Portafiltrede su kalma sorunu

'Karşılaşılan Sorunlar' forumunda khvsvr tarafından 2 Haz 2016 tarihinde açılan konu

 1. khvsvr

  khvsvr Yeni Üye

  Merhaba,

  Uzun zamandır espresso sonrası portafiltrede epey bir su kalıyor, kalında öğütsem az sıkıştırma da yapsam o su pep kalıyor, portafiltrede kalan kahve de çamur gibi oluyor, sebebi ne olabilir
   
 2. recepatalay

  recepatalay Yeni Üye

  Cevap: Portafiltrede su kalma sorunu

  Kullandığınız makine 3 yollu selonoid valfli olmadığı için bu tür durumla sıklıkla karşılaşabilirsiniz.
   
 3. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Cevap: Portafiltrede su kalma sorunu

  Shot aldıktan hemen sonra vuruyorum çöp kutusuna pasta gibi çıkıyor.Çok ince çekimde su kaldığı oluyor.Su kalma sorunu delonghide çok yaşadım.Çamur gibi bir şey oluyordu pis bir şey.
   
 4. aycansezer

  aycansezer Yeni Üye

  Arkadaşla merhaba, Yukarıdaki sorun bende de olmaya başladı. Makinanın ayarlarını değiştirmedim, temp ve öğütmede aynı ama son birkaç denemede farkediyorum ki basket içinde eski kuru kahveyi alamıyorum. Bildiğiniz çamur gibi kahve. Basketleri değiştirdim tekli ve çiftli de de denedim acaba kireçten tıkanmış mıdır diye, basınçsızda da denememe rağmen aynı. Makineyi kahvesiz çalıştırdım basket içinde su vardı. Yardımcı olabilir misiniz? Yakın zamanda kireç temizliği de yaptım.
   
 5. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  @aycansezer
  Tek shot kaç sn. sürüyor? Makine nedir?
   
 6. aycansezer

  aycansezer Yeni Üye

  15-16 sn de bitiriyor. Delonghi Dedica 680m
   
 7. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  Damla damla mı, yoksa hızlı bir şekilde mi akış oluyor?
   
 8. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Benim Delonghi BCO420'de de oluyordu, ben onu şöyle yapıyordum, bir sefer espresso aldıktan sonra ikinci için 5 dk bekliyordum. Su ya aşağıya kahve şeklinde damlıyordu, ya da geri çekiliyordu bilmiyorum ama ikinci seferde de önce boşa su akıtıyordum, sonra alıyordum.

  Boşa su akıtma olayını en başta da yapıyordum, hem kafa ısınıyor, hem de kalan kahve artıkları makinadan büyük miktarda uzaklaşıyor.

  Delonghi'nin kötü olduğunu ve bir daha almayacağımı söyleyebilirim.
   
  bahadr bunu beğendi.
 9. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Delonghi kullanırken portafiltreyi çıkartmaya çalışırken kahve üstüme kadar sıçrıyordu.Her taraf kahve oluyordu.Denemediğim yol kalmadı öğütüm dedim yok kirectir dedim yine çözülmedi sorun. Başıma bir şey gelmeyecekse bu delonghi ve türevlerini tasvip etmiyorum.
   
  Cakirilekahve ve mehmetaksit bunu beğendi.
 10. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  :) Basınçlı kaşık yüzünden oluyor.. Evet maalesef yeterli değiller; fakat giriş seviyesi olarak espresso tekniğini öğrenmek ve bir miktar geliştirmek için, fiyatları diğer ev tipi makinelere (Rocket, Rancilio, ECM gibi) nazaran oldukça uygun.
   
  bahadr bunu beğendi.
 11. aycansezer

  aycansezer Yeni Üye

  Normal bir akış oluyor.
   
 12. aycansezer

  aycansezer Yeni Üye

  Ben de bu tarz şeyler hiç olmadı. Bu su kalma meselesi de yeni başladı. Ben f/p olarak çok memnunum. Ya kahve çekirdeğinden ya da basınçlı spetin içinde kireçten ötürü bir tıkanıklık olabilir.
   
 13. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  Öyleyse sepeti parçalarına ayırıp kireç ve kahve artıklarından arındırın. Tıkalı filtre deliklerini açmak için iğne kullanabilirsiniz.
  Filtre temiz ise ve sorun devam ediyorsa ya makine gerekli basıncı üretemiyor ya da öğütücünüz tutarsızdır.
   
 14. mintasyan

  mintasyan Yeni Üye

  Çok ince öğütülmüş kahveyi kullanmaya çalışınca makine zorlandi daha sonra bu şekilde balcik gibi olmaya başladı. Garantiye mi gondemrek gerekiyor acaba. makine delonghi
   
 15. Epiphone

  Epiphone Isınmaya Başlayan Üye

  Benim de delonghi kullanırken başıma gelmişti. Biraz ince öğütüm yapıp espresso yaptığım için su pompası bozulmuştu ve tüm kahvelerim tatsız oluyor,portafiltre hep sulu kalıyordu.Servise götürdüm fakat servis bozuk olmadığını söyledi ve 2 kere ürünü tamir etmeden iade etti. Neyse ki başka bir servis olayı çözdü ve su pompasını değiştirdiğinde sorun bitmiş oldu.Eğer makine çalışıyor sıkıntı yok derlerse inanmayın biraz diretin. Garanti ile değişim sağlatabilirsiniz.
   
  mintasyan bunu beğendi.