Sözen MOD_v2.1

'El Değirmenleri' forumunda besir tarafından 1 Eyl 2016 tarihinde açılan konu

 1. symbol

  symbol Yeni Üye

  Cevap: Sözen MOD_v2.1

  E siz olayı aşmışsınız ozaman :) Motor olarak aliexpressde redüktörlü motorlar oluyor, size kaç rpm ve kaç kg çevirecek bir motor lazım ?

  Buarada fotoğrafları birşekilde açabildim :) Tasarım güzel gözüküyor.

   
 2. BlackberrySmoke

  BlackberrySmoke Yeni Üye

  Cevap: Sözen MOD_v2.1

  Merhaba, kalınlık ayar kısmını nasıl motorlu yaptınız?
   
 3. besir

  besir Ahmet Ceyhan

  Cevap: Sözen MOD_v2.1

  Nasıl bir motor ideal olur bilemiyorum. Hızlı öğütmesi ve güçlü olması gerek teoride ancak rpm ve tork hesabından anlamıyorum. Cam motoru hız olarak yetersiz geliyor. Tek baz alabildiğim kaynak cam motoru.


  Servo motoru doğrudan alttaki ayar vidasını döndürecek şekilde kullanabilirsiniz(vida-tornavida ilişkisindeki gibi). Ben akstra dişli koydum araya. Direkt bağlayınca zorlanma yada takılma olabilir belki. Denemek gerek. Hatta tur sayısını hesaplamak için LM393 gibi bir hız sensörü kullanabilirsiniz. Takılma olduğunda servo dan feedback alınamadığı için doğru geri dönüşü almış olursunuz. Bu arada Servoyu 360 derece sonsuz tur yapmak için geri dönüş özelliğinden taviz vermek gerekiyor ve süre ile dönme miktarı ayarlanıyor. Takıldığınız yerde sorabilirsiniz yine.
   
  Son düzenleme: 25 Şub 2017
 4. symbol

  symbol Yeni Üye

  Cevap: Sözen MOD_v2.1

  Nema 17 kullanabilirsin belki, hem güçlü hemde rpm olarka cam motorundan daha hızlı diye tahmin ediyorum. 3 d printerlarda kullanılıyor genel olarak. Soğutmasına dikkat etmek gerekiyor
   
 5. bugra_c

  bugra_c Aktif Üye

  selamlar 1 yıl geçmiş üzerinden ama proje devam etti mi ? yeni video-fotoğraf-veri var mı ? bende bi projeye başlayayım diyorum bilgi topluyorum
   
  mehmetaksit bunu beğendi.
 6. besir

  besir Ahmet Ceyhan

  O dönemde çok hevesliydim ancak araştırdıkça öğütücü dişlilerinin stabil olmaması, döndürme milinin sabit olmaması gibi temel sorunlardan sonra ilerlemekten vaz geçtim. Yeni dişli alsam çok uzaklaşacaktım sözen olayından falan filan..

  Uygun fiyata aldığım breville bcg820 işimi görüyor şu anda. Sözeni türk kahvesi çekmek istersem kullanıyorum sadece.
   
  Son düzenleme: 6 Şub 2018
  pazartesi, experienced ve bugra_c bunu beğendi.
 7. bugra_c

  bugra_c Aktif Üye

  sözen 100 yıldır çok az değiştiğinden, ve elle yapıldığından pek çok sorunu var tabi. ama marka ismine duyduğum saygıdan daha da önemlisi meraktan bende uğraşmak istiyorum, bakalım ben ne zaman vazgeçerim bu sevdadan. çok teşekkürler bu arada.
   
  experienced bunu beğendi.