Comandante C40 Nitro Blade

'El Değirmenleri' forumunda thewind tarafından 21 Ara 2016 tarihinde açılan konu

 1. nando

  nando Isınmaya Başlayan Üye

  benim ironhearttada bu durumu gördüğümde facebook üzerinden üreticiye video göndermiştim.Bana yapmış oldukları açıklamayı aynı şekilde aktarıyorum.

  '' Thanks for buying our product. What you see is no problem. My technical burr concept (design and contructing) uses a floating cone. So the cone has a little flexibilty to move during grinding. The result is excellent ergonomics with high bean thruput and an outstanding particle distribution. What you see is technically correct when the burr has no load (no beans, no grind action). So please don't worry. Enjoy the grinder and your coffee. Best regards, Bernd ''

  ''
  Ürünümüzü satın aldığınız için teşekkür ederiz. Gördüğün şey sorun değil. Teknik çapak konseptim (tasarım ve konstrüksiyon) kayan bir koni kullanıyor. Bu nedenle, koninin öğütme sırasında hareket etmesi için bir miktar esnekliği vardır. Sonuç, yüksek fasulye tozu ve olağanüstü bir partikül dağılımı ile mükemmel ergonomidir. Çapağın yükü yokken (fasulye yok, öğütme hareketi yok) teknik açıdan doğrudur. O yüzden lütfen endişelenme. Öğütücünün ve kahvenizin tadını çıkarın. Saygılarımla, Bernd ''
   
  Leony510 bunu beğendi.
 2. raistlin

  raistlin Firma Yetkilisi

  Merhaba,

  Yük altında değilken, bir başka deyişle değirmeniniz boşken ve öğütüm yapmıyorken aksı direkt ya da kol aracılığıyla çevirdiğinizde gördüğünüz durum tamamen normaldir ve tasarımın bir parçasıdır. Yük altında değilken merkez dişli aksa karşı bir miktar hareket esnekliğine sahiptir. ''Floating cone'' olarak tanımlanan durum da merkez dişlinin boşken sahip olduğu bu açısal ve yanal esnekliktir. Comandante'de böyle bir dizayn seçilmesinin sebebi düşük torkta en iyi ergonomiyi yakalamak. Tork, değirmeniniz yük altındayken kola uyguladığınız çevirme kuvvetidir. Ergonomi ise öğütüm yaparken size ne kadar kolay ve zahmetsiz hissettirdiğidir. Dişli tasarımı, geometrisi, çevirme kolunun uzunluğu vb. faktörler torka ve dolayısıyla ergonomiye doğrudan etki eder. Öğütüm sırasında merkez dişli olması gerektiği gibi çalışır. Dolayısıyla endişe etmenizi gerektirecek herhangi bir durum yok. :) Doğrudan öğütüm sonuçlarınıza odaklanın.

  Benden satın almış olsun olmasın, birçok arkadaşa hem teknik konularda hem de parça tedariği konusunda gece gündüz demeden yardımcı olmaya çalışıyorum. Umarım faydası olmuştur.
   
 3. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  @raistlin yeni gördüm.O aks sistemı espresso için gayet iyi olacak.Direk olarak söküp onu mu takacağız.Klik sistemi Yoksa tüm dişli takımı mı sökülecek.Bekleyip göreceğiz.Comandanteyi böyle upragede etmeleri çok güzel.Bu haber için teşekkür ederim :)
   
 4. raistlin

  raistlin Firma Yetkilisi

  @bahadr Evet, talebe kulak verilmesi önemli. :) Klik sistemi ya da dişli takımı değil, sadece aks ve aksın ucundaki diş açıklığıyla alakalı bir durum. Dolayısıyla mekanizma ya da dişli değişmiyor. Teknik detaylara fazla girmeyen bir kullanıcı doğal olarak klik sisteminin artı ya da eksi yönde her bir hareketinin öğütüm kalınlığının ne kadar değiştiğini belirleyen ana unsur olduğunu düşünebilir, ancak sistem öyle değil. Klik mekanizması temel olarak her klikte bir birim daha ince ya da daha kalın öğütüm almanızı sağlar. Fakat her birimde öğütümün ne kadar inceleceğini ya da kalınlaşacağını belirlemez. Bunu belirleyen aksın ucundaki diş açıklığıdır. Thread olarak değindiğim kısım bu. Buradaki açıklık daha fazla olduğunda kademeler arası öğütüm farklılığı artar, açıklık daha az olduğunda ise azalır. Daha ince diş açıklığına sahip bir aks ucu da kademeler arası boşluğu azaltarak espresso için talep edilen akışı daha net kontrol etmenizi sağlar. Teorik olarak durum budur. :) Gelsin, deneyelim, görelim artık gerisi.
   
  experienced ve Erencan bunu beğendi.
 5. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  @bahadr aks sistemini gordunuz mu siz ?
   
 6. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Aks sistrmini merakla bekliyorum. Bir gelisme yok henuz degil mi @raistlin hocam ?
   
 7. raistlin

  raistlin Firma Yetkilisi

  @sefffax Henüz değil, zaten Noel tatili yüzünden Avrupa ancak bugün itibariyle rutinine geri dönüyor. Önümüzdeki günlerde bilgilendiririm. Henüz kimse görmedi, Bahadır buradaki mesajı yeni gördüğünden bahsetmiş.
   
  sefffax bunu beğendi.
 8. hamzaucar

  hamzaucar Yeni Üye

  Hocam, bu yeni aks sistemi hakkında gelişme var mı?
   
  Bisikletgezgini bunu beğendi.
 9. raistlin

  raistlin Firma Yetkilisi

  Merhabalar,

  Arkadaşlar yeni aks hazır, Almanya'dan gönderildi. Muhtemelen birkaç güne ulaşır ve denemelere başlamış olurum haftaya.

  Herkesi konuyla alakalı detaylı bilgilendireceğim.

  Selamlarımla,
  Togay
   
  Bisikletgezgini, myso, asait ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 10. raistlin

  raistlin Firma Yetkilisi

  Merhaba Arkadaşlar,

  Yeni aksı denemeye başladım. Daha kesin sonuçlar için bolca denemek gerekiyor muhakkak, ama ilk bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

  Yeni sistemin adı: Rex Clix(RX35) Competition Axle - Yarışma Aksı

  [​IMG]

  Yeni yarışma aks seti temel olarak bir adet yeni yarışma aksı ve aksa uygun ayar kadranından oluşuyor. Kadran rengimiz koyu kırmızı, hoş görünüyor bence. İç yapı elemanları yine mevcut sisteminizdeki gibi rulmanlar, pullar ve yaylardan ibaret. Herhangi bir şekilde ek dişli seti ya da başka bir değişiklik gerekmiyor. Burada amaç mevcut konik dişlilerle yeni yarışma aks setini kullanıp ince ayar şansımızı arttırmak. Yeni sistemde de ayarları aynen standart sistemdeki gibi yapıyoruz. Klik sistemi tamamen aynı. Tüm Comandante'lerinize bu yeni sistemi çok kolay ve sorunsuzca uygulayabilirsiniz.

  Standart aks sisteminde tam kapalı konumdan merkez dişliyi boşa çıkarma konumu arasında yaklaşık 100-105 klik sayıyorsunuz. Yarışma aks setiyle bu sayı 170 civarına geliyor. Dolayısıyla %65-70 gibi bir fazla turdan bahsediyoruz.

  Kullandığınız kahve hazırlama yöntemi hangisi olursa olsun daha fazla klik aralığı demek, daha fazla sabit öğütüm ayarı noktası demek. Bu da daha fazla ayar hassasiyeti ve ince ayarlama şansı demek. Fakat unutmamalısınız ki bu durumda da daha fazla tur çeviriyor ve daha fazla klik sayıyorsunuz. Ne kadar klik, o kadar hassasiyet ve bir o kadar da çevirme turu demek özetle.

  Yoğun programın arasında hızlıca bazı denemeler gerçekleştirdim. Özellikle espresso aralığı için yarışma aks setini merak ettiğinizi biliyorum. Espresso denemelerinde kullandığım parametreler:

  - Gardelli Cignobianco Espresso
  - 18 gram kahve - Double Basket
  - Dikey ve yatay tapping, 58mm standart bir tamper kullanarak olabildiğince değişmez tamping
  - 36 gram espresso çıktısı(1:2 demleme oranı)
  - 92C demleme sıcaklığı ve aynı basınç profili

  Standart aks seti ile 30 sn demlemede optimum sonucu aldığım klik ayarı: 12
  Yarışma aks seti ile 20 klik: 35 sn
  Yarışma aks seti ile 21 klik: 30 sn

  Yukarıdaki parametrelerle ilk espresso verileri tek klik hareketle 4-5 saniye civarı akış farklılığı veriyor. Bu durum kahveden kahveye değişecektir, daha fazla deneme yapmam gerektiği de aşikar. Standart aks setinde daha önce de konuşulduğu gibi espresso aralığında tek klikte akış süresinin 10 saniyeler civarına kadar değişebildiği deneyimi mevcut. Şu denemeyle dahi yeni aksın getirdiği esneklik ortada. 9 bar düz basınçla daha fazla deneme yapıp güncelleyeceğim. Espresso aralığının 10-15'ten 20-22'lere geldiğini de fark etmiş olmalısınız. Dolayısıyla bu aralığın gerisinde Türk kahvesine doğru oldukça geniş bir aralığınız da bulunuyor.

  Yeni aks setiyle pour over denemesi de gerçekleştirdim kısaca.

  - Hario V60 02
  - 18g kahve - 300g su
  - 60g 30 sn blooming
  - Kalan 240g tek seferde 30 sn içerisinde. 1:00'da su dökme işlemi bitişi

  Yarışma aks seti 40 klik: 2:30'luk toplam sürede demleme tamamlandı
  Yarışma aks seti 39 klik: 2:35'lik toplam sürede demleme tamamlandı

  Pour over denemesi sadece az önce size en azından bir parça da olsa bilgi verebilmek adına yapılmış bir denemeden ibarettir. Tek klik ince öğütümle elde ettiğim demleme süresi farkı 5 saniyedir. Daha fazla denemek gerekiyor. :) Fakat esneklik anlamında elimizin kuvvetlendiği şüphesiz.

  Yeni yarışma aks seti 4 hafta sonra satışa çıkacak. Yeni parti Comandante'ler ile sizlere sunulacak. Fiyat bilgisini de ileteceğim.

  Şimdilik bu kadar. Umarım bir faydası olmuştur.

  Selamlarımla,
  Togay
   
  hamzaucar, korhin, earendil ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 11. 9bar

  9bar Isınmaya Başlayan Üye

  Yurtdisi fiyatlarına göre normal diyorsunuz ama ben Budapeşte de Mylittlemelbourne cafe Aralık ayında 62.000 forint civarında gördüm 900 lira civarı oluyor belki daha uygun yerler vardır
   
 12. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Neredeyse 3 ay onceki ciyatlardan bahsediyorsunuz. Turkiyedeki kur farkina gore gayet normaldi ilk fiyatlar. Nornalde ulkemizde ithal urunler baya yuksek fiyat farkiyla satiliyor yurt disina gore.
   
 13. 9bar

  9bar Isınmaya Başlayan Üye

  3 ay önce de aynı fiyatlardı örnek Probador fiyatları
   
 14. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Gecen Mayis fiyatlari icin yazilan bir posttu o. Diger bir firma yine 1000 tl civarina satti 2 ay oncesine kadar. Yurtdisi urunlerini fahiş fiyatlara satildigini dusunursek iyi fiyatlardi.
   
 15. Xxbom

  Xxbom Yeni Üye

  Hocam selamlar,
  2 sorum var,
  1) bu cihazın 4 farklı modeli var bunların arasındaki fark nelerdir v60, french press, chemex odaklı lazım belki arada espresso
  2)degirmeni cevirirken diger markalara saga sola kaydırırsan veya cevirme tur performansın degişiyor ise sacma sapan cekiyor commandante bu gibi faktorlerden etkileniyormuı ?
   
 16. adolate

  adolate Paylaşımcı Üye

  Tamam da alıntıladığımız mesajı yazdığımda 940-970 tl gibi birşeydi zaten.
   
 17. raistlin

  raistlin Firma Yetkilisi

  Merhaba Arkadaşlar,

  Bir süredir beklediğimiz güzel haberi vereyim. Yeni stoğumuz neredeyse hazır. :)

  Ürünler bir aksilik yaşamazsak önümüzdeki hafta fabrikadan çıkacak ve sonraki hafta burada teslimata hazır olacak. Önümüzdeki hafta içerisinde daha net tarih verebilirim teslimat için.

  Bu partiyle beraber stoğa girecek modeller:

  - Wenge
  - American Cherry
  - Zebra
  - Red Sonja

  Fiyatlarda Euro kuru sebebiyle bir miktar artış yaşanacak, ancak çok dramatik seviyede bir durum yok. Net tarihle beraber bilgilendireceğim.

  Selamlarımla,
  Togay
   
  Xxbom, Maestro, mehmetaksit ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 18. trblnfxn

  trblnfxn Paylaşımcı Üye

  Ben ben ben :)
  Bu sefer tamam artık. V
   
  EK43 ve raistlin bunu beğendi.
 19. raistlin

  raistlin Firma Yetkilisi

  @trblnfxn Comandante seni bekliyor nicedir, kavuşun artık :)
   
 20. trblnfxn

  trblnfxn Paylaşımcı Üye

  bir takım beklenmedik olaylar yüzünden böyle oldu ya. Anca fırsat oluyor. Gelince birinciben