Comandante C40 Nitro Blade

'El Değirmenleri' forumunda thewind tarafından 21 Ara 2016 tarihinde açılan konu

 1. myso

  myso Paylaşımcı Üye

  Bence demleme tekniginizi degistirin.
  Bugun filtre kavrum kahve (etiyopya duromina, nomad coffee/barcelona) ile comandante 20 clickte, 99°C su ile James Hoffman french press teknigiyle, kus gagasi agizli cam olcu bardagi ve ince cay suzgeciyle kahve demledim. French press ekipmani kullanmiyorum fakat french press ile birebir ayni.
  Bardagin dibinde sifir kahve tanesi vardi. Sonlara dogru hafif tortuluydu.
  Demlenen kahvede ise acilik yoktu. Aksine asiditesi oldukca yuksek bir demlemeydi.

  http://kahveler.net/kahve/2456-james-hoffmanin-french-press-metodu.html/
   
 2. sonysinger

  sonysinger Aktif Üye

  40 klik aşırı büyük bir nokta. 0 noktasını yanlış belirliyor olabilir misiniz. O klik sayısında ayar vidasının akstan çıkacağını düşünüyorum.
   
 3. Vian

  Vian Yeni Üye

  Kolu elimle tutup sabitlenene kadar saat yönünde alttaki ayar vidasını çeviriyorum. Orayı sıfır noktası olarak kabul edip saat yönünün tersinde 40 klik sayıyorum. Nerde yanlış yapıyor olabilirim sizce?
   
 4. sahbaz061

  sahbaz061 Aktif Üye

  Arkadaşlar merhaba, espresso için 7 klik noktasını kullanıyorum 1/2 oranını yakalamak için, espresso için Togay bey 12-13 klik uygun olduğunu bahsetmesine karşın çok hızlı akış oluyor o noktada. Sizler genelde hangi klikte öğütüm yapıyorsunuz? Bu arada Gaggia Classic kullanıyorum.
  Teşekkürler.
   
 5. sonysinger

  sonysinger Aktif Üye

  Vidanın son raddeye kadar sıkıldığı değil kolun serbestçe dönmediği ilk noktadır 0 klik. Buradan bir klik çevirdiğinizde kol yine rahatça döner. İşte bu ilk dönmeye başladığı kliki 1. Klik sayın.
   
 6. Vian

  Vian Yeni Üye

  Evet, ben de tam olarak öyle yapıyorum. Son raddeye kadar sıkmıyorum vidayı, zaten epey zorlanıyor sıfır noktasından sonra.
   
 7. EnesOZEN

  EnesOZEN Aktif Üye

  Merhabalar comandante kitapçığında temizliği ile ilgili her 1 kg kahvede veya 1 ayda vs hangi aralıklarda temizlik yapmak uygun olur?
   
 8. SailorM

  SailorM Isınmaya Başlayan Üye

  mignon hangi model kullaniyorsunuz ?
   
 9. inclc

  inclc Paylaşımcı Üye

  Single orjin kahveler için 8 ile 10 arası
  7kk da basınç 12 bar a dayandı.
  Guatemala los almos Overdose 14 günlük kavrum 18 gram için.
  Espresso harmanı ise 10 ile 13kk arası
   
  sahbaz061 bunu beğendi.
 10. teomandemirhan

  teomandemirhan Paylaşımcı Üye

  Comandante YouTube kanalındaki temizlik videosunda, 1 ya da 2 haftada bir temizliği öneriyoruz gibi bir laf geçiyor.
   
  EnesOZEN bunu beğendi.
 11. Bisikletgezgini

  Bisikletgezgini Paylaşımcı Üye

  Comandante ile 12 click de (örneğin) bugün espresso için öğütüm yaptım .Yeni temizlediğim için komple sökerek değil de yüzeysel fırça ve hava tuttum.Yarın önce V60 mı yaparım gene espresso mu çekerim şimdiden bilmiyorum.

  Aklıma takılan şey ise, içindeki yay rahatlasın diye özellikle küçük sayılarda öğütüm yaptıysam ayar kolunu iyice sola çevirerek yani yayı gevşeterek mi bırakmalıyım ?Yayı gergin bırakmakla yay kaliteli ise (-ki öyledir) zamanla özelliği bozulmaz değil mi ?
  Siz nasıl bırakıyorsunuz ? Ve benim aklıma bu tuhaf soru nasıl geldi akşam akşam ben de merak ediyorum.:rolleyes:
  .
   
  teomandemirhan bunu beğendi.
 12. yasyas

  yasyas Aktif Üye

  @Bisikletgezgini ben en son ne yaptıysam onu bırakıyorum. Eger değiştireceksem tekrar ayarlamak 15sn filan o yüzden problem yok

  Yay konusunda bir tarafta hafif bir aşınma oluyor onu gözlemledim ama bu aşınma belki yıllar sonra sorun olur gibime geliyor. Aslında Buda hiç sorun değil çünkü @raistlin tüm parçalarını tedarik ediyor.
   
  raistlin ve teomandemirhan bunu beğendi.
 13. teomandemirhan

  teomandemirhan Paylaşımcı Üye

  Biraz başlarını ağrıttım, şöyle olsa garanti kapsamında mı, bunu böyle yapsam bozulur mu vs. Verdikleri cevap tatmin edici :)

  60F68127-05BA-44E0-B2A0-E4E0A41FE303.jpeg
   
  Insecateur ve Bisikletgezgini bunu beğendi.
 14. raistlin

  raistlin Firma Yetkilisi

  Merhaba,

  Kullandığınız tüm ekipmanı ne kadar temiz tutarsanız o kadar iyi. Haftalık olarak söküp genel temizlik yapabilirsiniz, her gün her gün yapmanıza gerek yok ama. Haftalık bir paket bitiriyorsanız mesela, bu size referans olsun. Paket bitiminde güzelce temizleyin. Birkaç dakikalık bir işlem zaten. :)

  Merhaba Cihan Bey,

  Ayarınızı olduğu gibi bırakabilirsiniz, herhangi bir parça için endişe etmeyin lütfen, gönül rahatlığıyla kullanın.

  İlgili tüm parçalar tüm senaryolar için her zaman mevcut. Bugüne kadar kendi hatası olsun ya da olmasın tüm arkadaşlara parçalar gönderdik, herhangi bir ücret talep etmedik, bunu da hep korumayı arzuluyoruz. :) Sizin de Comandante'nizi ne kadar sevdiğinizi çok iyi biliyorum, diğer kullanıcılarımızın da öyle. Karşılıklı bu sempati ve memnuniyeti korumak için hep hazırlıklıyız özetle. :) Hatta yurt dışından Comandante alıp destek isteyen birçok arkadaşa da bugüne kadar hep yardımcı oldum, bizim sorumluluğumuz değil diyerek çekilmiyoruz. Bu ürün bizim ürünümüz, her parçasında fabrika ve tasarım kısmında artık bizim de emeğimiz var.
   
  Bisikletgezgini ve freenautilus bunu beğendi.
 15. raistlin

  raistlin Firma Yetkilisi

  Sevgili Teoman,

  Çok heyecanlı ve mutlusun Comandante'n ile ilgili biliyorum, için rahat olsun ama. :) Tüm gerekli sorularda, tüm ihtiyaçlarda bizler buradayız. Joe ile ben sadece Türkiye için değil birçok farklı ülke için ve hatta kıtalararası destek veriyoruz. Yılın son çeyreğinde Comandante Cup boyuca kendisiyle tanışma şansınız da olacak. :) Sevgiler.
   
  teomandemirhan bunu beğendi.
 16. raistlin

  raistlin Firma Yetkilisi

  Selamlar,

  Espresso için direkt budur diyebileceğimiz bir ayar referansı yok. Sadece Comandante'de değil, hiçbir öğütücüde bu mümkün değil.

  Genel tavsiyem standart aks seti ile 8 -15 klik aralığı.

  Espressoda hedeflediğiniz zaman ve akışı etkileyen birçok ana unsur var. Bunlar kullandığınız kahve ve tazeliği, kavurma gelişimi, öğütme kalınlığınız, kahve dozunuz, kullandığınız filtreler(sepet), filtre içi nasıl bir dağılım yaptığınız, ardından yapıyorsanız eğer tamp, uyguluyorsanız preinfusion safhası, kullanıyorsanız basınç/akış profili... Minör faktörleri de teker teker sıralayıp çoğaltabiliriz.

  Temel bir yönlendirme olarak yüksek gelişime sahip(koyu kavurma diyelim basitçe) ve oldukça taze kahvelerde 13-15 klik aralığına daha yakın öğütmeniz beklenir. Tazelik ve kavurmadan dolayı daha kırılgan bir çekirdek yapısı daha fazla ince partikül demek ki bu akış ve hedeflenen zamanda hedeflenen çıktı üzerinde doğrudan etkilidir. Diğer senaryo: Light roast ve single origin kahveler kullanıyorsanız 8-12 klik kalmanız öngörülebilir.

  Gerçek anlamda preinfusion, basınç ya da akış profilleme de daha ince öğütme yapmanızı gerektiren durumlardandır. Dolayısıyla elinizdeki senaryoya uygun ayarı sizden iyi kimse belirleyemez. Objektif olarak yanlış bir uygulama yapmıyorsanız eğer(akış ve çıktı istediğiniz zamanda istediğinizden çok azken öğütme ayarını inceltmek gibi) espresso öğütme ayarınızı deneyerek ve denemeler sırasında neyin nasıl değişikliklere sebep olacağını öngörerek ancak siz bulabilirsiniz. :)

  Sevgiler.
   
  sahbaz061 ve freenautilus bunu beğendi.
 17. raistlin

  raistlin Firma Yetkilisi

  Selamlar,

  Neden 40 klik? Daha önceki mesajınızda 30 klikten 40'a kadar gittiğinizi yazmışsınız ve yine de fine geliyor demişsiniz. Açabilir misiniz lütfen? James Hoffman metodu infusion için güzel bir başlangıç referansıdır. Bunun için kalın ayara çok fazla gitmenize gerek yok. Kabaca 27-30 klik deneyin lütfen. Fine geliyordan kasıt fincandaki tortu mu? Demlemeniz sırasında ve sonrasında kahvenizi filtrelerken türbülans yaratıp kahveyi karıştırmamaya özen gösterin. Pistonu bastırmayın, sadece karaftan kahveyi dökerken metal filtreyi en üstte tutarak temel bir filtreleme yapmak için kullanın. Kullandığınız french press ve süzgecin kalitesi/kondüsyonu fincanda alacağınız sonucu doğrudan etkiler.

  Daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa iletişime geçmekten çekinmeyin lütfen. :)

  Sevgiler.
   
 18. tahakucuk

  tahakucuk Yeni Üye

  Bugün espro travel press için comandantede 27 klik ile çektim kapıt filtreli demledim ancak itmesi çok zorlu oldu kahvede de hafif bir acılık vardı espro için kaç klik çeliyorsunuz?
   
 19. Vian

  Vian Yeni Üye

  Yanıtınız için teşekkürler Togay Bey. 40 klik olsa da ideal olduğunu düşündüğüm kalınlığı elde edemedim demek istemiştim, sadece görsel olarak konuşuyorum, klik başına demleme yapmadım. Sonrasinda farkettim ki aslinda sıkıntı önceki değirmenimden french press i fazlaca kalın çekmek gibi kotu bir alışkanlık edinmiş olmammış. French press im Bodum marka ve hoffman metodu deği, ortodoks demleme yöntemini kullanıyorum. Elimdeki çekirdek de 36 klikte güzel bir tat yakaladım, bu 30 -36 aralıklarinda devam edeceğim.
   
 20. EnesOZEN

  EnesOZEN Aktif Üye

  nacizane bir temizlik videosu ;)
   
  Yirgacheffe ve murkow bunu beğendi.