Boxxcoffee.com

'Online Satış Siteleri' forumunda bulcum tarafından 18 Oca 2017 tarihinde açılan konu

 1. agumrah

  agumrah Isınmaya Başlayan Üye

  Sonra dedim ki kendi kendime : Oğlum Abdülkadir, daha çok yolun var. :(:(:(
   
  totto bunu beğendi.
 2. sonysinger

  sonysinger Yeni Üye

  Kahveden vereceğiniz ciddi fireden, ucuz el değirmeni kullanırsanız yapacağınız kol kaslarından ve zaman kaybından, iyi eleklerin maliyetinden söz etmeyi unutmuşlar. Ben şahsen kötü değirmen kullanacak kadar zengin değilim. Zaman olarak da, ekonomik olarak da... Yine de herkesin kendine özgü bakış açısına saygı duyarım...
   
  mertberkegr bunu beğendi.
 3. nodrac

  nodrac Isınmaya Başlayan Üye

  Ben kesinlikle Altu beye katılmıyorum. Ve insanları yanlış yönlendirdiğini düşünüyorum. Ben 10 yılı aşkın süredir kahve ile hobi ile uğraşan biriyim. En yakın yaşadığım bir örneği veriyim. Mazzer mini, ve ns musica sahibiyim. Son 1 yıldır espressodan aldığım keyif oldukça azalmıştı ve buna sebep olarak 3.dalga akım ile gelen açık kavrulma kaynaklandığını düşünüyordum. Aynı zamanda v60 ve chemex için sözen kullanıyordum fakat mazzer ve sözen ile çektiğim kahvelerde muazzam tad farkı oluşuyordu. Fakat espresso ve fitre için mazzeri kullamak ikisi arasında geçiş yapıp espresso ayarını bulmak çok zor oluyordu. Bunun üzerine yaklaşık 1 ay önce commandante aldım Togay arkadaşımızdan. Filtre kahve için kullanırken espresso için denemek aklıma geldi. Kesinlikle kanallanma ortadan kalktı ve kahvenin tadı iyileşti. Bunun üzerine hemen mazzer mininin bıçaklarını değiştirdim. (ben 2.el almıştım ve 6 yıldır kullanıyordum.) Mazzerin öğütme kalitesine düzeldi. O yüzden su vs etkili ama kesinlikle iyi bir değirmen şart arkadaşlar. Ayrıca altu beyin bahsettiği tadları alabilmeniz için damağınızı eğitmeniz gerekiyor. Hayatınızda kaç kere passion fruit yedinizki kahvede o tadı bulacaksınız?
   
  kbere, julesbonnot, hayzin ve 7 kişi daha bunu beğendi.
 4. cemix

  cemix Aktif Üye

  Ben sözen veya hario değirmende 250 mikron analiz eleğiyle en az %10 kayıp yaşıyorum. Biraz daha ince ayarda %20lerde oluyor kayıp. Bu miktarlar bile bana fazla geliyor 400 mikronu siz düşünün... Bu yüzden benim oyum kaliteli değirmene.
   
  mehmetaksit, kbere ve sonysinger bunu beğendi.
 5. mehmetaksit

  mehmetaksit Paylaşımcı Üye

  Konunun yeri bu başlık degil ama kesinlikle once değirmen önemli, hele ki sinboyla devam ederek hiçbir nota falan alamazsınız. Suyu ayrica kendiniz de yapabilirsiniz. Forumda tarifi var. Once iyi bir degirmen alin. Eleklere gereksiz yere para yatırmayın ve kaplayacağı yeri de düşünerek gidip iyi bir degirmen alin.
   
  cemix bunu beğendi.
 6. thewind

  thewind Paylaşımcı Üye

  bu ay kahvelerimi boxx coffee'dan aldım. ilk denediğim kahve "costa rica tarrazu san cayetano" yaklaşık bir haftadır denemeler yapıyorum.

  v60'da 19gr kahve için 300ml 92-93 derece su ile toplam demleme sürem 2:40-2:50 arasında olduğunda, gerçekten içmeyi özlediğim, acı tatlar barındırmayan güzel bir çekirdek. gövdesi neredeyse yok denecek kadar düşük, tat olarak; hafif turunçgil ya da limon olarak nitelendirebileceğim ve bana hoş gelen tatlar aldım. bitişte kesinlikle bol sütlü çikolata bariz geliyor. özellikle demleme bittikten sonra 2-3 dakika karafta soğutup arada da havalandırırsanız gerçekten çok fark ediyor.

  ancak; yüksek gövde, uzun aftertaste ve belirgin aroma beklentisi olan arkadaşlara pek tavsiye etmiyorum. bana göre kendi halinde, güzel kavrulmuş (kavrulma tarihi: 3 temmuz), içerisinde acı tatlar bulunmayan ortalama bir çekirdek. ben 2 temmuz günü sipariş verdiğimde 250gr'lık paketi 33tl idi. şimdi kontrol ettiğimde 38tl olmuş :(