Hario mini mill dişli ayarı ?

'El Değirmenleri' forumunda drhasan tarafından 9 Mar 2017 tarihinde açılan konu

 1. drhasan

  drhasan Isınmaya Başlayan Üye

  arkadaşlar değirmeni yaklaşık olarak 7-8 aydır kullanmaktayım ve aşağıda paylaşacağım ayarlarda kullanıyorum. Bİr arkadaşın başka bir başlık altındaki yazısından yola çıkarak değirmeni kullanan herkes adına faydalı olacağını düşünerek bu başlığı açıyorum. Siz de kullandığınız memnun olduğunuz ayarları demleme metodlarına göre paylaşırsanız fikir alış-verişinden hepimiz yararlanırız diye düşünmekteyim..

  moka pot: 5 klik
  aeropress: 8 klik
  hario v60: 10 klik
  frenchpress: 12-13 klik
   
  Son düzenleme: 9 Mar 2017
 2. adolate

  adolate Paylaşımcı Üye

  Cevap: Hario mini mill dişli ayarı ?

  Mini millde bence ürünler arası fark olan bir ürün. İlk aldığı da internetteki rakamlardaki gibi öğütmeye kalktığımda aşırı ince çekmişti bence kendi ayarlarımı buldum. Örneğin 5 klikte çevirmeye kalksam muhtemelen benim dişliler kırılır. Her kahvenin reçetesi ayarı farklı ama ortalamaları aşağıya yazıyorum.

  Moka pot: 7-8 klik
  Aeropress: tarife göre
  V60: 12-13
  Woodneck: 13-14
  Chemex: 14-15
  Espropress: 16
   
 3. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Cevap: Hario mini mill dişli ayarı ?

  Hocam espropress dediğiniz ne oluyor tam olarak?Frenchprress gibi ama daha mı saf bir kahve sunuyor ona göre? Bu ara takip edemedik işlerin yoğunluğundan dolayı.Kahve bile içemedim doğru dürüst onu bırakın da :)
   
 4. adolate

  adolate Paylaşımcı Üye

  Cevap: Hario mini mill dişli ayarı ?

  Bahadır hocam seni görmek ne güzel. Ne zamandır forumda değildin. Espropress french press mantığında bir ürün. Fakat çift katmanlı çok sıkı bir filtre sistemine sahib. Birde istersen 3. katman olarak kağıt filtre ekleyebiliyorsun. Sonuç olarak demleme ustalığı gerektirmeden ve hiç bulanık tatlar olmadan bir french press içiyorsun. Kağıt koymazsan hem gövdeli hem net hemde tatlı notaların belirgin bir sonuç veriyor. Kağıtlı ise daha pürüzsüz ama biraz daha az gövdeli bir sonuç veriyor.
   
 5. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Cevap: Hario mini mill dişli ayarı ?

  Teşekkür ederim [MENTION=949]adolate[/MENTION] hocam.Eksik olmayın.Yöntem aeropress ile french press karışımı gibi bir şey.Ben şimdilik aeropress ile devam ediyorum.Sabahları aeropress demlemesi kolay oluyor.Akşamları double shot espresso içerek günü sonlandırıyorum.Öğle arasında okulda arkadaşlar kurtlu mehmet efendi tutuşturuyorlar elime.Mecbur kalıp içiyorum.Taze çekirdek kalmadı elimde.En son espresso için sanalbaharattan sipariş verdiğim inidan arabica vardı.O bitmek üzere.İncelemesini yaptığınız ruanda ve kenyayı mutlaka deneyeceğim.Sizin kahve zevkiniz bana uyuyor açıkçası :)
   
  Son düzenleme: 10 Mar 2017
 6. julesbonnot

  julesbonnot Yeni Üye

  filtre kağıdı: 11
  french press: 14
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Haz 2018
 7. Gratel

  Gratel Yeni Üye

  Moka pot için öğütülmüş kahve nasıl olmalı? Tuz ve ya şeker neye yakın yani