Espresso çekirdek önerisi

'Kahve Çekirdekleri' forumunda DragonFly tarafından 1 May 2017 tarihinde açılan konu

 1. mehmetaksit

  mehmetaksit Paylaşımcı Üye

  amadeusoul ve sefffax bunu beğendi.
 2. sdcvn

  sdcvn Aktif Üye

  Espresso kahve ille de Koyu mu kavrulmalı yoksa böyle bir önyargı mı var? Yani ekşilik, hatalar giderilsin , uzun süre saklama koşulları için koyu kavrum yapıldığını biliyorum..Orta, az kavrum kahveden espresso olmaz mı merak ettim..
   
 3. kahvemudavimi

  kahvemudavimi Isınmaya Başlayan Üye

  Onu senin deneyip damak tadına göre belirlemen lazım, filtre kahve kavrumu için aldığım kahveyle yaptığım espressoyu, espresso diye aldığım kahveden çok beğendim ve bol kremalı oldu. Denemen lazım yani kısacası :)
   
 4. amadeusoul

  amadeusoul Yeni Üye

  Son düzenleme: 20 Kas 2018
 5. hayzin

  hayzin Aktif Üye

  Espresso için aldığım kahvede , espresso ve filtre olmak üzere iki farklı kavurma seçeneği varsa filtre olanını tercih ediyorum.Espresso konusunda farklı yaklaşımlar olduğu için fazla kavrulmuş olma riskini göze alamıyorum.
   
 6. agumrah

  agumrah Aktif Üye

  Sevgili @amadeusoul, verecegin cevaplara konu kilit yemeye kadar gidebilirdi. Yapıcı cevaplarınla gerçekten öğrenme amaçlı ve iyiniyetli olduğunu gösterdin. Tebrik ederim...
  Saygılarımla
   
  amadeusoul ve kahvemen bunu beğendi.
 7. amadeusoul

  amadeusoul Yeni Üye

  @agumrah Anlayışın için teşekkürler.
   
 8. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Sanalbaharattan aliyorsan acik kavrum istemen normal fakat bilindik yerlerden aliyorsan cok ekşi tatlar almaniz muhtemel. Cok uygun degil acik kavrum espresso icin. Tabi sonucta yine sizin damak tadiniz
   
 9. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Açık kavrumu espresso için tercih etmiyorum.Ritüelinde zaten edilmemeli.Fakat 3.dalga ile ve gelişen makineler ile tercih edilebilir yöne doğru gidiyor.Isı basınç ayarlama çeşitli yönlerden ön demleme profili oluşturan birçok espresso makinesini kavurucular kullanıyor ve buna uygun çekirdek kavurup single orijin ya da blendini yapıp piyasaya sürüyor.Sorun da burada başlıyor biz ev kahvecileri için.Bizim aletlerimiz açık kavrumlar, üçüncü dalga espressosu diye tabir edeceğim unsura uzak kalıyor.Elbette açık kavrumlar ile lezzetli güzel shotlar aldığımız olmuştur.Fakat bunun bir sürekliliği yoktur.O yüzden birçok arkadaş burada standart espresso markalarına daima standartları yakalamak için yonelmektedir.
   
  Cakirilekahve bunu beğendi.
 10. hayzin

  hayzin Aktif Üye

  Açık kavurma değil de görece açık demek daha doğru.Çoğunluğu omni kavurma ayarında oluyor.Damak zevkinden ziyade zaruret.Elimdeki ekipmanla ne kadar uğraşsam da koyu kavurmaları dizginleyemedim.Acılıktan kaçıp ekşiliğe sığınıyorum desem yeridir zira acılık 5 birim rahatsız ediyorsa ekşilik 1 birim ediyor.
  Dengeyi yakalayacak ekipman için kesenin ağzını açmak gerekiyor sanırım.
   
  sdcvn bunu beğendi.
 11. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Evet hocam haklısınız.Görece açık demek çok daha doğru ve yerinde bir kavram olacaktır.Ama koyu kavrulan bir kahve de her zaman her daim acı olacak diye bir şey yoktur.Acı oluyorsa lakin kavrum da büyük bir sıkıntı vardır.Zira bence espresso için kavrumdan ziyade çekirdek seçimi daha mühimdir.Her çekirdeğin espressosu olmuyor.Harmana girince de harmanın kalitesini bozuyor.Benim tercihim iyi krema veren karamel,çikolata,fındık notalarına sahip çekirdekler.
   
 12. hallemon

  hallemon Yeni Üye

  en son sanal baharatın gurme blend ini aldım, fena değildi, asidite azdı ve baya köpük oluştu, içimide fena değildi kilosu 60 küsür olduğunu düşünüce
   
 13. atoprak

  atoprak Yeni Üye

  Böyle baya gaza geliyorum, olabildiğince deney yapıyorum, incelt, kalınlaştır, gramajı değiştir, tamp ile oyna... üzerine biraz daha yüksek sıcaklık deniyorum ama olmuyor...

  ben şahsen açık kavrum ile (örneğin sanalbaharat açığı, yani çok açıkta değil) özellikle Afrika çekirdeklerini espresso ya uyduramıyorum, olmuyor yani.. geçen Colombia Supremo ile denedim, o da patladı.. açık kavrum ile espresso zor.. ciddi ekşilik çok olası ..
   
 14. atoprak

  atoprak Yeni Üye

  Bu arada bir dönem kahve.com dan farklı espresso blend lerini denemiştim ve fena değillerdi.
   
 15. Cakirilekahve

  Cakirilekahve Paylaşımcı Üye

  Olabi kahvenin robustaları da gayet güzel ve temizler. Suriyede karışıklıklar olmadan önce köklü bir firmaymış. Şimdi türkiyede suriyeli marketlerinde satıyorlar kg fiyatı 30 lira ile 44 lira arasında oluyor genellikle. Satış oranları gördüğüm kadarı ile çok iyi. Fiyatına göre robustaları güzel kavrumları da başarılı. Ben kendi harmanıma katıyorum. Bir de kendi harmanları var ama denemedim.. https://olabikahve.com/tr/espresso-kahveleri/
   
 16. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Geçen haftalarda Sanalbaharattın Yirgacheffiyle Supremosunu harmanladım.Öğütücü de,dozajda,sıcaklık düzeyinde pek oynamadan standart shotlar içtim.Tat olarak fena değildi.Kalan 250 gramlık iki paketi de açmadım.En az bir ay bekleyip performansını ölçeceğim sanalbaharattın.Bakalım bir ay sonunda tat olarak ne verecek?
  Tabi bu bekleme sürecinde tavsiyem şu ara hoşuma giden Coffee Departmentin Brezilya Pedra Azulu oldu..Gövde krema yerinde.Tat olarak ise gayet dengeli buldum.
   
  Cakirilekahve bunu beğendi.