Espresso çekirdek önerisi

'Kahve Çekirdekleri' forumunda DragonFly tarafından 1 May 2017 tarihinde açılan konu

 1. Alpha_Music

  Alpha_Music Isınmaya Başlayan Üye

  Shotı biraz daha uzun almayı denerdim.
   
  amadeusoul bunu beğendi.
 2. atoprak

  atoprak Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba,

  Ekşiliğin oldukça farklı ve maalesef fazla nedenleri olabiliyor...
  Kendimce şu an aklıma gelenleri ve belki hızlıca değiştirip shot ları biraz daha düzeltmenize yarayacak yönlemleri yazmak istedim ..

  Bu arada ben de uzunca bir süre ekşilikten şikayet etmiş biri olarak, en sonun da ABD, Boston da, gayet iyi referansları olan bir kahvecide espresso deneyimledikten sonra, aslında gerçekten, taze ve iyi bir espressonun biraz ekşi olabileceği ve hatta olması gerektiğini de düşünür olmuştum.

  1- Kahvenin menşei/yöresi : En başta belki bilinmesi gereken en önemli konu her çekirdeğin, espresso için uygun olmayabileceğiz. Özellikle asiditesi yüksek çekirdekleri bu tip ekşilik sorunlarına, özellikle de kavrum ile birlikte neden olabiliyor.

  2- Kavrum : Açık kavrum, espresso için çok uygun değil. Özellikle yüksek asidite oranına sahip çekirdeklerde espresso için ekşilik patlamasına neden olabilir. Ben "zincir kahveciler gibi cılkını çıkartıp, kahveleri küle döndürmeyen" bir tık daha koyu kavrum olmasını tercih ederim. Ama koyu kavrum demek, o kahvenin kendine has tat ve kokularından biraz uzaklaşmak demek ...

  3- Dinlenme : Genellikle 3ncü nesil kahvecilerimiz oldukça taze kavrumlar yolluyorlar... yani 1-2 günlük paketler geliyor evlere... aslında bunları, özellikle espresso için biraz dinlendirmek lazım. Tek yön valfli, serin, kuru ve ışıksız ortamlar ideal .. arada gaz salınımı için paketi hafif sıkmakta yararlı olur.

  4- Isı : Sıkıntı varan 1 :) giriş seviyesi, tek kazanlı makineler ile yaşanılan genel problem... suyun sıcaklığının sabit kalmaması, soğuması ekşiliği arttırır. İnternetten Temperature Surfing diye aratıp bir kaç video, makale okumakta fayda var. Eğer bu zor veya karışık geliyorsa, makineniz ideal shot sıcaklığına ulaştıktan sonra, 7-8sn liğine buhar moduna geçirip, tekrar espresso moduna geçin ve öyle shot alın. Bu ısıyı biraz yükseltir, yalnız dikkatli olmakta fayda var lakin asiditeden kurtulacam diye biraz kahveyi yakmaya başlıyorsunuz.

  5 - Su : Ben çok sık su değiştirip deneyimleme yapmıyorum ama suyun alkali oranıda oldukça önemli. Tercihen 7 ye daha yakın alkali oranlı sular, kahve için daha iyi deniyor.

  6- Demeleme : burası tamamen, çekim inceliği, çekim kalitesi (öğütücü çok önemli), miktar ve süre arasında olan bir ilişki. 16-18gr arası kahve ile akımdan itibaren 25-30sn yi yaklamaya çalışın (çift espresso için). Kısa yazmam yanıltmasın lakin en önemli kısım burası. Bence deneme-yanılma ve aslında basit gibi görününen bu işin çokta kolay olmadığını kabullenme dönemi.


  Küçük tavsiyeler;

  Bardağınızı mutlaka ısıtın, tercihen çift camlı bardak kullanın. Soğuyan espresso bardakta dahi ekşir.

  Tercihen, isterseniz shotınızın son 5-7sn sini almayın. Bu son bölümde akan kahvede bildiğim kadarıyla fazlaca asidik.

  son olarak espresso shot ı aldıktan sonra en azından ılık bir kaşıkla mutlaka 1-2 tur karıştırın. Kahvenin daha homojen şekilde karışmasını sağlar, ilk etapta ağzınıza vuracak ekşiliği azaltacaktır.. ve bir de soğutmayın :)

  Şimdi yaylım ateşine tutulabilirim lakin kendi tecrübelerim ve ekipmanlarıma edindiğim gözlemlerimi paylaştım.
  Umarım damak tadınıza biraz daha uygun kahveler içmenize sebep olabiliriz :)
   
  Son düzenleme: 7 Oca 2019
 3. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Yaylım ateşine tutulacak birsey yazmamışsın hocam :)
   
  amadeusoul bunu beğendi.
 4. amadeusoul

  amadeusoul Yeni Üye

  teşekkürler, bütün yazdığın önerileri okudum, @sefffax 'ın dediği gibi yaylım ateşine tutulacak bişey yazmamışsın ama tahmin etmiştirsinki; bu forumda enteresan bir ruh hali var. öyleki kahve ile ilgili detayı eleştirmeyi devlet meselesi gibi abartıyorlar, dertmiş gibi her cümlede bir sorun arıyorlar, memnuniyetsiz bir ruh hali var, ya birkaç kişi ortalığı karıştırıyor ya da kahve gurmelerinin genel ruh hali bu, tahminimce kahve konusunun insanı marjinalleştirmesinden kaynaklı yani kahve detaylarına ve forumu mükemmelleştirmeye verdikleri değerden dolayı insanı unutmuşlar sanki. bi ara anket bulamadım diye anket açtım o konuyu kilitlediler sanki bütün forumdaki düzeni bozmuşum gibi rahatsız oldular halbuki konu sadece kahve. Neyse

  Aldığım kahvedeki ekşiliğin kahveyi hazırlama tekniğiyle ilgili olmadığını şuradan anladım; diğer kahvelerde olduğu gibi bunda da espresso, filtre kahve, french press denedim, azı da denedim çoğu da denedim, ısı, süre hepsini denedim lakin ekşi olduğu kesindi, sadece birazda kendim kavurup koyulaştırınca ekşiliği gitti. demekki az kavrulduğundan dolayı meyve ekşiliği kalmış. mesele özetle bu diye tahmin ediyorum. boxx coffee istese fazla kavurur muhtemelen bir bildiği varki az kavurup meyve ekşiğilini çıkarmışlar. ben ekşi kahve sevemedim açıkcası.
   
  Son düzenleme: 7 Oca 2019
 5. atoprak

  atoprak Isınmaya Başlayan Üye

  Ya, yani şimdi bişey dicem de... diyorum ama yazınca hoş olmuyor :)
  Bir başka deyişler, "boşverin kimin ne dediğini, hangisi hoşunuza gidiyorsa, öyle demeleyin ve için", diyip yumuşatayım.

  Bu zevk işi... forumdaki arkadaşların çoğu bunu akşam işten döndükten sonra, yorgunluğu atmanın, bir arayışı veya bir tür ritüeli olarak yapıyor... çoğu arkadaş bir yarışmaya falanda girmiyor... yani kısacası hobi bu ... hobi olarak küçük bir Cesna falan da kullanmıyoruz... o kadar katı olmaya da gerek yok :) :)..

  Sizin sorununuz o zaman büyük olasılıkla çekirdek te gibi duruyor... ama anladığım kadarıyla da (espresso blendin de bunun belirgin şekilde az olması da beklenir tabi) diğer çekirdekleriniz hem asidite olarak yüksek, hem de diğer demeleme yöntemlerine daha uygun olarak, açık kavrum... üreticinin kabahati yok tabiki.. o kahve öyle :)
   
  amadeusoul bunu beğendi.
 6. atoprak

  atoprak Isınmaya Başlayan Üye

  Yahu ne biliyim.. belki ters bir mantık yazmışımdır istemeyerek...
  veya böyle çok ekşi seven arkadaşlar "ama kahvenin aroması!!" diye bağıracaklar sandım ...

  Hoş halen bağırabilirler ayrı :D
   
  Son düzenleme: 7 Oca 2019
 7. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Demekki siz espressoda 2.dalga seviyorsunuz :) aynı olay bende de oluyor. Hepsini sevemiyorum 3.dalga espressolarin.
  @atoprak Akşama kadar birsey olmazsa rahat nefes alabilirsiniz :))
   
 8. amadeusoul

  amadeusoul Yeni Üye

  Aynen, üreticide sorun yok gibi geldi bana çünkü belki ekşi seven vardır diye tahmin ettim, şayet ekşiliği dışında herşey iyiydi; mesela ilk defa öyle tazelik ve iyi paketleme gördüm, çok hızlı gönderdiler vs. herşeyi düşünmüşler. Yani özenilmiş bir iş olduğu belli.

  Öyle de denebilir , benim amaç şu; nokta atışı en iyisini bulup daha incelememek. Kafe açanlar için konu sürebilir ama ben öğrenip çıkacağım konudan. Yani 3. dalgaya bir defa uğrayıp, tecrübe edip sonra dalgalarla uğraşmamayı düşündüm. öğrendikten sonra aynı kahveyi alırım sürekli. bir defa araştırsam yeterli diye düşündüm.
   
 9. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Rioba %100 arabica olanını deneyin derim hocam. Metro marketlerde var.
   
  amadeusoul bunu beğendi.
 10. amadeusoul

  amadeusoul Yeni Üye

  Böylece 2. kez bana Rioba önerilmiş oldu. inşAllah deneyeceğim, görüş yazarım.
  teşekkürler
   
 11. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Rica ederim.
   
  amadeusoul bunu beğendi.
 12. atoprak

  atoprak Isınmaya Başlayan Üye

  Bir ara illy de deneyebilirsiniz.

  Gayet dengeli, özel ambalajlama yöntemiyle 3ncü dalgalar dan sonra alınabilecek en taze çekirdekler diye biliyorum. Biraz pahallı, eskiden daha makul dü ama şimdi saçma oldu fiyatları ...
   
  amadeusoul bunu beğendi.
 13. amadeusoul

  amadeusoul Yeni Üye

  teşekkürler, evet illy'i bir cafe'de denedim, marketten alarak da denedim, çok iyi bir kahve, kendi sıralamama ekledim.
   
  Son düzenleme: 7 Oca 2019
 14. htbb

  htbb Yeni Üye

  Eğer 3. Nesil'i koşuyorsak, rioba - illy yada lavazza gibi büyük markaları burada anmak yanlış olur.

  buyrun size 3. Nesile bir örnek örnek. Perfecto Espresso

  Yok bilinmeyen daha başka markalar konuşacaksak Gimoka'yı da deneyebilirsiniz.
   
  amadeusoul bunu beğendi.
 15. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Gimoka 3.nesil mi yani ?
   
 16. mehmetaksit

  mehmetaksit Paylaşımcı Üye

  amadeusoul ve Bisikletgezgini bunu beğendi.
 17. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Aynen şuan kullanıyorum gayet güzel bence.
   
  amadeusoul ve mehmetaksit bunu beğendi.
 18. Aslanbek

  Aslanbek Paylaşımcı Üye

  son zamanlarda kahve fabrikasından espresso shot the sheriff blend alan oldu mu? bir de espresso perfettonun espresso blendini deneyen hiç oldu mu? espresso perfetto miscela çekirdeğinin italyada kavrulduğunu söylemiş, fakat kavrum tarihi hakkında bilgi yok anladığım kadarıyla. aslında bir denemek istiyorum ama 1 kg'den az seçenek olmadığı için de cesaret edemedim. var mıdır bir tecrübesi olan?
   
 19. gogo21

  gogo21 Isınmaya Başlayan Üye

  Hackysden India Malabarı çok beğendim tavsiye ederim.Ekşilik-acılık yok ve meyve tadı aldım.
   
  amadeusoul, bigvocate ve Aslanbek bunu beğendi.
 20. metehan

  metehan Paylaşımcı Üye

  Hangi çekirdek first crack ve bitiriş nedir :)