türk kahvesi yapımı

'Kahve Nasıl Yapılır ?' forumunda kahvetiryakisi tarafından 19 May 2017 tarihinde açılan konu

 1. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Hocam bu suyu önceden ısıtmak demek? Denemek lazım hiç yapmadım..Doğrudur

  Şöyle problem var 50-60 derece su çabuk kaynama noktasına ulaşır? 2-3 dakika sürmez diye düşünüyorum?Kaynamadan kahveyi çekmek lazım
   
 2. kutlu

  kutlu Yeni Üye

  su sıcaklıgı oda sıcaklıgından itibaren arttıkça(elbette üst sınır olmak zorunda) kahvenin kreması ve tadım notaları daha iyi oluyor sanki. pişme süresi de 2 dk altına inince daha güzel sonuclar cıkıyor gibi geliyor bana.. ustalar daha iyi bilir.
   
  sdcvn bunu beğendi.
 3. Altu

  Altu Aktif Üye

  kahvesine göre 1:10 kahve su oranı ile demliyorum
  bonavita ile 60C su hazırlayıp cezveye döküyorum. çok ufak bir şekilde acite ediyorum
  Cezve STC standında duruyor, altındaki burner'ı köpürme 2 dakikada olacak şekilde ayarlıyorum

  Filtreye uygun kavrulmuş çekirdek kullanıyorum
  EK43T zero calibration için 2,1 kalınlığında öğütüyorum
  https://www.instagram.com/p/BkuS9BdhKlJ/?taken-by=boxxcoffee
   
  myso ve sdcvn bunu beğendi.
 4. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Siz sürmez diye düşünebilirsiniz adam uygulamış nasıl yapılabileceğini düşünün ön yargılı olmadan önce.
   
  bahadr ve sdcvn bunu beğendi.
 5. ozgeraltay

  ozgeraltay Paylaşımcı Üye

  Bu konuda Mehmet Gürs ün seminerini izleyebilirsiniz youtube üzerinden kendisi 60 derecelik bir suyla hızlı minl bir ocakla 2.30 dakika gibi bir sürede yapılmasının en uygunu oldugunu belirtiyor pişirme süresi arttıkça kahve acılaşmaya başlıyor dedigini göre oran olarakta 10 da 1 yada 8 de 1 kullanabilir.
   
  drsuat ve sdcvn bunu beğendi.
 6. 093506

  093506 Paylaşımcı Üye

 7. TheGuru

  TheGuru Isınmaya Başlayan Üye

  Şimdi size daha başka bir demleme yöntemi anlatacağım. Bu yöntem Jeremy Challender'a ait. Kendisinin yanlış hatırlamıyorsam Dünya Cezve/Ibrik ve UK Brewers Championship birincilikleri var. Onun yöntemi ise şöyle: 12 g kahveyi 100 mL soğuk suyla birleştirip karıştırıyor. Sonra bir endüstriyel ısıtıcıyla (bizdeki kumda kahve yapımı gibi) 2 dakikada cezvenin kabarmasını sağlıyor. Kabardıktan hemen sonra cezveyi v60'a döküyor, arzuladığı süzülme süresi 1 dakika. Ve kendisinin en beğendiği kahveleri bu yöntemle yaptıpını söylüyor. Kahvenin suyla temas süresi toplam 3 dakika. Bence bunun eve uyarlanışı şöyle: Kahve suyunun sıcaklığı, kabarma süresi iki dakikada olacak kadar olmalı(tabi yüksek başlangıç sıcaklığı, düşük ateş;düşük başlangıç sıcaklığı,yüksek ateş ya da ikisinin ortasını ayrı ayrı denemek lazım). Sonra yine süzülme süresi bir dakika olacak şekilde süzeriz. Kendim denemedim ama termometrem gelir gelmez deneyeceğim. Deneyen olursa, sonucunuzu bekliyorum.
  Sağlıcakla kalın!
   
  Son düzenleme: 20 Nis 2019
 8. Bisikletgezgini

  Bisikletgezgini Paylaşımcı Üye

  Arkadaşlar zaman içersinde nitelikli kahve demleme yöntemlerinin çoğunu yapabilecek kadar ekipman alabildim. Ancak ben bir köyde yaşıyorum.Ve misafirlerim için espresso makinem, american press ,V60 vs. falan çok da önemli olmuyor. Tabii içtikleri kahveyi beğeniyorlar hatta bende içtikten sonra yaklaşık 1 hafta başka yerde kahve içemediklerini söylüyorlar.:)

  Hepsi Türk kahvesi yok mu diyor önce. Bunun da güzel bir yöntem olduğunu ancak değişmez kuralın taze çekirdek ve o sırada öğütmek olduğunu söylüyorum. Koray Erdoğdu'nun önerisi ile (piyasa işi bakır cezvemde) pişiriyorum ve gene onun tarifiyle edindiğim altı geniş üstü dar fincanlarda ikram ediyorum.Çekirdek de iyiyse fena olmuyor biliyorsunuz.

  Şimdi sizlere sormak istediğim. Bakırın kalınlığı 1,5 mm. içi gümüş ya da kalay kaplı olan SOY marka cezve (350-400 TL) almalımıyım ? Soy cezveye bu kadar para vermeye değer mi ? Yoksa ona vereceğim paraya Arzum Okka,Fakir Kaave, Tefal Köpüklü,Arçelik Telve gibi türk kahvesi makinalarından birini mi alsam ? Tabii nitelikli kahve ve pişirme öncesi öğütüm aynen devam edecek.
  Diğer bakır el yapımı bulduğum en kalın cidarlı cezveler 1mm. ve içi kalay kaplı.(100 lira civarı ) yoksa böyle bir şey mi almalıyım ? 0,5 mm. bu kadar etki eder mi lezzete ?
  Ne dersiniz ? :rolleyes: Teşekkürler.
   
  Son düzenleme: 27 Haz 2019
 9. 093506

  093506 Paylaşımcı Üye

  hocam soy cezvenin yanında bu stand ile bu ocağı da almanız lazım. yoksa nitelikli türk kahvesi yapamazsınız :) bakın mesela bu arkadaşın kullandığı ekipmana . 30-40 liralık kamp ocağı mı kullanıyor ;) şaka bir yana eğer sca jürisine dünya ibrik/cezve şampiyonasında kahve hazırlamıyorsanız piyasada 40-50 liraya satılan 1 mm kalınlığında bakır cezvelerin fazlası ile yeterli olacağını düşünüyorum.,

  not: adam panama geyşasından türk kahvesi yaptı ya la :)
   
  Bisikletgezgini bunu beğendi.
 10. Noirnorn

  Noirnorn Isınmaya Başlayan Üye

  Geçen hafta Mono Coffee Roasters ''Hangi cezve almalıyım'' başlıklı Youtube videosunda 1,5mm kalınlıktaki Soy cezvesiyle Kapalıçarşı'dan satın aldığı cezveyi karşılaştırdı, tavsiye ederim.
   
  Bisikletgezgini bunu beğendi.
 11. 093506

  093506 Paylaşımcı Üye

  incelemeden çıkan sonuç: "soy cezveye vereceğiniz o kadar paraya yazık" :)
   
  Bisikletgezgini bunu beğendi.
 12. Bisikletgezgini

  Bisikletgezgini Paylaşımcı Üye

  Evet yayınlandığı gün izledim videoyu , teşekkür ederim.Değmez o paraya gibi düşünüyorum ben de ancak mevcut bakır cezvelerim de çok uyduruk (0,6 mm.)

  İnternette K.Maraş'lı satıcıdan 1 mm.cidarında içi kalay kaplı (tek seçenekti) bakır cezve siparişi verdim .
  Hayırlısı bakalım. :)
   
  Noirnorn bunu beğendi.
 13. 093506

  093506 Paylaşımcı Üye

  yukarıdaki videoda konstantinos komşumuzun kullandığı cezveye aklım takıldı. aradım yaban ellerde yunanistan'da cezveyi buldum. daha sonra mandabatmaz ile bir şeyler okurken rahmetli cemil ustanın kullandığı antika cezvenin pirinç olduğunu öğrendim. şimdi merak ettiğim husus türk kahvesi pişirmek için en iyi cezve bakır mıdır yoksa pirinç de fena değil midir? biz boşuna mı bakırı övüp pirinci gömüyoruz acaba?
   
  Noirnorn bunu beğendi.