Comandante Yeni İthalatçısıyla Türkiye'de

'El Değirmenleri' forumunda raistlin tarafından 22 Ağu 2017 tarihinde açılan konu

 1. adolate

  adolate Paylaşımcı Üye

  Hayırlı olsun hocam. Sana yakışan bir ürün.
   
  trblnfxn bunu beğendi.
 2. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Hocam ben dun iki deneme yaptim: İlki 13klikteydi ve akış damla damla oldu. İkincisi 16klikteydi ve bir miktar hızlı bir akış oldu. 16gr idi ikisinde de öğütümlerim.
   
 3. brkg

  brkg Aktif Üye

  Ben kolu kaç tur çeviriyorsunuz demek istemiştim hocam:D Neyse ki yeni alındığı için daha çok kullanacaksınız, size zahmet bir partiyi öğütürken sayabilirmisiniz:rolleyes:
   
 4. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Ben 10 klikteykrn 35 gr kahveyi 200 turda oguttum. Normalden ince oguttum onun da etkisi var.
   
 5. brkg

  brkg Aktif Üye

  Çok teşekkürler.
   
 6. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Soyle birsey de var turlari 1 saniyeden az olarak dusunun. Zorlamiyor fazla.
   
  brkg bunu beğendi.
 7. raistlin

  raistlin Firma Yetkilisi

  Yeni aks seti henüz satışa çıkmadı arkadaşlar. Biz de sizler gibi sürekli takip ederek, sorarak ve hatta baskı yaparak beklemedeyiz. :) Netleşir netleşmez bilgi vereceğim. @adolate

  Tur sayısı meselesi: Tur sayısı ya da süre göz önünde bulundurulabilecek kıstaslardan, fakat bu tur sayısını tamamlarken kolunuzun / omzunuzun ne kadar kuvvet uyguladığı da yine bu kıstaslardan. Aynı bisikletle, aynı yolu 10. viteste daha az pedal turu çevirerek tamamlarsınız, fakat 5. viteste daha fazla tur olsa da çok daha rahat pedal çevirirsiniz. Bu ikisi arasındaki dengeyi unutmamakta fayda var. :)
   
 8. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Aynen katılıyorum, çünkü fizikte şu var arkadaşlar, her ne kadar kayıplar olsa da "iş=kuvvet*yol" burada da "kuvvet=tork" ve "yol=açısal mesafe" sonuç olarak sürtünmeler çok daha fazla da olsa yapılan iş aşağı yukarı aynı.

  Burada diğer değirmenlerle Comandante'nin veya benzerlerinin farkı ortaya çıkıyor ve bıçak keskinliği ve geometrisi hem çekirdeğin öğütüm tutarlılığını ve dengesini belirliyor hem de bıçak bir basit makina olarak daha iyi iş gördüğü için özellikle sert çekirdeklerde(genelde az kavrulmuş çekirdekler) sizin uygulayacağını torku azaltıyor.
   
  raistlin, recaus ve Bisikletgezgini bunu beğendi.
 9. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Hocam,

  Bugün iki deneme yaptım, birisi 16 klikte birisi de 28 klikteydi. 16 klikte Cigno espresso için çektim toplamda 18.1gr kahve çektim. 28 klikte Gardelli Uganda Kinone çektim 17.5 gr'di.

  İlki 1dk 20s sürede bitti, ikincisi 80 turda ve 42s'de bitti. İlkinde tur saymadım ama yaklaşık 140 tur falandır. Süreler mükemmel bence. Tur sayısı da mükemmel bence. Umarım sorunuzu bir nebze olsun cevaplayabilmişimdir.
   
  Son düzenleme: 12 May 2018
  brkg bunu beğendi.
 10. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Cigno 16 click cok degil mi ? Espresso icin mi yaptiniz m
   
 11. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Daha önce bu konu altına yazmıştım, CignoBianco için 13 klik kullanmış ve akış alamamıştım. 16 için biraz hızlı bir akış olmuştu ama 16gr kahve kullanmıştım, akış bir tık hızlı olmuş ve istediğimi yakalayamamıştım.

  Togay hocamla (@raistlin) konuştuğumda 16 klik 18gr kahve kullanmamı önerdi, akış normal seviyede oldu 40gr out aldım. Benim daha önce yaptığım tüm kahvelerden daha iyi bir tat aldım. Kendim için mükemmeldi diyebilirim.
   
 12. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Hayırlısı olsun @mehmetaksit Gerçekten iyi bir tercih olmuş sizin adınıza.
  Cignoda 16-15 klikten aşağısı kurtarmıyor.Bir iki klik kahvesine göre oynatığımız oluyordu da 15 16 klik çok gelmişti.Aynı kahve geldiğinde mignon ile epeyce denemiş onda da ayarı biraz coarse tarafına oynatmıştım.Comandanteye göre ayarı bulmakta biraz zorlamıştı.Resmen comandanteye uygun kahve yapmışlar :) Tabi bu klik sayısı makinenin özelliklerine göre değişiklik gösterebilir.
   
  mehmetaksit bunu beğendi.
 13. brkg

  brkg Aktif Üye

  Çok teşekkürler.
   
 14. raistlin

  raistlin Firma Yetkilisi

  mehmetaksit ve bahadr bunu beğendi.
 15. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Olur @raistlin benim gibi ilk etapta ziyan etmesin insanlar :) Bu kahve comandante ile daha güzel :)
   
  raistlin bunu beğendi.
 16. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Kesinlikle yazdırılabilir. Simdi bir tane cakcam zaten, bir daha emin olayım, onaylayalım bir kere daha @raistlin :)
   
  raistlin bunu beğendi.
 17. Master

  Master Isınmaya Başlayan Üye

  Herkese merhaba, bende Sonunda wenge ile comandante ailesine katılmış bulunmaktayım. Uzun zamandan beri hep aklımdaydı kendisi, Bazı sebeplerden ötürü epeyi bir aklımda kalma durumundan sonra en sonunda hasret sona erdi ve bugün itibariyle wengeme kavuşmuş bulunmaktayım.

  Kargoyu heyecanlı bir bekleyiş ve zilin çalması, heyecanlı bir şekilde kutuyu açmam derken kendi adıma güzel bir ana giriş yaptım. Önce biraz bakışmanın ardından samimiyetimizi iyice ilerlettik kendisiyle.

  Kullandığım saatlerden sonra kendi açımdan ilk görüşlerimi sizlere sunmak isterim tabi.


  -Tasarımı çok şık. Sade, ama o elinize aldığınızdaki kalite hissi, ahşabın görüntüsü,ahşabın o kokusu,dokusu çok ama çok güzel.

  -Öğütme konusu hakkındaki becerilerini kullanan/kulanmayan herkes biliyor gerçi. Ama bir yorum yapacak olursam o nitro blade bıçaklardan geçen parçalar çok özdeş. Homojen demiyorum artık bakın özdeş, her parça aynı boyutta,şekilde ve görüntüde. Sanki aynı anda sayısız bıçak çekirdeğin hertarafını mm'lik bir şekilde kesmiş ve sanat gibi işlemiş adeta.

  -Bardakta ise beklendiği gibi çok net bir kahve sunuyor. Notaları çok daha net betimleyebiliyorsunuz. Asidite ve meyvemsilik damağa daha fazla dokunuyor, Partneri mazzer ile v60 kıyasında da bu farkları söylemek mümkün en azından.

  -Taşınabilirlik olayı. Bence en önemli konulardan biri. Sık seyahat eden ve vaktini dışarıda geçirenler için adeta nimet.

  -Her türlü demleme metodunun altından kalkacak beceriye fazlasıyla sahip olsa da Pour Over için ayrı bir güzel ve özel sanki.

  Togay hocama tekrardan herşey için teşekkür ederim,biraz geç saatte dönüş yapmama rağmen kısıtlı süre zarfında da olsa ışık hızıyla kargoladı ürünü. Tüm dostlara bol kahveli ve sağlıklı günler dilerim. :)
  [​IMG]
   
  FirstCrack, raistlin ve Bisikletgezgini bunu beğendi.
 18. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Hocam simdi bir daha cektim ve saydim 140 tur tam saydim Cigno için.
   
  Bisikletgezgini ve brkg bunu beğendi.
 19. raistlin

  raistlin Firma Yetkilisi

  @Master Sonunda kavuştunuz, çok mutlu oldum hafta sonu ulaşmasına ve sizi memnun etmesine. Uzun uzun yıllarda ve çok keyifli anlarda kullanmanız dileğiyle! :)
   
  Bisikletgezgini ve Master bunu beğendi.
 20. yasyas

  yasyas Isınmaya Başlayan Üye

  Yeni alan arkadaşlar güle güle kullanın:)
  Özellikle mobil olmasından dolayı bir çok kişi aldı ve çantasında taşıyor, daha önce Togay bir çanta paylaşmıştı sanırım devamı gelmedi. Sizler hangi çantayla taşıyorsunuz ben şuan şırt çantama koyuyorum ama çizilecek diye korkuyorum.

  Çanta önerilerine açığım hatta aeropress veya v60’ı da içine alacak bir çanta çok iyi olurdu.

  Birde Togaya bir soru ilk zamanlarda gelen tool baglerin devamı gelmedi mi?
   
  Bisikletgezgini bunu beğendi.