Sidamo mu? Sidama mı?

'Yeni Başlayanların Mutlaka Bilmesi Gerekenler (SSS' forumunda OverdoseCoffee tarafından 6 Eyl 2017 tarihinde açılan konu

 1. OverdoseCoffee

  OverdoseCoffee Paylaşımcı Üye

  Genellikle insanlar Sidamo ve Sidama’yı iki farklı kahve yetiştirilen isimi birbirine benzeyen yerler olarak görür (Kimseyi suçlamıyorum Afrika’da benzer isimli yerler bir hayli fazla). Ama gerçek şu ki; iki terimde aynı yeri tanımlıyor. Peki neden bu iki terim var ve biz neden genelde “Sidamo” diyoruz?

  Google’ da ufak bir araştırma yaparsanız (Türkçe kaynak bulmak biraz zor olabilir). Sidamo’nun aslında bir aşağılama kelimesi olduğunu göreceksiniz. 1891 yılında Habeşistan ordusu Sidama bölgesini ele geçirdiğinde Minelik generali Bashah Aboye o bölgenin halkını aşağılamak ve kimliklerini yok etmek için “Sidamo” terimini kullanmıştır.

  Bu yüzden bir çok kahve kavurucusu “Sidamo” terimi yerine “Sidama” yı tercih etmeye başlamıştır. Bölgeden gelen son kahvemiz ile bizde bu kervana katılıyor ve artık “Sidamo” yerine “Sidama” ismini kullanıyoruz. Belki bu dava için çok büyük bir adım olarak görünmeyebilir ama bizim için değeri büyük. Umarım adımımızın peşinden birilerini sürükleyebiliriz (Belki de sizi? Belki de kahve devlerini ?) :)
   
  agefe ve ebtt bunu beğendi.
 2. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  Cevap: Sidamo mu? Sidama mı?

  gerçekten faydalı bir bilgi. probador colectivadan geçen aldığım çekirdekler de sidama diye adlandırılmıştı. ben de neden böyle isimlendirildiğini merak etmiştim.
   
 3. adolate

  adolate Paylaşımcı Üye

  Cevap: Sidamo mu? Sidama mı?

  İşte kahve dünyasındaki bu etik ruhu çok seviyorum. Böyle bir kafa hiç bir hobide yok. Tebriiik:cool:
   
 4. majestece

  majestece Isınmaya Başlayan Üye

  Cevap: Sidamo mu? Sidama mı?

  Geçtiğimiz günlerde bu farklı isimlendirmeyi görmüş ama anlayamamıştım, sormaya fırsat vermeden bilgilendirmişiniz. Teşekkürler.
   
 5. OverdoseCoffee

  OverdoseCoffee Paylaşımcı Üye

  Cevap: Sidamo mu? Sidama mı?

  Öğrendik şimdi yayma kısmı :cool:

  Yürüüü be! kim tutar bizi! :D

  Ne demek efenim :)
   
 6. mehmetaksit

  mehmetaksit Paylaşımcı Üye

  Overdose paylaşımcı uye unvanini hakediyor gercekten :)
   
  ebtt ve experienced bunu beğendi.