Aeropress aldım, plunger'in sallanması normal mi?

'Aeropress' forumunda Ufuk tarafından 13 Oca 2018 tarihinde açılan konu

 1. Ufuk

  Ufuk Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba arkadaşlar,

  Sorum biraz saçma gelebilir, ancak alete yabancı olduğum için kullanmadan önce sormak istedim. Kahhve.com'dan aeropress aldım, daha önce hiç kullanmamıştım. Plunger denilen fotoğraftaki parçanın, okla gösterdiğim kısmı sallanıyor, tam olarak yapışık değil. Bu bir problem midir, geri göndermeye gerek var mıdır?
   

  Ekli dosyalar:

 2. emrah

  emrah Isınmaya Başlayan Üye

  normal sallanması hatta o parça çıkarılıp yenisi ile değişiyor
   
 3. Ufuk

  Ufuk Isınmaya Başlayan Üye

  tesekkurler ben de arızalı sandım.
   
 4. emrah

  emrah Isınmaya Başlayan Üye

  IMG_20180113_174910.jpg Dikkatimi çekti sizin aldığınız aeropress aliexpress te satılanlar ile aynı bunlar için sahte deniliyor yazıları silinip karıştırma kaşığı soyuluyormuş , resmini yüklediğim orjinal areopress ait ve silindirin kenarlarında çıkıntılar var.
   
 5. Ufuk

  Ufuk Isınmaya Başlayan Üye

  hocam öyle bir şey olabilir mi bilmiyorum, Aerobie kutusunda geldi. şu linkteki aeropress'e 19. saniyede bakar mısınız? bendeki şu videodakinin birebir aynısı, o çıkıntılar bu videoda var mı?
   
 6. Ufuk

  Ufuk Isınmaya Başlayan Üye

 7. fatihonder

  fatihonder Aktif Üye

  Zamanla renkleri vs değişmiş modeller satılmış ben geçenlerde görmüştüm. Benimkinin yazıları silindi makinede yıkanınca aklımda bi şüphe oluşmadı değil.
   
 8. Ufuk

  Ufuk Isınmaya Başlayan Üye

  siz de mi kahhve.com'dan aldınız? o sitenin öyle bir şey yapacagını sanmıyorum ama yine de insan süpheye düşüyor
   
 9. mertberkegr

  mertberkegr Aktif Üye

  Aeropress yıllar içinde yeni malzemeler kullanmaya başladığı için rengi değişik oluyor üretildiği yıla göre . Ayrıca silindirin kenarındaki cikintilar fazla ise yaramadigi için kaldırılmış . Kahhve.com un sahte satacagini düşünmüyorum https://aeropressinc.com/faqs-for-the-aeropress-coffee-maker/.
   
 10. fatihonder

  fatihonder Aktif Üye

  Ben hepsiburadadan almıştım 1 yıl kadar önce.
   
 11. presscoffee

  presscoffee Aktif Üye

  aeropress 2-3 senede bir farklı renk çıkartıyor.ilk kullandığım koyu renkti, geçenlerde aldığım ise bulut grisi.malzeme farkı da var bu arada.
   
 12. monotros

  monotros Yeni Üye

  Sallanmasından kastettiğiniz nasıl bir sallanma, diğer ucundan tutup hafif salladığınızda öbür uçtaki kauçuk kısım sallanıyorsa bence normal değildir. kauçuk kısmı ancak elinizle baskı uygulayarak sallayabiliyorsanız normaldir sanırım, çünkü üstteki forumdaşımızın da dediği gibi o kısım çıkarılıp değiştirilebiliyor.
   
 13. coffeebean

  coffeebean Paylaşımcı Üye

  Bende almayı düşünüyorum yakın bi zamanda da Yenisini neden aldınız belli bi yıpranma süresi mi oluyor?
   
 14. Ufuk

  Ufuk Isınmaya Başlayan Üye

  diğer uçtan (yani geniş uçtan) tutup salladığımda kauçukta gözle görülür bir sallanma yok. ama sallarken kauçuk illa ki oynadığı için salladığım sürece kauçuktan dolayı tıkı tıkı tıkı tıkı ses geliyor, anlatabilmişimdir umarım. normal mi o ses?
   
 15. monotros

  monotros Yeni Üye

  O kadarı normal sanırım hocam :)
   
 16. Ufuk

  Ufuk Isınmaya Başlayan Üye

  yardımcı olduğunuz için teşekkürler :) yine basit bir soru; kahveyi yaptıktan sonra aeropress i musluk suyuyla yıkayarak temizledim, sitesinde ise sıcak su ile temizleyin yazıyordu. soğuk suyun ne gibi bir zararı olabilir?
   
 17. monotros

  monotros Yeni Üye

  Rica ederim hocam :) ben de genelde musluk suyuyla yıkıyorum, arada ılık suyla yıkıyorum. herhangi bir zararını görmedim.
   
 18. emrah

  emrah Isınmaya Başlayan Üye

  kusura bakmayın hocam ben o çıkıntıları görmeyince sahte zannettim üstteki arkadaş açıklamış yeni modellerde o çıkıntılar aeropressin içini çizdiği için kaldırılmış, forumdaki arkdaşlar sayesinde bende bilgilendim herkese teşekkür ederim
   
 19. presscoffee

  presscoffee Aktif Üye

  @coffeebean epey yüksek bir yerden düşüp kırıldığı için almak zorunda kaldım.aslında sadece ana gövde satılsaydı almama gerek kalmayacaktı.2 sene içerisinde sadece bazı çizikler oluştu o kadar.demlemeyi etkileyecek yıpranma olmadı.

  @Ufuk sıcak su kahve yağlarını çözer, soğuk su ise dondurur.kahve yağlarını aeropressten uzaklaştımak için sıcak su daha uygun olur.

  @emrah aeropressin içini çizen şey plungerın yan kısmına yapışan kahve parçalarıdır.kahveyi aeropresse eklerken yanında gelen huniyi kullanmakta fayda var.böylelikle kahve aeropressin iç duvarına yapışmadan doğrudan aşağı iner.
   
 20. coffeebean

  coffeebean Paylaşımcı Üye