Normal metod mu inverted metod mu?

'Aeropress' forumunda Ufuk tarafından 15 Oca 2018 tarihinde açılan konu

 1. Ufuk

  Ufuk Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba,

  Forumun çoğunluğu hangi metodu kullanıyor? aeropress kullanmaya yeni başladım, youtube'daki videoların çoğunluğu nedense inverted. İkisi arasındaki tad farkı tam olarak nedir?

  Ve iki metodda da hem pressing yaparken tahmin ettigimden fazla güç uygulamam gerekiyor, hem de press yapmadan önce hızlı hızlı bardağa damlatıyor, neyi yanlış yapıyorum?

  şu videodaki arkadaş 1:37'de suyu döküyor ve filtreden geçip de bardağa hiç damlamıyor, öğütme boyutuyla mı alakalı?

   
  Son düzenleme: 15 Oca 2018
 2. presscoffee

  presscoffee Aktif Üye

  ters metot ile kahve sanki daha sert oluyor.çevirirken sıkışan havanın etkisi olduğunu düşünüyorum.yalnız bu yöntemde kahve yatağının yamuk olma riski var.bu da demlemeyi olumsuz etkiliyor.

  düz metot daha kolay ama dediğiniz gibi damlatma sorunu var.bunu en aza indirmek için suyu hızlıca döküp plungerı kapatın.pressleme süresi gelince plungerı çıkarıp karıştırın ve pressleyin.
   
 3. baranburunsuz

  baranburunsuz Isınmaya Başlayan Üye

  Öncelikle bu arkadaşın yaptığı gibi yapmayın :) kullandığı teknik için söylüyorum demleme oranı, kahvenin inceliği, dibine kadar bastırması ve sonradan eklediği su için yani bakınca oldukça over extracted bi demleme gibi duruyor. Ama ters demlemeyle kahvenin az da olsa damlamasına izin verilen demleme arasında küçük bir gövde farkı oluyor bence. su dökme esnasında damlayan kahveyi kullanmadan sadece döktükten sonra kalan kısmı kullananlar da var ama çok büyük bi fark yarattığını düşünmüyorum ben şahsen düz olarak demlemeyi tercih ederim
   
 4. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Düz metot ile sanki daha iyi oluyor ama V60 demler gibi suyun yarısı aşağı gidiyor.O yuzden ters yöntem daha iyi.Ama onda da kavruk bitter bir tat alıyor gibiyim.
  Aeropresste uygulanan güç inceliğe ve kahve miktarına bağlı bence.Bazen de tarife göre yavaş ya da hızlıca basmak gerekebiliyor.O basınç etkisi ise able fine filtre kullaninca ortaya cıkıyor.
  Ama düz ama ters kafama göre demliyorum.Bazen çok iyi bazen de vasat kahveler alıyorum.Aeropress bu.Taktik maktik yok :) Ama bazı tarifler de pek hoş.
   
  ekremk bunu beğendi.
 5. ekremk

  ekremk Isınmaya Başlayan Üye

  ters veya duz metotlarda tat anlaminda bir fark goremedim bence fark ogutum ve pompayi basma hizinda.
   
 6. balcis

  balcis Isınmaya Başlayan Üye

  hocam ters metodu uygulaması işyeri vs gibi ortamda daha zor geliyor ancak ben daha acı değil daha gövdeli kahve alıyormuş gibi hissediyorum. ters metodda suyu tam ağzına kadar doldurup arada hava kalmasını engellemeye çalışıyorum bu sayede acılığı biraz olsun elimine ediyor gibi hissediyorum, bilmiyorum yanlış mıyım.
   
 7. Ufuk

  Ufuk Isınmaya Başlayan Üye

  Her yılın şampiyonlarının tarifleri hep inverted oluyor :) ama düz daha temiz bi yöntem oldugu için ben de onu tercih etmek istiyorum, damlama sorununu nasıl çözüyorsunuz?


  ve press'i basma hızının etkisi nedir, bazen çok güç harcamam gerekiyor normal mi yoksa alete zarar verir miyim?
   
 8. mertberkegr

  mertberkegr Aktif Üye

  İnverted metod french press gibi full immersion bir yöntemdir. Kahve ve su daha fazla süre bir arada kaldığı için daha gövdeli sonuçlar çıkarabilir. Normal metod ise pour over yönteme daha yakındır. Dolayısıyla damlama bir sorun değil , demlemenin bir sonucudur. Azaltmak için suyu hızlıca döküp, plunger ı hemen takabilirsiniz. ya da daha ince öğütüp takıp çift filtre koyarsanız da daha az damlar. Bunun için çok ince metal filtreler de var. Ama tarifi normal uygulamanız daha iyi olacaktır. Coffee colective in 16-230 lüks normal metod tarifi çoğu kahveyle iyi oluyor baya.

  Basma hızının etkisi , daha hızlı basmak daha fazla güç uygulayacağından biraz daha fazla basınç uygulayabilirsiniz ama çok hızlı basmak kahvenin sıçramasına neden oluyor dikkatli olun hızlı basarsanız. Bir de basma için oluşan güç öğütüm ile ilgili. Daha kalın öğütümlerde daha rahat basarsınız, daha incelerde daha zor. 30 ila - 45 saniye arasında basmanızı tavsiye ederim.
   
  experienced bunu beğendi.
 9. Ufuk

  Ufuk Isınmaya Başlayan Üye

  teşekkürler ayrıntılı cevap için. dediğiniz gibi inverted daha gövdeli sonuç verdiği için onu kullanıyorum artık.

  Demlemeyi su sıcaklıgı 85-90 arasına düştüğünde yapmak için n11'de satılan basit sıvı termometrelerinden almayı düşünüyorum, işe yarar umarım.
   
 10. poko

  poko Isınmaya Başlayan Üye

  @presscoffee hocamın düz metod bir tarifi vardı, denemenizi tavsiye ederim.
  Aeropress Tarifleri
  öncesinde ince öğütüm ve inverted bir kaç tarif deneyip beğenmemiş ve bir kenara atmıştım, hatta satmayı düşünüyordum. bu tarifle geri döndüm diyebilirim.
  mesela dün akşam @bandofbeans'ten aldığım rwanda nyarusiza ile denedim ve harika sonuç verdi.
   
  presscoffee bunu beğendi.
 11. poko

  poko Isınmaya Başlayan Üye

  ilgili tarif;
   
  presscoffee bunu beğendi.
 12. photomontage

  photomontage Yeni Üye

  Ters demlemede kahvenin bir kısmı üste yapışıyor ve bastırma işleminde su içinden geçmemiş oluyor. Bunu nasıl çözüyorsunuz?
   
 13. presscoffee

  presscoffee Aktif Üye

  ters metot yaparken çevirdikten sonra aeropressi dairesel şekilde sallıyorum.
   
 14. Ufuk

  Ufuk Isınmaya Başlayan Üye

  üstteki tarif güzelmiş, ben de beğendim. bir de çekirdekleri medium a yakın cektigim için damlama az oldu.

  yalnız su sıcaklıgı halen problem. 85-90 arası için bir sıvı termometresi şart sanırım
   
 15. myso

  myso Aktif Üye

  Evde vücut ısısını ölçen termometre varsa onunla kullandığınız suyun sıcaklığını ölçüp kaynayan su ile uygun oranda su karıştırarak 85 derecede su elde edebilirsiniz.
  Az önce jasmine yeşil çay için 80 derece su lazım oldu. 1 ölçü çeşmeden 3 ölçü kaynayan sudan karıştırdım, sıcaklığının yaklaşık 80 dereceye geldi. :)