Caffe Vergnano hakkında

'Harman Kahveler' forumunda klimt tarafından 11 Mar 2018 tarihinde açılan konu

 1. klimt

  klimt Yeni Üye

  Herkese merhaba, bir arkadaşım İtalya'dan 250gr öğütülmüş hazır paket Caffe Vergnano getirdi. Üzerinde macinatura moka yazıyor, bu kahveyi hangi yöntemle yapmalıyım? IMG_20180311_224212.jpg IMG_20180311_224247.jpg
   
 2. danjamem

  danjamem Yeni Üye

  kahhve.com/moka-pot
   
  klimt bunu beğendi.
 3. klimt

  klimt Yeni Üye

  Yani moka pot almak zorundasın diyorsunuz, filtre kahve makinasında yapsam ne olur?
   
 4. danjamem

  danjamem Yeni Üye

  Kahveler ince çekildiğin damlaması biraz uzun sürer, bu da kahve de ekşiliğe sebep olabilir. Ama yapılabilir tabiki de.
   
  klimt bunu beğendi.
 5. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  Filtre olmaz bu incelikte. Mokapotunuz yok ise Türk kahvesi şeklinde demleyin daha iyi..
   
  klimt bunu beğendi.
 6. Aslanbek

  Aslanbek Paylaşımcı Üye

  @FirstCrack ın söylediğine paralel olarak şöyle bir şey tavsiye edebilirim. bir elek (çay süzgeci) yardımıyla eleyip eleğin altında kalanları türk kahvesinde üstünde kalanları da filtre kahve makinesinde yapmayı deneyebilirsiniz.
   
  klimt ve Bisikletgezgini bunu beğendi.
 7. klimt

  klimt Yeni Üye

  Cevaplarınız için çok teşekkür ederim, bir cahillik yapıp filtre kahve olarak makinede yaptım, miktarı biraz az koydum, hafif ve çikolata tadı içeren bir kahve oldu. Bu çikolata tadı kahvenin kendi notası mı? Moka pot alırsam Arçelik espresso makineme nasıl bir alternatif yaratmış olurum, sonuçta moka pot ta da yapılan espresso olmuyor mu, daha mı ince çekiliyor?
   
  Bisikletgezgini bunu beğendi.
 8. Aslanbek

  Aslanbek Paylaşımcı Üye

  hocam moka pottaki kahve espresso gibi yoğun bir kahve oluyor ama teknik olarak espresso olmuyor. moka pot için kahve espressodan daha kalın ama filtre kahveden daha ince çekiliyor. yani öğütüm kalınlığı ikisinin arasında gibi düşünebilirsiniz. alıp almama konusunda bir cafede deneyip kendinizin karar vermesi daha doğru olur, çünkü bu kararlar kişiye göre çok değişiyor.

  çikolata notası kahvenin kendi notasıdır diye tahmin ediyorum. eğer siz de bu tadı alabildeyseniz ve beğendiyseniz bu şekilde demlemeye devam edin bence. fakat sonraki bu kahve harici demlemeleriniz için taze kavrulmuş kahve ve kendinizin kahveyi öğütmenizi tavsiye verebilirim, alacağınız lezzet çok daha fazla olacaktır emin olun. bununla ilgili forumda epey başlık var size yardımcı olabilecek.
   
  klimt, Bisikletgezgini ve experienced bunu beğendi.
 9. klimt

  klimt Yeni Üye

  Genelde internet üzerinden taze kavrulmuş çekirdek alıp evde öğütüp demliyorum zaten, tüm cevaplar için teşekkür ederim.