Aeropress için tek kişilik el değirmeni önerisi? (200-300tl arası)

'El Değirmenleri' forumunda Ufuk tarafından 31 Mar 2018 tarihinde açılan konu

 1. Ufuk

  Ufuk Isınmaya Başlayan Üye

  Merhabalar,

  2 yıldan fazladır önce french press'de, son 3 4 ayda da aeropress'de olmak üzere aynı sözen el değirmenini kullanıyorum. güzel kahve içmede en önemli etkenlerden biri öğütme olarak bilindiği için daha güzel bir değirmene geçmek istiyorum. (zaten sözen'in içi biraz paslandı) en fazla 300 lira verebileceğim. hangi değirmeni önerirsiniz?

  internette bu fiyat bandında gördüklerim; japon porlex, hario mini mill , hario skerton, Rhinowares öğütücü

  ve hario'nun bu iki modeli arasında ne fark vardır? şimdiden teşekkürler.
   
 2. baristalihsan

  baristalihsan Isınmaya Başlayan Üye

  ben kullanmadım hiç ama almak için çok araştırdım
  o fiyat potansiyelinde PORLEX var HANDGROUND var
  bana tavsiye edilen ve araştırmalarıma göre 1000 tl civarı olan COMANDANTE şuan en iyisi
  elektronik istersen de fikirler çok
  EKM 300
  BARATZA ENCORE
  o fiyata en yakın en iyi seçenekler bekli iki katı bile gelebilir fiyat ama değer denilir herkes tarafından
  hario modifikasyon istiyor mini ile skerton arasındaki çok fark yok boy farkı var
   
 3. Ufuk

  Ufuk Isınmaya Başlayan Üye

  elektriklileri ancak 2. el bulursam alabiliyorum fiyatlara bakacak olursak.

  bu arada hario'lar neden modifikasyon istiyor, ve ne tür bir modifikasyon?
   
 4. baristalihsan

  baristalihsan Isınmaya Başlayan Üye

  içindeki porselen burr dan dolayı sevende var elbette ama sevmeyen %90 benim şahsi görüşüm tabi
  elektrikli forumda alım satım bölümünde 2. el olarak bulunabilir. bakmanı tavsiye ederim .
  baratza encore sıfırı zaten 700 tl civarı uzun zaman seni götürür
   
 5. LarryByndon

  LarryByndon Isınmaya Başlayan Üye

  300 liraya alacağınız bir grinder Sözen'e kıyasla çok az bir fark yaratır öğütüm kalitesi olarak. Tavsiyem bir süre daha bekleyip para biriktirip hiç değilse bir baratza almanız olur.

  Grubun alım satım bölümünü de takip ederseniz bazen uygun fiyatlara gayet iyi öğütücüler oluyor, ben o şekilde aldım şu an kullandığım öğütücüyü(Lido) yaklaşık 1 ay önce. Çok da memnunum.
   
  kbere bunu beğendi.
 6. Ufuk

  Ufuk Isınmaya Başlayan Üye

  hadi ya porlex almayı düşünüyordum sözen'den çok farkı yoksa almayayım haklısınız. Baratza gibi bir öğütücüyü 2. el alırsam ne gibi bir dezavantajı olabilir? bu el değirmenlerinin bir ömrü var mı?
   
 7. Ufuk

  Ufuk Isınmaya Başlayan Üye

  porlex el değirmeni ile baratza encore arasında kalite farkı nedir? fiyat farkı sadece elektrikli olmasından mı yoksa kalite farkı da uçurum mu?
   
 8. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  aşağıdaki adreste karşılaştırma sonuçları var. 400 kolonunda yazanları ideal boyutta öğütülenler, daha küçükleri toz, 1200 kolonundakileri ise kalın öğütülenler olarak düşünebilirsiniz.
  https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Ow9ES7icWtssgg-RWi7NHDPxx-WcF6nS5o5mJ4ir3lI/edit#gid=0

  elbette kahveler ve öğütme boyutları bu eleme sonuçlarında etkili olacaktır. ama aralarındaki yüzdesel fark oldukça büyük. yani filtre veya orta ve orta üstü kalınlıkta öğütme gerektiren metotlarda demleme yapacaksanız çok fark var. eğer ince boyutlarda öğütüm yapacaksanız fark azalır. eğer espresso için öğütüm yapacaksanız, encore yetersiz kalır, porlex gayet iyi sonuçlar verir. ancak elde espresso öğütmek, porlex ve aynı sınıftaki değirmenlerle tam bir işkence oluyor.
   
 9. LarryByndon

  LarryByndon Isınmaya Başlayan Üye

  Diğer sorulara gayet iyi cevap gelmiş, bunu da ben cevaplayayım. Kullanmadığım için söylediklerimde hata olabilir ama okuduğum kadarıyla baratza vs. belli sürelerle arızalanabilen aletler. Öğütümü yapan burr'lerin zamanla aşınmasından şikayet eden gördüğümü hatırlamıyorum, çok aşınmıyor olmaları muhtemel ama yine de uzun süredir kullanan birisi daha iyi cevap verir o konuda da.

  Ama şunu da akılda bulundurmakta fayda var, nerdeyse her zaman aynı fiyata alacağınız bir el değirmeni ile elektronik değirmeni kıyasladığınızda el değirmeni daha kaliteli öğütüm yapacaktır. Yine aynı şekilde Lido, Comandante, Helor gibi üst seviye değirmenler de bildiğim kadarıyla kolay kolay bozulmuyorlar o yüzden 2. El bir el değirmeni almak mantıklı olabilir. . Bunlara ek olarak mesela Lido ile öğütüm hızı da 1 gramı 1-1.5 saniye arası değişiyor, yani Sözen gibi uzun ve zahmetli olmuyor öğütüm. Bunlar baratza gibi bir alet yerine el değirmenine yatırım yapmak için sebepler olabilir.

  Yukarıda saydığım aletler Baratzaya kıyasla da daha pahalı öğütücüler. Başlangıçta porlex düşündüğünüz için 5 katı fiyatta bir şey önermek de saçma oluyor tabi biraz yine de gözünüzü ilanlardan ayırmadan takip ederseniz uygun fiyatlı bir tane bulabilirsiniz diye yazdım.UUygun fiyata ve iyi durumda bir baratza bulursanız onu da almak mantıklı olacaktır yine sanırım. Kısaca olay biraz bulduğunuz fiyatla alakalı.
   
 10. Ufuk

  Ufuk Isınmaya Başlayan Üye

  değerli yorumlarınız için teşekkürler
  @kbere sonuçlara şaşırdım, baratza encore ile bendeki 2 yıllık sözen in performans sonuçları aynı o tabloya göre. :)

  @LarryByndon haklısınız, 2. el piyasasını takipte olmak daha mantıklı şu an için. türkiye için bu siteden başka takip edecek yer yok o yüzden takipte kalacağım güzel bir el değirmeni için.
   
 11. karabelen

  karabelen Yusuf Karabelen

  Merhaba hocam. Belki gözünüzden kaçmıştır Ersin bey linkini verdiğiniz tablodaki ölçümlerde bir hata olduğundan, ölçümleri tekrarlayıp tabloyu düzeneyeceğinden bahsetmişti. (bahsettiğim mesaj bu sayfada http://www.kahveler.net/kahve/2813-...stirmasi-dikkat-comandante-icerir.html/page-2)
   
 12. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye


  Sanırım Sözen testinde sorun var. Eleme testi yapmadım hiç. Ancak bu teste göre neredeyse comandante ile aynı sonucu veriyor. İkisini de uzun süre kullandım. Aralarında dağlar kadar fark var.