Öğütme tutarının etkisi

'French Press' forumunda JeanValjean tarafından 2 Nis 2018 tarihinde açılan konu

 1. JeanValjean

  JeanValjean Isınmaya Başlayan Üye

  iyi günler

  ben kahve serüveninde yeni sayılırım. French press + sözen değirmenim var

  kahveleri tchibodan çekirdek olarak alıyorum . Sormak istediğim mesele ; sözen değirmen bilindiği gibi pek tutarlı öğütmüyor , önce değirmenin vidasını çıkarıp denedim fazla kalın gibi oldu arada küçük ,orta civarlı parçalarda var tabi . Daha sonra vidayı çok az sıkmamla kalın parçalar biraz daha inceldi yine küçük ve orta boyutta parçalar var tabi.

  Şimdi numunelik olarak tchiboda french press için kenarda beklettiğim kahveyle kıyasladığımda.Orada çektirdiğim kahve tabi daha tutarlı .

  Ben ne kadar denediysem o tutarı yakalayamadım ,zaten sözenin performansı bu kadar diye düşünüyorum. Kahvenin french pres için öğütümünden biraz daha kalın olması veya kahvedeki bu karışık boyuttaki kahveler kahveye ne kadar veya nasıl bi tat değişikliği teşkil eder ?
   
 2. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  Genel olarak ince partiküller ekşilik derecesinde istenmeyen bir asiditeye; kalın partiküller ise bitter ve düz tatlara sebebiyet verir.

  Kruve en iyisi ama basit bir süzgeç yardımıyla da kahvenizi eleyebilirsiniz.
   
 3. JeanValjean

  JeanValjean Isınmaya Başlayan Üye

  hocam o zaman evdeki eleği kullanayım . Yani vidayı tamamen çıkarmalı mıyım? İçtiğim kahve guatemala grande . Ekşimsi bi tadı var zaten . Yani daha kalın olsa kahvenin tadına olumsuz etkisi olmaz dersen vidayı tekrar çıkarırım
   
 4. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  Hocam o dediğiniz dükkandaki neredeyse tüm kahveleri denemiştim ben de.
  Silolarda günlerce, belki aylarca bekliyorlar. Genellikle ekşi kahveler. Siz önce forumda bir gezin ve kaliteli çekirdek satan dükkanları tespit edip, onlardan alın.
  Sözen değirmenler ise el yapımı olduğundan, öğütüm inceliği değirmenden değirmene farklılık gösteriyor.
  Kullanmak istediğiniz süzgeci ve vidasız öğüttüğünüz birkaç gram kahveyi A4 kağıdına serip buraya fotoğrafını atarsanız daha kolay yorum alırsınız.
   
 5. JeanValjean

  JeanValjean Isınmaya Başlayan Üye

 6. JeanValjean

  JeanValjean Isınmaya Başlayan Üye

  hocam vidayı çıkardım böyle oldu durum
   
 7. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  Bu fazlasıyla kalın. Vidayı takıp en az 2 tur sıkın ve tekrar fotoğraf atın.
   
 8. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  French Press için ise ayar ne olursa olsun kesinlikle elemelisiniz bence. Elemek için bir çok mutfakta bulunan çay demleme aparatlarını kullanabilirsiniz. Sözen ayarı için öncelikle vidayı takıp sonuna kadar sıkıp sabit bir başlangıç konumu belirleyin. Benim değirmenimde french press ayarı için 9×90derece::9çeyrek::2.25 tur ideal gibi. Daha fazlasında kalın taneler çok kalın oluyor. 2tur da uygun ama kesinlikle analiz eleği veya kruve ile elemek şart olur bence.
   

  Ekli dosyalar:

 9. aykansin

  aykansin Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba bende uzun bir süre sözen kullandım ayar vidası zamanla gevşiyor sabit kalmıyor bunun için m10 somun alıp ayar vidasını komple söküm somunu vidaya taktıktan sonra vidayı tekrar yerine takın istediğiniz kalınlık ayarını tutturunca sabitleyip sıkabilirsiniz
  [​IMG]
   
  EternalPassnger bunu beğendi.
 10. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Sizin sözen ne hale gelmiş öyle :) Son zamanlarda forumda gördüğüm sözen fotoğraflarından anladım ki sözen ham değirmen satıyor :D
   
  aykansin bunu beğendi.