Yeni Duvar Hayırlı Olsun.

'Kahve Bahane Sohbet Şahane' forumunda experienced tarafından 15 Nis 2018 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. experienced

  experienced Paylaşımcı Üye

  .

  Bakanlar Kurulu’nun 2018/11510 no’lu kararına istinaden, 30 Euro olan hızlı kargo gümrük muafiyet limiti

  22 Euro olarak güncellenmiştir. Değişiklik 26 Nisan 2018 tarihinde yürürlüğe girecektir. Ayrıca; bedeli gönderi başına 150 Euro’yu geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayınlar muafiyet kapsamında değerlendirilebilecektir.


  Karar Sayısı : 2018/11510

  Ekli “4458 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar ”ın yürürlüğe konulması; Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 16/02/2018 tarihli ve 32136191 sayılı yazısı üzerine, 4458 sayılı Gümrük Kanununun 16, 74, 131, 132, 141, 167, 169, 195, 202, 214, 215, 221, 225 ve 237 nci maddelerine göre, Bakanlar Kurulu’nca 19/02/2018 tarihinde kararlaştırılmıştır.

  4458 SAYILI GÜMRÜK KANUNUNUN BAZI MADDELERİNİN UYGULANMASI HAKKINDA KARARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KARAR

  MADDE 1 - 29/9/2009 tarihli ve 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan 4458 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararın 45 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan "30 Avro'yu geçmeyen" ibaresi "22 Avro'yu geçmeyen" şeklinde değiştirilmiştir.

  ‘’(1) Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, bedeli gönderi başına toplam 22 Avro’yu geçmeyen eşya ile 150 Avro’yu geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına muafiyet tanınır.

  MADDE 2-Aynı Kararın 62 nci maddesinin 1. fıkrasına aşağıdaki bentler eklenmiştir.

  ‘’c)Kitap veya benzeri basılı yayın için %8,

  ç) 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanuna ekli (IV) sayılı listede yer alan eşya olması durumunda yukarıdaki oranlara ilave %20,’’

  MADDE 3-Aynı Kararın 100. Maddesinin 1. fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

  ‘’ö) Kamu kurum ve kuruluşlarına, kütüphanelere, müzelere, eğitim veya bilimsel araştırma ile uğraşan kuruluşlara gönderilen veya bunlar tarafından temin edilen kitap veya basılı yayın.)

  MADDE 4-Aynı Kararın 126. Maddesinin 1. fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

  ‘’e) 100. maddenin 1. fıkrasının (ö) bendi kapsamı kitap veya basılı yayının,’’

  MADDE 5- Bu Karar yayımlandığı tarihten 15 gün sonra yürürlüğe girer.

  MADDE 6- Bu Karar hükümlerini Gümrük ve Ticaret Bakanı yürütür.
   
  moretimeforcoffee bunu beğendi.
 2. moretimeforcoffee

  moretimeforcoffee Aktif Üye

  Yakında yasaklanırsa şaşırmam.
   
  experienced ve thewind bunu beğendi.
 3. fatihonder

  fatihonder Aktif Üye

  Gerçekten söyleyecek tek kelime yok. Avrupa’da insanlar yaşam şartlarını kalitelerini her geçen gün artırırken biz yasaklarla boğuşuyoruz. Alım gücü konusunu zaten bir kenara bırakıyorum. Savunulacak tek bir yanını göremiyorum. Yaşam şartlarının git gide düştüğünü görmek üzücü. Geçmiş olsun.
   
 4. kahvemen

  kahvemen Paylaşımcı Üye

  Amazon Türkiye açılsında şu gümrük duvarını düşürten hepsiburada n11 gibi firmaların yanağından bir makas alsın. Sabırsızlıkla bekliyorum bakalım o zaman napacaklar.
   
  Cann, experienced ve moretimeforcoffee bunu beğendi.
 5. brkg

  brkg Aktif Üye

  Gönül ister ki yabancılara "KDV'siz" daire satışlarında da bu kadar hassas davranılsa...
   
  earendil, Cann ve experienced bunu beğendi.
 6. coffeebean

  coffeebean Paylaşımcı Üye

  Umarım açılır kayda değer bi gelişme yok henüz ama bakalım.
   
  experienced bunu beğendi.
 7. merrtk

  merrtk Aktif Üye

  çok utanç verici ve vizyonsuz bir karar. memlekete bak. en küçük hobi dahi lüks oluyor.
   
  experienced ve moretimeforcoffee bunu beğendi.
 8. kahvemen

  kahvemen Paylaşımcı Üye

  bu limitleri koydurtan amazondan aliexpressten korkan, rekabet yoksunlarını inşallah amazon.tr gelince görcez.
   
  experienced bunu beğendi.
 9. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Birkaç siteye baktım da bundan istifade adamlar bildiğin ekipman fiyatlarını ikiye katlamışlar.Yazıktır.Amazonun gelmesi de hicbir şeyi değiştirmez.Zihniyet değişmeli önce.Adam 3 yıl önce aldığı ekipmanın fiyatını katlayarak satmaya devam ediyor.Amazon gelse de bunların müdahalesi çok olur.Yani hiçbir şey değişmez.Geçmiş olsun.
   
  earendil, experienced ve alierhan bunu beğendi.
 10. kahvemen

  kahvemen Paylaşımcı Üye

  Bence rekabet yaratır.Yurtdışından bile bizimkileri bu kadar korkutan bir firma burda aynı fiyata bile satsa müşteri memnuniyetinden dolayı tercih edilecektir.
   
  experienced bunu beğendi.
 11. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Umarım dediğiniz gibi olur.Bunlara artık kuruş para kazandırmak istemiyorum.Tamam yerli üretim olur onu alırsın desteklemek için o ayrı.Fakat adam benim aldığım yerden alıp yok şu şu vergisi yok şu kur farkı diyip gazlayanlara hakkımı helal etmiyorum.
   
  experienced bunu beğendi.
 12. DessoEldest

  DessoEldest Paylaşımcı Üye

  Sevdiğim bir forum yazarının dediği gibi;

  :D
   
 13. emrah

  emrah Isınmaya Başlayan Üye

  Benim görebildiğim tek güzel nokta verginin ödenmesindeki yaküta işlerini basitleştirmişler fedex in yerine gelen intermng kargoda (türkiye hızlı kargo) süreç şu şekilde işliyor size watsappdan ulaşıyorlar ürününüz gümrüğe takıldı şu kadar parayı şu ibana havele edin ürününüzü bırakalım diyorlar.diğer kargo şirketleride bu şekilde uygulama sürecine geçerler ise bizim için hayırlı olur kanatindeyim
   

  Ekli dosyalar:

  earendil ve experienced bunu beğendi.
 14. bulcum

  bulcum Aktif Üye

  Yakın zamanda Amazonu da kendimize benzetiriz.
   
  experienced bunu beğendi.
 15. esavas

  esavas Emir Savaş

  Belli başlı firmalar, tüm aç gözlülükleri ile koskoca devletten bu tarz taleplerde bulunabiliyorsa, o devlet halk malk dinlemez, amazon'u da kolay kolay bu ülkeye sokmaz. Bunlara inat yurt dışından vergisini ödeyip aynı fiyata dahi gelse alacaksın.
   
  Homo_Insanus, MrHesap ve ozkanozden bunu beğendi.
 16. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  Amazonun fiyatlara çok yansıma yapacağını sanmıyorum . Çünkü mevcuttaki n11 ile aynı mantıkta çalışacak. Komisyon oranları yüzde 10 civarında. Doğrudan amazonun satıcı olduğu ürünlerin birçoğunu da ya Türkiye distribütöründen alacaktır ya da o firmalar Amazonun o malı satmasını engelleyecektir. Bir çok ürünün Türkiye'ye gönderiminin kaldırılmasında Türkiye distribütörlerinin müdahalesi var.

  Geriye bir tek avantaj kalıyor. Amazon'un müşteri hizmetleri kalitesi. Ancak amazonun müşteri hizmetlerini Türkiye'deki personel ile vereceği, hem çalışanların en tepeden en alta yurtdışındaki çalışanların mantığı ile yaklaşmayacağını hem de çakal müşteri kitlesinin suistimalleri ile Türkiye'ye uyum sağlayacaklarını düşünüyorum. Ebay, DHL ve Ups ilk aklıma gelen örnekler. Ama yine de hepsiburada ve n11 e kıyasla tercihim olur.
   
  Son düzenleme: 20 Nis 2018
  thewind ve bahadr bunu beğendi.
 17. burakcakir

  burakcakir Yeni Üye

  Zaten tl nin bu kadar değersizleştiği durumlarda bence alınacak vergiden çok sürekli artan döviz durumu yüzünden çok fark etmicektir yinede hayırlı olsun
   
 18. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  Evet bir de öyle bir durum var. Almanya'da asgari ücret saat başı 8,5 euro aylık yaklaşık 1500 euro yapıyor. Bir Alman asgari ücretlisi maaşının yüzde 10'unu kenara koyarsa 10 ayda ecm classika ii alabiliyor. Bir Türk asgari ücretlisi bunu 100 ayda yapabiliyor. Alman asgari ücretini Türkiye'de alabilen insanlar zengin sayılıyor. (aslında atla deve bir para olmamasına rağmen) Haliyle satış az olunca distribütörler de) karı yüksek tutmayı tercih ediyor sanırım.
   
  bahadr bunu beğendi.