Black Mirror Dual Sensor Tartı (timemore)

'Barista Aksesuarları' forumunda intelligenc tarafından 20 Nis 2018 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. orkunozkaya

  orkunozkaya Isınmaya Başlayan Üye

  Internetteki siteleri de kurcaladım biraz. Anladığım kadarıyla single sadece toplam döktüğünüz suyu ölçümlüyor. Double'da ise V60'a toplam dökülen suyu ve karafa süzülen suyu ayrı ayrı takip edebiliyoruz.

  Bugüne kadar zaten hep V60'a döktüğümüz toplam suyu ölçtük, tarifler de bu suyun miktarı üzerinden veriliyor. Ayrıca karafa suyun ne kadarının süzüldüğünü bilmek hayatıma nasıl bir fark katacak ki iki katı para vereyim gerçekten çok anlayabilmiş değilim.

  Android uygulaması olarak da iki ürün de aynı şeyi kullanıyor gibi geldi bana. Dolayısıyla eğer çift sensorlu olan tarihsel veriyi saklayabiliyorsa tek sensorlu olan da saklayabiliyor olmalı. Haaaa, şöyle olabilir belki çift sensorlünün üzerinde ayrıca bir hafıza birimi vardır ve android uygulamasına bağlamasan da tartının kendisi bir miktar veriyi depolayabiliyordur. Tek sensorlu olanda ise veriyi saklamak için mutlaka bluetooth bağlantıyı kurup veriyi telefonunda saklıyorsundur.

  Ben farkı doğrudan Time more'a sordum, bakalım cevap gelirse paylaşırım
   
  Son düzenleme: 13 Mar 2019
  freenautilus bunu beğendi.
 2. orkunozkaya

  orkunozkaya Isınmaya Başlayan Üye

  Bu arada videolarda bluetooth bağlantıda cihaz ile applikasyon arasında 0.5 ila 1sn civarı bir lag olduğu gözüküyor. Su döküş hızınızı uygulamadan takip ederseniz lag'den kurtulmayacakdınız yani. Gecikmeyi önlemek için tartıdaki ağırlığı takip etmeniz gerekecek bu durumda da bir süre sonra uygulama kullanılmayarak atıl kalacak
   
 3. duracell

  duracell Aktif Üye

  Bu kadar katı bakmamak gerek aslında. Dengeli bir bardak için kahveye dökülen suyun yaklaşık %25'lik bir bölümü kahve içerisinde kalır diye hesaplanıyor. Yani 200gr su döküyorsanız çıktınızın 150gr+/-10 civarında kalması iyidir gibi. Bunun çok altı ya da çok üstünde bi çıktı elde ediyorsanız under/over extraction yaşıyorsunuz. Demlemede tutarlılığı sağlamak için iyi bir özellik. Demleme bittikten sonra kağıdı demlediğiniz ekipmandan çıkarttığınızda karaftaki suyu görebiliyorsunuz ama anca bir sonraki demlemede kullanılacak bir veri oluyor.

  Tahminimce dual olanda ikinci bir chipset ve hafıza kartı vardır. Bunun için de 70 birim fark koymuşlar aslında. Böyle bakarsanız çok değil ama çevirirseniz bence de olmasa da olur :)
   
  orkunozkaya bunu beğendi.
 4. orkunozkaya

  orkunozkaya Isınmaya Başlayan Üye

  Single Sensor ile Double Sensor'un arasındaki farkları sormuştum, Timemore soruyu tam anlayamadı galiba sadece ürün kataloglarını yollamakla yetindiler :) Soruyu biraz daha açıklayarak tekrar sordum, gelen cevabı sizinle paylaşırım.

  Şimdilik bakmak isteyen olursa Timemore'un ürün kataloğunu aşağıdaki bağlantıdan indirebilir

  https://drive.google.com/file/d/17y1CKyiwKIOk18o75Kp8S1cZjOGPfu9u/view?usp=drivesdk
   
 5. orkunozkaya

  orkunozkaya Isınmaya Başlayan Üye

  Sorularıma biraz daha detaylı cevap aldım:

  +++++ cevapların tercümesi şöyle +++++

  Şirket olarak artık Black mirror Single version üretmeme kararı aldık çünkü;

  1) Çift sensorlu modelimiz daha iyi satış rakamlarına ulaştı
  2) Çift sensorlu modeli filtre tutacağını çıkartarak tek sensor gibi kullanabiliyorsunuz
  3) Çift sensorlu model fonksiyon açısından daha zengin

  İki tartı da bağlantı için aynı uygulamayı kullanıyor ve demleme verileri cep telefonunda depolanıyor.

  (Not: verileri pc'ye aktarmak (export) mümkünmü diye sormuştum)
  Verileri bir link aracılığı ile başkaları ile paylaşabiliyorsunuz. Size örnek bir bağlantı yolluyorum:
  https://bm.timemore.com/share/13576?from=groupmessage

  (Not: tartının gecikmesi olup olmadığını sordum)
  Tartı eşzamanlı olarak ağırlığa cevap veriyor. Aşağıdaki youtube videosunda görebilirsiniz:
   
 6. archimede

  archimede Isınmaya Başlayan Üye

  @orkunozkaya çabalarınız için teşekkür ederiz.
  Ben de bir tartı alma arifesindeyim, bu tartının dual olanı da güncel kur ile 780 TL gibi maloluyor. Bu fiyata değer mi değmez mi kararsız kaldım. Bir yandan @raistlin hocamın Hiroia tartı ile ilgili haberleri var mı diye bekliyorum, bir yandan bunu almazsam brewista smart 2 mi alsam diye düşünüyorum. Epresso için de kullanmak istiyorum, gönül de Lunar istiyor ama yaklaşmak çok zor Lunara. İyice karışık durumlar :rolleyes:
   
 7. orkunozkaya

  orkunozkaya Isınmaya Başlayan Üye

  @archimede inan ki dual sensor olayı bana tam olarak ne katabilir ona karar veremiyorum. Aynı şekilde raistlin'in hiroia'sını ben de bekliyordum, fiyat açıklanmayınca ters köşe oldum.

  Benim için uygulaması önemli daha çok, uygulamalara bakınca da iki tartıda da sıkıntılar gördüm. Bilmiyorum çok kararsız kaldım bu tartı işinde.

  Forumda satışa çıkan bir ikinci el Acaia var, ona bakıyorum bir yandan da
   
 8. raistlin

  raistlin Firma Yetkilisi

  Tartı duyurusu yapıldı arkadaşlar. Fiyatı açıklanmadı gibi bir durum oluşmadı Orkun Bey. Bu hafta duyuracağımızı söylemiştim, ürünler her şeyiyle burada hazır olmadan altını dolduramayacağımız vaadlerden kaçınmak, kahveseverlerin heveslerini kursaklarında bırakmamaya çalışıyoruz sadece. :)
   
  Simyaci ve orkunozkaya bunu beğendi.
 9. orkunozkaya

  orkunozkaya Isınmaya Başlayan Üye

  Black mirror konusu bir anda kesildi. Kullanmaya başlayan arkadaşlardan görüş alabilir miyiz ?