Hario Mill Skerton-öğütme Ayarı-

'El Değirmenleri' forumunda Gratel tarafından 24 Nis 2018 tarihinde açılan konu

 1. Gratel

  Gratel Yeni Üye

  Değirmeni yeni aldım.moka pot için kullanacağım.yani ayar sürekli kalacak.moka pot için ayar nasıl olmalı?
   
 2. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

 3. paradise83

  paradise83 Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba linkteki yazıya baktım, ben hario skerton mill kullanıyorum benim moka pot için kullandığım ayar 3/4 turdur. yani en üstteki dişli kuzey yönünden doğu yönüne gelene kadar çeviriyorum.
   
 4. ozgeraltay

  ozgeraltay Paylaşımcı Üye

  Hario Skertonun ayar vidası tam stabil degil bazen boşta dönebiliyor.O yüzden net birşey söylemek olmaz ve herkesin damak tadı aynı degil en dogru ayarı kendiniz bulmanız lazım ayar olarakta espresso dan kalın v60 gibi filtre yöntemlerinden ince olmalı
   
 5. tufancan

  tufancan Yeni Üye

  Merhabalar
  yukarıda verilen linkteki ayarlara göre denedim ancak 1 tur (diş) ilerleterek öğüttüğüm çekirdek ile cafissimo pocket tan espresso için akış elde edemedim. 2 dişte ancak alabiliyorum. v60 için 6 tur (diş) ilerleterek yaptığım tek kişilik kahve 3:55 dk da ancak bitti. sanırım 7 tur (diş) da yapmalıyım. French press için daha tur sayısı belirleyemedim. Yukarıdaki link ile tur sayılarım uyuşmuyor. kullanan ve kendince tur sayısı belirleyebilen varsa paylaşabilir mi?
   
 6. ozgeraltay

  ozgeraltay Paylaşımcı Üye

  Hariolarda dişli sorunu var boşluk oluşuyor bazen dönüyor gibi oluyor ama aslında dönmüyor skertondada vardı o sorun sanırım hario mill modelindede var o yüzden dişliye takılmayın bence ögütme boyutunu kendiniz test ederek gözlemleyerek bulun.
   
 7. Serceny

  Serceny Yeni Üye

  Merhaba bundan alacagim sanirim onerirmisiniz mokapotta kullanacagim .
   
 8. poko

  poko Isınmaya Başlayan Üye

  hocam forum ahalisi olarak bu arkadaştan çok çektik, şahsen tavsiye etmem. sadece moka potta kullanacaksanız, yani çok ayar değişikliği yapmayacaksanız sözen tavsiye ederim, damak tadınıza göre bir ayar tutturdu mu gayet tatminkar sonuçlar alırsınız.
  ha yok illa hario alacağım derseniz, bunun daha düşük modeli olan mini mill bile bundan daha iyidir inanın, sadece daha yavaş öğütür.
  yıllarca bir sürü el değirmeni kullanmış biri olarak tecrübelerimi size tek cümleyle özet geçeyim;
  comandante almayacaksanız, sözen'den başkasına para harcamayın.
   
  KemalK bunu beğendi.
 9. Serceny

  Serceny Yeni Üye

  Hocam bende baktimdi ama metal parcaciklari karisiyor olabilir deniliyor . Harionun seramik oldugu icin ilk sirada tutuyordum ben en cok espresso moka pot icin kullanacagim ama bu sozendeki metal parcalarida geliyor olabilir dedikleri canimi sıktı
   
 10. metehan

  metehan Paylaşımcı Üye

  Hario değirmen kullanacaksanız sabitleyici modu yapın mutlaka forumda vardı konusu.
   
 11. poko

  poko Isınmaya Başlayan Üye

  sözende biraz tat-koku geçişi oluyor doğru, ancak seramik uzun vadede ilk günkü performansını koruyamayacak, 1 yıl sonra falan iyice keskinliğini kaybedecektir. sözen hario'nun yanında tank gibi kalır :)
  şu anki kurlarla 260 tl gibi fiyatlara satılıyor, ki bence kesinlikle değmez.
  elimde kullanmadığım bir tane var, aks sabitleyici modifikasyonu hazır yapılı, isterseniz makul bir fiyatla satabilirim de, ama benim objektif tavsiyem sözen olur.
   
 12. sahbaz061

  sahbaz061 Isınmaya Başlayan Üye

  Arkadaşlar biraz kalın kafalılık ediyorum sanırım ben bu bir tur olayını anlayamadım. Ben sadece aeropreste demleme yapıyorum şimdi ayar vidasını en sıkı (en ince öğütüm yeri) alana getirip ayar vidası üzerindeki iki nokta arası döndürünce (çok küçük bir alana tekabül ediyor) 1 tur mu oluyor? Stabil bir ayar yok ama Aeropress için genelde kaç tur çevrilmelidir? Teşekkür ederim.
   
 13. Gratel

  Gratel Yeni Üye

  Filtre kah mak için ayar kaç diş olmalı ?
   
 14. falperpara

  falperpara Yeni Üye

  sahbaz061 bunu beğendi.
 15. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Hario değirmenin PRO modelinden başkasını almayın..Önceki modellerde dönen mil sabit olmadığından problem oluşuyormuş..Buna MOD yapılarak plastik bir parça takanlar var ama o da bir süre sonra aşınıyor..
  PRO modelinde mil sabitlenmiş..en azından önceki dişlilerdeki dengesizlik kalkmıştır diye düşünüyorum..Ben kısa bir süre kullandım..Ama Filtre/French press olarak..Daha ince öğütüm olan Moka Pot --Espresso için yeterli mi emin değilim..
  Seramik kullanılmasının avantajı, metalin kahveye tad bırakma ihtimali..
  Seramik eğer kaliteli ise çok keskin olabiliyor..
  Seramik ısınmadığından yine dişlilerdeki ısınmanın kahveye ters etkisi önlenmiş oluyor
  Seramik, yapışma olmadığından kahve parçalarının yapışma riski de kalkıyor, hijyen ve sonraki öğütümde önceki kalıntıların acılık vermemesi vs vs vs..
  **Ama seramiğin en büyük zaafı KIRILGAN olması..
  Eksi artı yönleri var elbette ama genelde çelik özel alaşım dişliler kullanılıyor, seramik te kötü değilse de AŞINMA, Yıpranması çeliğe göre sanki -sanki diyorum tam tersi yorumlar da var- daha erken gibi..
   
 16. biunlu

  biunlu Isınmaya Başlayan Üye

  Sözen Super değirmeni french press, v60 için kullanıyorum.

  Homojen olmayan öğütümüne alıştım ama artık beni çok zorluyor. Tek seferde en az 20 gr öğütüyorum ve öğütüm sonlanmak bilmiyor.

  Bu sebeple hario ürünlerini deneyeyim diyecektim ama sağlamlık konusu düşündürdü beni şimdi.
   
 17. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  iyi bir değirmen pahalı maalesef...