Demleme Ve Öğütme Için Tecrübelerinize Ihtiyacım Var

'Kahve Nasıl Yapılır ?' forumunda aykansin tarafından 12 May 2018 tarihinde açılan konu

 1. aykansin

  aykansin Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba sevgili kahveseverler yaklaşık 2 senedir filtre kahve içmiyordum sözende öğüterek türk kahvesi ile devam ediyordum daha önce 4-5 farklı yöresel kahve çeşidi kullanarak frenchpress ile filtre kahve tüketmişliğim vardı şimdi tekrar filtre kahveye başlamaya karar verdim.
  daha iyi öğütme için bu siteden Mehmet beyden hario skerton el değirmeni aldım içerisine sallanmasını önlemek için birde modifikasyon yapmış kendisi.
  ikeanın överst kahve demleme ekipmanını aldım v60 tarzında çelik filtreli bir aparat ve hassas mutfak terazisi aldım.
  harioyu 8 çentik turda ayarlayıp frnachpress için çektim öğütme homojen gelmedi bana ve içimde acılık oldu harioyu 7 çentikte ayarlayıp frenchpress için çekim yaptığımda daha homojen öğütme yaptı frenchpress için biraz ince gelsede gözüme kahvenin tadı daha güzel oldu acılık almadım.
  bu gün ilk kez ikeanın çelik filtresi ile demlemeyi denedim
  [​IMG]
  harioyu 4 çentik turda ayarlayıp 15gr kahve çektim 250cc su ile demledim 3 dk civarında suyu azar azar döküp demlemeyi tamamladım ancak çok sert içimli acımsı bir kahve içtim.
  farklı kombinasyonlarla denemeye devam edeceğim ancak her türlü önerilerinize ihtiyacım var forumu okuyarak bu şekilde demledim 4 tur ve 15gr kahve ile ancak çok sert oldu birde suyu azar azar koydum çünkü fazla dökersem zaten filltrenin en dibini dolduran 15 gr kahvenin etrafına taşarak süzgeçten direk aşşağı akmasın diye acaba doğrumu yaptım bilemiyorum.
  Açıkçası yapılan yorumlar doğrultusunda damlama yöntemi demlemeyle frenchprese göre daha aromatik lezzetli bir içim bekliyordum hayal kırıklığına uğradım.
  Şimdi öğütme derecesini kalınlaştırsam su çok hızlı bir şekilde aşşağı boşalmazmı yoksa kahve miktarınımı azaltmalıyım.
   
  mehmetaksit bunu beğendi.
 2. kahvemen

  kahvemen Aktif Üye

  İkeanın metal filtreleri kağıt filtreye göre daha hızlı akışa sebep oluyor. O yüzden kalın öğütürseniz çözünmemiş sulu bir kahve elde edersiniz. Kağıt filtre kullanmanızı tavsiye ederim.
   
  aykansin bunu beğendi.
 3. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  Kullandığınız çekirdek nedir?
   
 4. aykansin

  aykansin Isınmaya Başlayan Üye

  Colombia ayrıca daha önce kullanıp beğenmiş olduğum ethiopia ve kenya çekirdekleride sanalbaharattan sipariş ettim elime ulaşınca onları deniyeceğim.
   
 5. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  Acılığın sebebi öğütmenin yanı sıra koyu kavurma, yanlış kavurma, çekirdek kalitesi, su kalitesi ve benzeri değişkenlerle de alakalı olabiliyor.
  Filtre ayarında kavrulmuş nitelikli çekirdekler edinip, 2:30 - 3:00 dakika aralığında demlemeyi tamamlayacak şekilde kağıt filtre kullanarak deneme yapabilirsiniz.
   
  zabaninonda ve aykansin bunu beğendi.
 6. Wolky

  Wolky Isınmaya Başlayan Üye

  Demleme sıcaklığı kaç derece acaba?

  Bu arada ben de yeniyim pour over olayında. Bir kaç hafta önce V60 aldım, en fazla 15 demleme yapmışımdır. Bu başlıktaki önerileri ben de merakla bekliyorum.
  İlk demlemelerimde az kavrulmuş bir kahve vardı, 94-95 C'de demlemeye başlıyordum. Normal çaydanlıkla demleme yapıyorum, başlangıç sonrası sıcaklık nereye geliyor bilemiyorum. Neyse, çok güzel aromalar alabiliyordum. O kahve bitince daha fazla kavrulmuş bir kahve ile devam ettim. Fakat burada acı tatlar almaya başladım, kahve çeşidinden de olabilir ama bana kavurmanın fazla olması nedeniyle gibi geldi. Fazla kavrulmuş kahveyi daha düşük sıcaklıklarda (90-91) demlemeye başladım, daha iyi sonuç aldım. Fakat, az kavrulmuş ile aldığım aromaları tam olarak alamadım. Bundan sonra mümkün mertebe az kavrulmuş almaya çalışacağım. Neyse, deneyerek bir şeyler bulacağım kendime göre :)
   
  aykansin bunu beğendi.
 7. aykansin

  aykansin Isınmaya Başlayan Üye

  Sıcaklığı ölçme imkanım yok suyu kaynatıp 1-2 dk bekletip demledim ve sanırım kullandığım kahve çok kavrulmuş rengi oldukça koyu