Eureka Yeni Ithalatçısıyla Türkiye'de

'Kahve Öğütücü Makineler' forumunda raistlin tarafından 12 May 2018 tarihinde açılan konu

 1. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Silenzio ile Perfetto arasındaki fark ayar mekanızması ve ekran. Perfettonun ayar mekanizmasında yapılacak kahveye göre geçişler daha basit. 55 mm olmasının avantajları var. bu daha çok uzun süreli kullanımda yani sirkülasyonla alakalı avantajları var bildiğim kadarıyla. Ben silenzio modelini kullanıyorum gayet güzel öğütücü.
   
 2. raistlin

  raistlin Yardım Sever Üye

  Merhaba,

  Silenzio da Perfetto da 50mm aynı bıçakları(sadece boyut değil, aynı zamanda geometri) kullanır. Aynı gövde içerisinde yine aynı motor ve iletim aksamları. İkisinde de yeni motor, Silent Technology(Sessiz çalışma için geliştirilen kasa içi izolasyon, sarsıntı giderici sistem) ve ACE(Statik ve topaklanma karşıtı sistem) bulunur.

  Perfetto dokunmatik ekran ve dijital zamanlayıcılara sahiptir, daha pratik kullanımlı haliyle. Silenzio ise elektro-mekanik zamanlayıcıya sahiptir ve dokunmatik ekranı yoktur. Silenzio üzerindeki timer mekanizması önceki seri Mignon'larda da kullanılan sorunsuz bir mekanizma.

  Silenzio ve Perfetto'nun ayar mekanizmaları arasında görünen etiketten fazlası var. Perfetto'da yer alan aşağıdaki fotoğraftaki ayar mekanizması ''Easy Setting System'' olarak. geçiyor. Klasik kademesiz ayarlarda en ince noktadan en kalın ayar noktasına gidene kadar minimum 2-3 tur 360 derecelik çevirme yapmanız gerekir. Ayar mekanizması başlığına göre bu çevirme çok daha uzun ve zahmetli olabilir(ör: Macap). Perfetto'da öne çıkan bu sistemle tek bir 360 derecelik turdan bile az dönüşle en ince noktadan en kalın noktaya kadar çok hızlı ve pratik gidebilirsiniz. Dolayısıyla sık sık değişen ayarlar açısından sistemi işletmek kolay, eski noktalara dönüş çok hızlı, üzerinde yer alan referans etiket sayesinde kaybolma ihtimaliniz yok. Deneyimsiz bir kullanıcı bile Perfetto'yu kolaylıkla istediği öğütüme ayarlayabilir.

  Silenzio ve Specialita' modellerinde yer alan ayar mekanizması espresso odaklıdır. Daha fazla tur çevirirsiniz, ayar hassasiyeti daha düşüktür ancak keskinliği çok fazladır. Espresso çıktınızda 1-2 saniyelik bir akış süresi farklılığı istiyorsanız(tüm diğer değişkenlerinizin sabit olduğunu varsayarak) ayar başlığına aşırı hassas ve ince bir dokunuş yapmanız gerekmez, rahat ayarlarsınız. Dolayısıyla bu açıdan pratik kullanımlıdır.

  Specialita' 55mm bıçaklara sahip, kullanım önceliğinize göre bu bir avantaj olabilir. Espresso gibi ince öğütümler alıyorsanız ve öğütücünüzün ana işlevi bu olacaksa hiç düşünmeden bu modeli tercih edebilirsiniz. Specialita'nın bir diğer farkı da espresso odaklı olduğu için kullanılan portafiltre tutucusunun tam endüstriyel yapıda ve çok sağlam olmasıdır. Portafiltrenizi öğütücü çatalına bırakıp ayrılabilirsiniz. Öğütüm sırasında sürekli tutmanıza gerek kalmaz.
   
  sefffax bunu beğendi.
 3. raistlin

  raistlin Yardım Sever Üye

  Merhaba, teşekkürler.

  İthalatını / satışını yapmadığın başka markalarla kendi ürünlerimi kıyaslamak yerine temsilcisi olduğum ürünlere dair teknik soruları yanıtlamak isterim.

  Temsilicisi olmadığım başka ürünleri içeren çok fazla teknik kıyaslama yapabilirim, ancak bu sayfalar alır ve odağımız başka ürünlere dair kıyaslama sunmak değil. Bunun forumdaşlar tarafından yapılması gerektiğine inanıyorum. :) Yine de kısaca değinmek gerekirse:

  - Vario daha kompakt değil, tam tersi Mignon daha kompakt ve daha kuvvetli:

  Mignon: 12x17x35h cm - 260 Watt
  Vario: 13x18x37h cm - 180 Watt

  Vario kalıpla üretilmiş seramik düz bıçaklar kullanır. Kalıplama yüzünden seramik bıçaklarda işlenmiş çelik bıçaklardaki kadar keskinlik, şekil koruma ve dayanım söz konusu değildir. Üretim maliyeti daha düşük, daha ucuz bir malzemedir genel olarak. Koyu kavrulmuş ticari çekirdekler kullanıyorsanız(Lavazza, Kimbo vb. onlarcası) öğütücü bıçaklarınıza, bıçak tutucularına ve motorunuza pek de bir baskı oluşturmuyorsunuz demektir. Dansitesi yüksek, açık kavrum, çoğunlukla single origin nitelikli kahveler ise espresso öğütümü açısından asıl testtir. Çok sert bir çekirdek ya da bir şekilde kahve çekirdekleri arasına karışmış yabancı bir cisim kolaylıkla seramik bıçaklarınızı kırabilir. Zaman içinde sert yapılı çekirdekler de seramik bıçaklarda küçük boyutlu kırılmalar - kopmalar olmasına sebep olur. Öğütüm performansınız her açıdan kötüleşir. Bunun düz ya da konik olmasıyla değil, seramik olmasıyla alakası var. Öğütücünüzü söküp temizlerken seramik bıçakları kaza sonucu düşürüp kırma ihtimaliniz de var. Kırılan ve Türkiye'den sağlanamayan Vario bıçakları için daha önce forumdaş dostlara da yardımcı oldum, ilk elden deneyimdir.

  Vario çelik bıçaklarıyla filtre öğütümleri yapabilirsiniz, seramikle yapamazsınız. Seramikle espresso öğütebilirsiniz ama filtre yapamazsınız. Bu bıçakları edinseniz bile ciddi maliyeti olur. Edinseniz de tek seferde tek kullanımla meseleyi çözemesiniz. Mignon çelik bıçaklarıyla Türk kahvesi de filtre öğütümler de yapabilirsiniz. Bu fark başlı başına yeterli.

  Vario kademeli bir öğütücüdür. Seramik bıçaklar ve espresso odağı düşünüldüğünde kademesiz Mignon'lar avantajlı. Mignon olduğu için değil, kademesiz her öğütücü genel anlamda espresso için avantajlıdır. Kendi deneyimimle Vario'nun kademeler arası geliş gidişlerde ve eski ayarlara dönüşte çok stabil olmadığını söyleyebilirim.

  Temizlik sonrası Vario ile tekrar öğütüm ayarı - kalibrasyonu yapmanız gerekir. Mignon'larda sadece alt bıçaklar ayar için hareket eder. Dolayısıyla üst bıçakları söküp temizleyip yerine monte ettiğinizde ayarınız kaybolmaz. Aynı kahve ve aynı ayarla çalışmaya devam edebilirsiniz. Bu patentli bir sistemdir ve önemli bir özelliktir.

  Genel yapı kalitesi itibariyle Vario çok daha fazla plastik parça(sadece dış aksam değil, aynı zamanda iç aksam, bıçak tutucular, kasnak vs) ihtiva eder. Mignon Silent Range ve Vario yanyana koyulduğunda Vario plastik ağırlıklı herhangi bir küçük mutfak aleti yapısında kalır. Mignon ise metal ağırlıklı ve başlı başına hafif ticari kapasitededir.

  Çok daha fazla noktaya değinebilirim. Vario'da öğütme odası yalıtımı eksikliği, kayışlı yapı sıkıntısı vb ama çok da uzatıp sıkmak istemiyorum. Bir sefere mahsus rica ettiğiniz için ana hatlarıyla yazdım. :)

  İthal edeceğimiz makine seçimlerini yaparken inandığım ve kendi kullandığım ürünleri seçiyorum. Başka markalarla başka tip makinelerde de benzer kıyasları hep yapıyoruz kendi içimizde. Dolayısıyla Mignon serisi bu sınıfta benim inandığım için ithal ettiğim üründür. İthal ettiğim için inandığım değil. :)

  Umarım faydası olur.

  Selamlarımla,
  Togay
   
 4. Omega

  Omega Aktif Üye

  Togay bey
  Togay bey çok teşekkür ederim bilgiler için
  2 yıl önce bu hobiye başlarken vario/r silvia ikilisi ve sadece espresso odaklı hareket etmiştim.
  gerçi odak değişmedi :) ama hobi ilerledi
  ben geçen sürede r silviayı ECM ye değiştirdim
  ancak mahlkönig vario hala sapasağlam duruyo.
  bu değirmenden memnunum. ev kullanıcısıyım ve sedece espresso için kullanıyorum.
  günlük ort 3-4 shot toplamda günlük 60-70 gr öğütüm yapıyorum.
  kalibrasyonu öğrendim: 2 yıl içinde sadece 1 kez gerekti onu da allen anahtarı ile 2 dk da yaptım.

  çekirdek geçişlerinde ayar yapmak birkaç dk mı alıyor ve 20 -30 gr kahveye maloluyor.
  genelde markalı lavazza 1 kg çekirdekleri kullanıyorum..
  Türk kahvesi çekememesi en buyuk eksikliği benim için. Çünkü evde bazen Türk kahvesi isteyen oluyor. mecburen ticari kazır paketlerin bayat kahvelerinden yapıyorum maalesef.
  anladığım kadarı ile eureka mignon da çok iyi bir seçim gibi duruyor.
  TR de kahveye dair espresso dair ne kadar çok iş yapılırsa o kadar iyi olucak.
  elinize sağlık
  kolay gelsin
   
 5. djdigy

  djdigy Isınmaya Başlayan Üye

  Togay merhabalar,

  Cihazlar ilgimi çekti özellikle türk kahvesi inceliğinde öğütme yapması muhteşem bir fark. Bildiğim kadarıyla ek43 ile falan yapabileceğimiz birşey. Ev tipi cihazlarda bu fiyat segmentinde imkansız diyebilirim. Ben Baratza Sette 270 kullanıyorum espresso odaklı bir kullanıcıyım. Gerçekten topaklanmasız ve homojen bir öğütme alıyorum. Merak ettiğim şey bu mignon serisinin single dose'a uygun olup olmadığı. Yani 20 gram kahveyi tartım içine atıp öğütmek istersem güzel sonuç alır mıyım? Bu açıdan video çekebilirsen çok faydalı olabilir zira sırf bunun için bile öğütücü tercihi yapan insanlar var benim gibi.
   
  shagrath bunu beğendi.
 6. Omega

  Omega Aktif Üye

  Kişisel tecrübeme göre single shot espresso almak her koşulda sorunlu.
  izlediğim yüzlerce youtube videolarında hep double shot alınıyor: ya tek yada 2 fincana bölünerek.
  3-4 kez single basket ve 7-8-9 gr ile espresso shot aldım.
  kesinlikle homojen akış ve tutarlıklık yok.
  single doz basket de çekilmiş ort 8 gr kahve yaterli tamp sağlayamıyor ve kalınlığı yetmiyor, infüzyon da non homojen oluyor.
  yurt dışı forum sitelerinde de single shot alamıyorum diyenlere hep double shot alın deniyor.
  size tavsiyem uğraşmaya değmez.
  daha tutarlı olan double shot
   
 7. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Hocam mignon silenzio sahibiyim bugün espresso yaparken sizin için tartım yaparım eğer Togay dan video gelmez ise :)
   
 8. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Hocam single doze demek isterken tek kişilik kahve öğütümünden bahsediyor yani içine 20 gr kahve koyunca tamamı çıkıyor mu diye soruyor single shot değil.
   
 9. djdigy

  djdigy Isınmaya Başlayan Üye

  Yanlış anladınız single dose'dan kastım bu değil sizin dediğiniz single shot. . Single dose demek kahveyi öğütücü haznesinde tutarak değil, tartıda tartıp hopper ın içerisine atarak içmek. 20 gram tartıp öğütücüye atıyorum ve portafiltreme 20 gram kahve alıyorum. Burada önemli olan konu retention yani önceki shot'dan öğütücü haznesinde ne kadar kalıyor ayrıca öğütme kalitesi nedir. bu konuda da togay bey yardımcı olur sanırım.
   
  Yirgacheffe bunu beğendi.
 10. djdigy

  djdigy Isınmaya Başlayan Üye

  Çok sevinirim. Eğer hazneyi açıp artan kahveyi birşekilde tartıp fotosunu çekme imkanınız olursa muhteşem olur. Güzel fikir edinebiliriz. Mesela single dose yaparken kahve çekirdekleri zıplayıp duruyor mu bu da önemli zira bazı öğütücüler hopper tam doluyken daha güzel öğütüyor. Sette 270 bu konuda çok iyi ben mignon un bu serilerini çok merak ettim açıkçası.
   
 11. raistlin

  raistlin Yardım Sever Üye

  Sevgili Arkadaşlar, @Omega @djdigy

  Öncelikle anlam karmaşasını ortadan kaldıralım. Single dosing ve single shot bambaşka iki mesele.

  @djdigy 'in sorusu tamamen single dosing yani kahve haznesini doldurmadan, sadece o anda öğütülmek istenen kadar kahve çekirdeğini hazneye / öğütücüye atıp öğütmek üzerine.

  Eureka Mignon Serisi Türk kahvesi öğütümünde canavar gibi bir performansa sahip. Ev kullanıcılarının ötesinde birçok işletme de öğütücülerimizi hafif ticari kullanım kapasiteyle alıp Türk kahvesi için kullanıyor. Sonuçlar muazzam, hem öğütüm hem de stabilite açısından.

  Mignon'lar single doser öğütücüler değil. Kaldı ki EK43(T) bile olsa Türk kahvesi kadar ince, adeta pudra kıvamında, bir öğütümde mutlaka Türk kahvesi sonrası bir parça boş öğütüm yapmayı tavsiye ederim. Böylesi ince öğütümler statik vs gibi sorunlardan da muzdariptir. Sadece öğütücü tasarımı değil yani olay. Dolayısıyla Türk kahvesi söz konusu olduğunda çok single dosing düşünmemek faydalı olacaktır. Boş öğütüm derken de birkaç gram kahveden bahsediyorum sadece.

  Öğütümünüz için haznede birkaç shotlık(kabaca 50-100g arası diyelim) çekirdek tutmak faydalı olacaktır.

  Konu ve odağı çok fazla başka marka modelle dağıtmak istemiyorum, umarım anlayışla karşılarsınız. Yoksa Sette için de yapılabilecek ciddi kıyas noktaları var. :)
   
  Semender bunu beğendi.
 12. mehmetaksit

  mehmetaksit Paylaşımcı Üye

  Son mesajlara istinaden; Eureka yeni bir ürün videosu yayınladı ancak bu sistem silenzio serisinde var mı bilmiyorum.

  Sistemle ilgili video blow up diyor. Kalıntıyı en aza indirgiyor. Bu single dose çekim icin gayet iyi bir sonuç.

  Bu arada bende de Specialita var, ve single dose cekimlerde gayet iyi sonuc alıyorum. 20 gr kahvede 0.3-0.5 gr arasi kayip yaşıyorum. O sebeple 20.3 gr koyuyorum 20 gr çekeceğim zaman.
   
 13. Omega

  Omega Aktif Üye

  kusura bakmayın
  yanlış anladım
  evet bazı videolarda görüyorum: 20 gr tart değeirmene at ve çek şeklinde.
  daha hassas olduğuna şüphe yok.
  ben öyle yapmıyorum , 1 kez tartıp süreyi hesaplıyorum sonra varioda o süreyi set ediyorum.
  hep o set üzerinden tek tuşla otomatik çekim yapıyorum.
   
 14. raistlin

  raistlin Yardım Sever Üye

  Mehmet güzel bir sisteme değinmiş. @mehmetaksit

  Blow-Up patentli yeni bir Eureka sistemi. Geçtiğimiz ay Amsterdam'da kullandım. Kullanım videolarını da vaktim olduğunda yüklerim.

  Mantık hava enjekte ederek öğütüm odacığı ve çevresi, çıkış ağzı gibi kısımlarda kalan ve retention denilen içeride öğütülmüş kahve atığını(Miktarı her öğütücüde değişir, her öğütücüde minimum da olsa retention vardır) elimine etmek.

  İlk etapta büyük hazneli Olympus, Atom 65&75 Specialita(yeni modeller) gibi öğütücülerde yer alacak sistem. Sonraki günlerde patentli bu sistem hangi modellerde görülecek hep beraber izleyeceğiz. :)
   
 15. djdigy

  djdigy Isınmaya Başlayan Üye

  Kesinlikle öyle. Ben de başta malzeme kalitesi olmak üzere Eureka'nın daha iyi olduğunu düşünüyorum. Yalnız single dose konusunu türk kahvesi için değil espresso için sormuştum bir yanlış anlaşılma olmasın. Haznede kahve tutmayı ben şahsen tercih etmiyorum zira hafta içi sabahları 1, hafta sonları ise 2 tane double espresso içiyorum. Kahvenin bayatlamasını önlemek için valfli torbasında havasını mümkün olduğunca çıkararak saklıyorum. Biraz takıntılı bir kullanıcıyım sanırım. Eğer Mignon serisinde buna bir çare olsa hemen geçerdim özellikle türk kahvesi olayına bayıldım. Cihazlar çok güzel alacak arkadaşlar hiç tereddüt etmesin, fiyatlar da gayet makul geldi bana.

  eğer tarttıysanız 0,3-0,5 muhteşem bir rakam. Ben 2-3 gram falan bekliyordum. tat olarak asla anlayamazsınız zaten o kadar farkı. İşte budur istediğim şey tam olarak bu Togay bey şu sistemi getirin lütfen sanırım hopper da modifikasyon yapmışlar. Bir bilginiz var mı ya da bu sistemi getirebilir misiniz merak ediyorum.
   
 16. mehmetaksit

  mehmetaksit Paylaşımcı Üye

  Bu hopperlar bizim makinalara entegre edilebilecek mi?
   
 17. raistlin

  raistlin Yardım Sever Üye

  @djdigy Dediğim gibi, Mignon'lar single doser öğütücüler değil. Fakat birkaç gram dışında sizi korkutacak bir senaryo oluşmaz. Benim kullandığım 75mm titanyum bıçaklı modelde bile o devasa öğütüm odasına rağmen 3-4 gram retention'dan bahsedebiliriz ancak. Bir kahveseverden tavsiye kabul ederseniz kahve tazeliğinde hassasiyetinize paralel olarak öncelikle valfli paketlere güvenmeyiniz. :)

  Blow Up sistemi de dediğim gibi geçtiğimiz ay kullandım. Aşağıya hızlıca bir fotoğrafını da ekliyorum. Öncelikle daha büyük kapasiteli öğütücüler düşünülerek geliştirilmiş bir sistem. Mignon'lara uyarlandığı an getirmekte hiç sorun yok. Atom 65mm ve 75mm gibi çok sıkı makineler de geliyor. Mignon ailesinde de yine sürprizler olacak. Kısa sürede netleşecektir detaylar. @mehmetaksit

  Blow up.jpg
   
  shagrath ve mehmetaksit bunu beğendi.
 18. raistlin

  raistlin Yardım Sever Üye

  Merhaba Arkadaşlar,

  Specialita' ve Perfetto modelleri tükendi.

  Silenzio modelinde ise son birkaç öğütücü. Yükselen dövize rağmen hala avantajlı biçimde satın almak isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim.

  Selamlarımla,
  Togay
   
 19. aydant

  aydant Yeni Üye

  Merhaba,

  Silenzio modeli stoklarda var mı? Var ise fiyat bilgisi de paylaşabilir misiniz?

   
 20. raistlin

  raistlin Yardım Sever Üye

  Merhaba,

  Stoktakiler tükendi, yeni stok kısa sürede varmış olacak.

  Fiyatlarla ilgili duyuruyu yapacağım.

  Selamlarımla,
  Togay