Süt Köpürtme Olayı

'Karşılaşılan Sorunlar' forumunda lattecialiefendi tarafından 6 Kas 2014 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. lattecialiefendi

  lattecialiefendi Yeni Üye

  şu youtubedaki videolardaki elemanlar 1 dkda fln köpürtüyor buharla

  bir türlü köpürtemedim özellikle bir markasımı var bu sütün

  ne zaman köpürtmek istesem görünüşü üzeri köpürmüş kıvamlı gibi gözüküyor

  köpük galonun dibine gitsin diye vuruyorum

  ama bardağa dökünce altı tamamen bildiğin kaynamış süt

  nerde terslik var anlamadım

  bu arada tatlı olsun diye hep muzlu süt yada yarım yağlı süt fln kullanıyorum

  full yağlı süt mü kullanmamız lazım?
   
 2. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  kullandığınız makine ve ekipmanı yazarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz
   
 3. lattecialiefendi

  lattecialiefendi Yeni Üye

  ekipman yok bildiğimiz bar32 süt köpürtücüsü var ya üzerinde ütü buharı gibi buhar çıkaran köpürtücü onla köpürtmeyi deniyorum ama kaynıyor süt sanırım yada ben bu köpük olayını bildiğimiz kremadaki kıvam var ya o gibi düşünüyorum ama videolarda baya bildiğin kıvamlı gözüküyor bu köpük anlamadım bu işi şimdiden teşekkürler
   
 4. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  Daha önce yazmış olduğum mesajı aynen kopyalıyorum  ayrıca ben tam yağlı süt tercih ediyorum. sek sütler genelde iyi netice verir. moova dan hatta dost süttende iyi neticeler aldım. ama galiba hep aynı ineğin denk gelmemesinden olsa gerek bazen iyi neticeler çıkmıyor :)

  yukarıda anlattığımın özeti süt kaynama noktasına gelmeden köpürtebilmek.


  bu arada sizin makineyle süt köpürtme videosu buldum. belki ilginizi çeker

  Crew Review: DeLonghi BAR32
   
 5. lattecialiefendi

  lattecialiefendi Yeni Üye

  eyv birde sek süt deneyelim bakalım bu videoyu izledim ben üstü aynı bunun gibi köpük oluyor kıvamlı gibi gözüküyor alt tarafı bardağa dökerken bildiğin kaynamış süt ya benim makina bozuk yada sütde iş yok bimin dandik yarım yağlı sütü muzlu sütü işte neyse
   
 6. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  meyveli süt kullananı hiç duymamıştım doğrusu :) yukarıda belirttiğim gibi buhar çubuğunu sütün 1-2 cm kadar içinde tutun çok daldırmayın. çok üstünde tuttuğunuz zaman ise yalancı köpük dediğimiz baloncuklar oluşturur. sütü kaynatmadan çekin. işlem bittikten sonra süt cezvesini yere şöyle 3-4 kez vurun. ayrıca üstteki köpüğü kaybetmemek için sütü bardağa boşaltırken bir kaşık yardımıyla köpüğü tutup önce sütü boşaltıp ardından köpüğü boşaltabilirsiniz.

  bu video size biraz fikir verebilir. ancak sizi çok kısa sürede sütü köpürtmesi yanıltmasın onlar profesyonel makineler sizinkinde biraz daha uzun sürer

  Süt Köpürtme Nasıl Yapılır ?
   
 7. lattecialiefendi

  lattecialiefendi Yeni Üye

  az önce yine köpürttüm muzlu sütü kahveye döktüm bildiğin neskafe oldu şeker atmamak için muzlu süt köpürttüm bir daha öyle deniycem kaşıkla, ama o googledaki latte köpüklerine hiç benzemiyor onlarda nerdeyse bardağın yarısı köpük o değil çekirdek kahvede ziyan oluyor neskafe içecek olduktan sonra
   
 8. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  sanıyorum elinizdeki makineyle en az 4-5 cm köpük elde edilir. zamanla el mahareti kazanarak sizde başarılı olursunuz ancak tecrübe ve sabır gerekiyor.
   
 9. UgurUgurlu

  UgurUgurlu Yeni Üye

  Bende de eskiden o makineden vardı, bu makineler (beko da dahil) zaten süt köpürtmede çok usta değiller ama DeLonghi bir adım daha gerideydi(ikisini kullandığım için kıyaslama yapabiliyorum). Nescafe oldu demenizden pek bir şey anlamadım ama süt için günlük süt kullanmanızı önerebilirim. Meyveli sütlerle olacağı varsa da olmaz gibi geliyor bana.
   
 10. lattecialiefendi

  lattecialiefendi Yeni Üye

  sek sütle denedim oldu gibi tam istediğim gibi krema kıvamında aslında sorun sütte değil sanırım süt soğukken köpürtme galonu soğukken köpürmüyor iyice ısındıktan sonra ikinci bir süt eklemede mükemmel köpürüyor sanırım galonun biraz ısınması alışması gerekiyor sonunda hallettim
   
 11. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  buhar ayarını sonuna kadar açmayın. önce az açın. sanıyorum siz çok açıyorsunuz süt daha köpüremeden kaynıyor.
  ben önce 1-2 saniye açıyorum biraz havasını dışarı atıyor ve buhara geçiyor. sonra sütü daldırıyorum. buhar ayarını ara ara duruma göre değiştiriyorum yani azaltıyorum çoğaltıyorum. süt sürahisinin ısısını sürekli elimle kontrol ediyorum. bir de buhar çubuğunu süt içerisinde daireler yaparak gezdiriyorum.

  buhar ayarını ne kadar açmanız gerektiğini ne zaman azaltmak veya çoğaltmak gerektiğini kısacası neyi ne zaman nasıl yapmak gerektiğini deneye deneye bulacaksınız. sanmayın ki herkes burdan okudu aldı tekniği ilk seferde başardı :) biz burada ancak kabaca bilgileri veriyoruz ama bu iş ince ayar ve birazda el mahareti istiyor. o yüzden herkes deneye deneye sonunda elbet doğruyu buluyor :)

  bir müddet sonra otomatiğe bağlamış gibi gözünüz kapalı şipşak yaparsınız.
   
 12. khvsvr

  khvsvr Yeni Üye

  Sorun sanırım buhar ayarında, ben çok açıyorum ya taşıyor, ya kaynamaya kakın süt oluyor. Önceki mesajda arkadaş galon derken süt sürahisinden mi bahsediyor pek anlamadım, ben sürahiyi buzluğa atıyorum 5-10 dk, acaba sorun oradan mı kaynaklı?
   
 13. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  buzluğa atanı hiç duymamıştım. bunlara hiç gerek yok. sütünüzü kaynamadan işlemi bitirmelisiniz.
   
 14. khvsvr

  khvsvr Yeni Üye

  Buharı tam açtığımda 30 sn sonra sürahi tutulamaz duruma geliyor o sebeple sürahi daha soğuk olsun diye yapıyordum. Buhar vanası kısıkta olunca da krema oluşmuyor diye biliyorum. Gerçi ben hiç oluşturamadım, birtek sek sütle oluyor gibi oldu ama sadece üstü, geri kalanı sıcak süt.
   
 15. albati

  albati Yeni Üye

  Ben son bir haftadır kendimce bir tutma açısı ve süt miktarı geliştirdim.
  Bu şekilde istediğim kıvama yakın bişeyler yapabiliyorum.
  600ml süt potunun içine 150ml süt koyunca hemen kaynıyor ama 300ml doldurunca 1 dk civarında güzel bir girdap elde edebiliyorum. İşin sırrı girdap yaratabilmek.
  Bunun için yaklaşık 30 derecelik açıyla tutuyorum potu ve çubuğu kenardan 2 cm civarı ortaya doğru tutuyorum.
  5-10 saniye çubuğu içine batırdıktan sonra sürekli öpücük sesini almaya çalışıyorum. Yani çubuğu yüzeye doğru getiriyorum fakat dışarı çıkarmadan yapmak lazım yoksa baloncuklar işi bozuyor.
  Elle tutulamayacak sıcaklığa erişince kapatıyorum.
   
 16. zekimert

  zekimert Yeni Üye

  Espresso aldıktan sonra iki latte yapmak için iki kez süt köpürtüyorum BEKO ile. İlk köpürttüğüm sütle her seferinde ne yaparsam yapayım berbat bi sonuç alıyorum (1 numaralı foto). Ama ikinci köpürttüğüm sütle latte art yapabilecek kadar iyi sonuç alıyorum. Yaptığım herşey bir öncekiyle birebir aynı. Zaten köpürtürken farkediliyor: öyle bir buhar geliyor ki, süt sürahiden taşacak kadar çok girdaba giriyor, tıpkı profesyonel makinelerdeki gibi. sonuç: 2 numaralı foto

  Sorunun makineden kaynaklandığını sanıyorum, buhar düğmesine basınca duş başlığından da aşırı buhar çıkışı oluyor. ancak ikinci süt köpürtmemde bu azalıyor (foto 3)

  http://youtu.be/E8Jv0iRfSs4

  O yüzden süt köpürtmede sorun çeken arkadaşlar, üstüste süt köpürtmeyi de bir denesin. Bir de önce süt köpürtüp sonra shot almayı da deneyebilirler.
   

  Ekli dosyalar:

  Son düzenleme: 27 Oca 2015
 17. Firochromis

  Firochromis Fırat ÇINGI

  İlk köpürtmede boş bir kap tutup dener misiniz, muhtemelen fazla oranda su çıkışı da oluyordur. Buharı ilk açtığınızda su geliyor mu?
   
 18. khvsvr

  khvsvr Yeni Üye

  [MENTION=243]zekimert[/MENTION] 2. kahveniz gayet başarılı.

  Bu arada benim yaptığım kahvelerde genelde açık renkli oluyor. Aşağıda eklediğim resimdeki gibi üstü koyu kahveyi nasıl yapabiliriz, çekirdek le mi yoğunlukla mı alakalı yoksa doğru miktar ve sıkıştırma ile mi alakalıdır?

  Birde sormak istediğim ben latte yaparken genelde 2 tane yapıyorum eşim ve kendim için. Eğer ikili musluk takarsam fincanlarım geniş olduğundan fincanın üstünde çok az krema oluşuyor, eğer musluğu çıkarıp shot bardağına aldığımda güzel krema oluşıyor ancak bu seferde 60 ml lik shot bardağından fincanlara paylaştırdığımda krema kayboluyor. Dolayısıyla aşağıdaki resimdeki gibi bir etki yakalayamıyorum. Sizler lasıl yapıyorsunuz lattelerinizi?

  http://www.imageshelp.com/wp-content/uploads/ktz/latte-art-39_9oCd0J70-2wgxsmqfpg9o4115f350cg.jpg
   
 19. DonnieBrasco

  DonnieBrasco Yeni Üye

  Cevap: Süt Köpürtme Olayı

  Konuyu hortlatmış olacağım belki ama maalesef bende köpürtme yapamıyorum.
  Buhar haznesinde sorun vardır diye servise verdim teknik bir sorun yok diye geri verdiler.
  Cihaz bco420.
  Buhar gücü mü yetersiz bilmiyorum ama baya bir hevesim kırıldı. Sizce ne yapmalıyım farklı bir servise vermeli mi tekrardan ?
   
 20. DonnieBrasco

  DonnieBrasco Yeni Üye