Delonghi 35.31 Ve Hario Ceramic Mill Sorunu

'Karşılaşılan Sorunlar' forumunda zapata tarafından 3 Ağu 2018 tarihinde açılan konu

 1. zapata

  zapata Yeni Üye

  Merhaba,

  Foruma yeni üye oldum ve kısa zaman önce amatör çapta taze kahve içme merakı ile Delonghi 35.31 ve Hario Ceramic Mill satın aldım. Ancak hem makina hem de değirmende bir kaç sorunla karşılaştım. Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirlerse çok sevinirim.

  1. Double Espresso için makinanın içinden çıkan "basket"lerden en genişini kullanıyorum ancak onda bile 12gr üzeri koyduğumda taşmalar oluyor. Tamplesem bile makinaya takılamayacak kadar portafiltre dolu oluyor. Halbuki insanlar double espresso için 16-18gr arası değerlerden bahsediyor. 35.31'in basketleri normalden biraz daha küçük mü yoksa bana mı öyle geliyor? (Kutudan çıkan orijinal tek delikli basket, nonpressurized değil)

  2. Geçmiş dönemde deneme amaçlı kağıt filtre için çektirilmiş Starbucks çekirdeklerinde espresso yapmak sorun olmazken dün Brezilya menşeili kahve çekirdeğinde sorun yaşadım. İzlediğim kullanım kılavuzu videoları sonrasında Hario çarkını fazla sıkıştırmadan en "fine" olacak kıvama getirdim espresso için. Gayet ince bir şekilde çekti. 10-12 gr civarı kahveyi portafiltreye dengeli bir şekilde koyup hafif bir tamp yaptım (15gr civarı) ancak makinaya taktığımda herhangi bir akış olmadı ve tıkandı. Hario'nun çarkını bir tık zayıf yaptığımda ise portafiltreden 1-2 saniye kahve akıp arkasında sıcak su gibi bir kıvam gelmeye başladı.

  Yorumlar için şimdiden teşekkürler.
   
 2. paradise83

  paradise83 Isınmaya Başlayan Üye

  Ben de v60 için hario skerton'da medium fine çekmeye çalışıyorum ancak 4-5 kez farklı ayarlarda kahve çekip demlemek zorunda kaldım. Pek tutturamadım. Ayar yapmanın pek kolay olmadığını düşünüyorum. Deneyerek en optimum ayarı bulmak gerekiyor. Son çare olarak kruve elek kullanılabilir. Ancak ilk başlangıç için gereksiz bir yatırım olabilir.
   
  zapata bunu beğendi.
 3. sdcvn

  sdcvn Aktif Üye

  Hario Skertonlar 3 versiyon, standart,plus ve pro sanırım..Standart olanda mil denilen çubuk ve dişliler öğpütme sırasında oynadığından homohen öğütüm yapmıyor..Plusta bir çözüm getirmiş Hario ama Pro versiyonunda tam hareketi enfelleyen üstte plastik destekler var..
  Pro almanızı tavsiye ederim zira standart hario öğütümde perfonmansı düşük olabilir..
  Çekirdekler de farkeder sertse kırılabilir seramik..Çiğ ise tıkayabilir..
  Daha iyi bir değirmen alabilirsiniz..
  Bir de bazı arkadaşlar espresso için farklı değirmen kullanıyor, özel bir öğütüm olduğundan el değirmeni bunu yapamıyor olabilir..
   
  Son düzenleme: 3 Ağu 2018
 4. Cakirilekahve

  Cakirilekahve Paylaşımcı Üye

  Sözen Değirmenler evladiyelik özellikle ince işçiliğini yaptıktan sonra mükemmel öğütüyor. Değirmenim şimdiye kadar 18 kg kadar kahve çekti daha maşallahı var hatta daha iyi şu an vida sürtüne sürtüne yerine çukur açtı sağa sola da kayma yapmıyor çok başarılı Sözen değirmen keskinleştirme konusunu incele istersen.
   
 5. poyraz

  poyraz Aktif Üye

  Delonghi makineyle duble espresso 14gr ile yapılıyor, sığmıyorsa kalın öğütüldüğü için olabilir