Sözen Değirmen Elenmeli Mi

'Karşılaşılan Sorunlar' forumunda corvo tarafından 8 Kas 2018 tarihinde açılan konu

 1. corvo

  corvo Yeni Üye

  Elimdeki çay süzgeci en küçük tozları eliyor yaklaşık 1:10 oranında.
  French press için son ayarda öğütüyorum
  Bazen tümünü eliyorum bazen yarısını kahveye karıştırıyorum bazen hiç elemiyorum.
  Standardize etmek için ne yapmalıyım? teşekkürler.
   
 2. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  French Press için tavsiyem sözen 8.seviye yani 2tur'da kesinlikle eleyip 5dk demlemek. Tabi sözenden sözene fark olabilir.
   
 3. biunlu

  biunlu Aktif Üye

  Sözen süperin vidası sökülmüş hali bana çok kalın geliyor. Şuan filtre için somunu ayarladım, french press için göz kararı gevşetiyorum.

  Forumdan öğrendiğim şekli ile Bosch çay makinesinin demliği içinde ara sıra eliyorum.

  Demlenmeye hazır olan tüm öğütülmüş kahveyi biraz eleyip ayırıyorum. Tamamen elenmesi istemediğim için özensiz davranıyorum. En fazla 10/1 oranındadır diye düşünüyorum tartmadım.
   
  galmar bunu beğendi.
 4. ozgeraltay

  ozgeraltay Paylaşımcı Üye

  Evet Kesinlikle elenmeli sözen çok fazla toz üretiyor.çay süzgeci ile düzgün eleme yapamazssınız ve çok fazla vakit kaybı çok zaman alır demliklerin içindeki büyük filtrelerle eleyebilirsiniz hafif vurdurarak elediginizde çok hızlı birşekilde mükemmel bir eleme yapılabiliyor french press elemeleri için biçilmiş kaftan dedigim şeyin fotosunu ek e koydum
   

  Ekli dosyalar:

 5. Cakirilekahve

  Cakirilekahve Paylaşımcı Üye

  Ben de cemil hocama katılıyorum. iki tur ideal. Ben modifiyeli sözen kullanıyorum. Açık kavrum kahvelerde %4 toz üretiyor o yüzden önemsemiyorum. Ama yine de mükemmelliyetçiyseniz elenmeli.
   
 6. kahvemudavimi

  kahvemudavimi Isınmaya Başlayan Üye

  Dediğiniz gibi sözenden sözene o kadar fazla fark var ki ben 2 turda çekince espresso ayarında çekiyor :) V60 demlemek içinse tamamen sökmem gerekiyor ayar vidasını :) Deneyerek doğru ayarı bulmak lazım