Hijyen? Güven?

'Kahve Bahane Sohbet Şahane' forumunda MrHesap tarafından 9 Oca 2019 tarihinde açılan konu

 1. MrHesap

  MrHesap Aktif Üye  Hipnoz etkili bu tarz videolara bayılıyorum. Burada paylaşma sebebim biraz farklı, altında yazan şu yorum:
  "They say its unhygienic ok i agree but atlist he is transparent. I worked in tim hortons and mccofee making smoothie where we used 20 days old ice to make smothie and month old milk and coffe the problem is you think its hygienic when served with brand names"

  Yani o çok güvendiğimiz, temiz ve hijyenik dediğimiz kimi yerinde, aslında dışarıdan göründüğü kadar güvenilir olmadığını mı düşünmeliyiz? 1 aylık süt kullandık diyor yorumda...
   
 2. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye


  işin içine insan girince her yerde paranoyak olma hakkına sahipiniz. belirttiğiniz zincirlerde açıldıktan sonra 1 ay sütün tüketilmemesi mümkün değil. yine zira buz paketinin açıldıktan 20 gün sonra bitmesi de. çünkü sürekli bir tüketim var. ama sonuçta çalışanlar insan ve her türlü ruh hastası böyle yerlerde çalışabiliyor. başka bir yerden örnek vereyim. dikkat edin, mcdonalds'larda çalışanlar eldiven takmazlar. ama eldiven takmasa da her 30 dk'da bir gidip kartını okutup elini antibakteriyelden geçirmesi zorunlu. düşününce güzel uygulama. ama bu eleman eldiven giysin veya giymesin çalışırken elini götürmemesi gereken yerlere götürebilir. patronuna kızıp acısını bizden çıkaracağı başka davranışlara girebilir. böyle en güvenli işletmelerde bile bir sürü risk var.
   
 3. Kemtuz

  Kemtuz Isınmaya Başlayan Üye

  30gunluk sütun tadından müşteri bozuk olduğunu anlar bence. Ama kahve makinalarının içi ne kadar temizdir tartışılır bence
   
 4. agumrah

  agumrah Aktif Üye

  Evet katılıyorum, kesinlikle hijyenik değil. Mecbur kalmadığım sürece tüketmem. Çünkü görünüyor, her şey ortada. Ama içine insan faktörünün girdiği hiç bir şeye tam anlamıyla güvenmemek gerektiğini düşünüyorum. Hatta harika bir şekilde paketlenmiş, çok lezzetli buldugum ve beğenerek tükettiğim coğu şeyin üretim sürecini görseydim muhtemelen tüketmezdim. Buna kahve de dahil (Özellikle yıkama süreci).
  Saygılarımla
   
  MrHesap bunu beğendi.
 5. Enhedu

  Enhedu Aktif Üye

  Burası india sanırım. Hindistan ve hijyen kelimeleri zaten aynı cümle içinde kesinlikle kullanılamaz. Gitmeden önce aşı olunması gereken bir ülkeden bahsediyoruz.
   
 6. pacamara

  pacamara Aktif Üye


  Yok artık :) Hemro Asia (mahlkönig, ditting, anfim) ile 8 gün Hindistan’ı gezdim. Delhi, Mumbai ve Bangalore’da etkinlik yaptık değirmen tanıtımları için. Ne aşı oldum, ne yiyecekten zehirlendim. Evet, kötü yerler var ancak kulaktan dolma bilgilere inanmayın :)
  Hindistan’da yediğim yemeklerin fotoğraflarını atsam uçak fiyatlarına bakmaya başlarsınız muhtemelen :)
   
  MrHesap, archimede ve kbere bunu beğendi.
 7. MrHesap

  MrHesap Aktif Üye

  Mesele 30 günlük süt (emin olun toplu alım yapan bir çok firma biliyorum ve sirkülasyon çok desenizde tükenmeyen ürünleri haftalarca depolarında duruyor) ya da Hindistan değil (izlenilen videolardan oluşan izlenim hep hijyenik olmaması gibi görünsede gidenlerin hayran kaldığı biryer), demek istediğim nasıl ne şekilde güven olur kahve aldığımız yerlere? Bu sadece sunulan bardak değil kavrulan kahveler içinde geçerli.
  "Evde kendin demle" tabiki burada herkesin vereceği cevap ama dışarda içmek istenildiğinde ne yapılacak? Bu cevabını beklediğim bir soru değil aslında, sadece bir serzeniş. İnsan faktörünün bizleri korkutan tarafı gün geçtikçe izlediğimiz görüntülerden sonra iyice artıyor malesef. Sanırım dışardan kahve içerken bir kere daha düşüneceğim artık.
  Herkese keyifli günler.
   
 8. Enhedu

  Enhedu Aktif Üye

  Valla paranoya düzeyinde bunları düşünüyorsanız zaten asla dışarda bir şey yememelisiniz. Hep görüyoruz duyuyoruz ne şartlarda üretim yapıldığını. Hiçbir şey olmasa adam tipini beğenmez arkada yemeğinin içine tükürür, ruhun bile duymaz. Yani insanlara zaten güvenilmez. Bakın bugün haberlerde vardı. Su içtiğimiz şişelerde izin verilenden fazla oranda ağır metaller çıkmış. Yani içinde bulunduğumuz ortam bu. Evde kendin yap da bir yere kadar. Yine aldığın malzemenin üretim şartlarını düşünmen lazım. Onlar da iç açıcı değil. Çayların üretimin gören arkadaşım çay içmeyi, kültür mantarın üretimini gören arkadaşım mantar yemeyi bırakmıştı.

  Sonuç olarak ya hiçbir şey yiyip içmeyeceksiniz, ya da düşünmeyi bırakıp keyfinize bakacaksınız :)
   
  Kemtuz ve htlr bunu beğendi.
 9. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Hindistan da sanırım diğer Asya,Afrika ülkeleri, gibi sömürülen bir yer olsa gerek..Yazılım sektöründe mesela Hindistan çok ismi geçiyor..Çok mu zekiler, belki değil ama insan gücü ve işçi ücreti ucuz olsa gerek..Yani maden ve insan olarak zenginler ama, Dünyanın gözü bunlarda olunca Halkın bir kısmı iyi durumda değil..
  Şimdi medeni dediğimiz Fransızların solucan bilmem ne yediğini düşünürsek nerede kaldı Hijyen?