V60 Kasuya Metodu Excel Hesaplama Programı ( Türkçe )

'V60' forumunda jackjoker tarafından 29 May 2019 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. jackjoker

  jackjoker Aktif Üye

  bunun kaçıncı saniyeden sonra inmesi gerekir diye bir kuralı yok. sadece tek bir amaç var. o da bir sonra ki döküm öncesinde kahvenin suyu emmiş olması ve yüzeyde birikmiş su olmaması. buna dikkat etmeniz yeterli. yani döküm sonrası 30sn de de emebilir kahve, 20 sn de de. ama 45sn yi geçtiği halde halen emmediyse o zaman sorun var demektir.
  şu şekilde test yapabilirsiniz.
  bazı çekirdekler daha yağlı oluyor ve aynı oranda öğütseniz bile suyu daha geç emebiliyor. işte bu tür durumlarda öğütmeyi biraz daha kalın yapmakta fayda var. ben comandante ile 30 ile 35 arasında dolanıyorum mesela.
   
 2. agulerer

  agulerer Yeni Üye

  Gayet iyi anladım. Çok teşekkür ederim yardımlarınız için. Harika bir excel tablosu hazırlamışsınız. Bu tabloyla ve önerileriniz ile sabah keyifle demleyeceğim kısmetse.
   
  jackjoker bunu beğendi.
 3. jackjoker

  jackjoker Aktif Üye

  rica ederim :) afiyet olsun. saygılar.
   
 4. blackeagle17

  blackeagle17 Isınmaya Başlayan Üye

  Az önce Etiyopya yirgacheff konga ile demleme yaptım. 80'er ml'lik 5 parça halinde döküm yaptım. Oldukça başarılı bir sonuç aldum. Çekim boyutum sözen'in müsade ettiği en kalın çekim.
   
  jackjoker bunu beğendi.
 5. blackeagle17

  blackeagle17 Isınmaya Başlayan Üye

  Videoda 25 gr kahveyi 300 ml su ile tek seferde 1.30 dk süre ile demlemiş. Oldukça ilginç ve kolay. Bugünkü kahve limiti doldurdum ama yarın mutlaka deneyeceğim :)
   
 6. agulerer

  agulerer Yeni Üye

  Bugün Sumatra demledim bu teknikle ve harika oldu. Excel tablosu çok pratik oldu ve çok yardımcı oldu. 2 kez farklı miktarlarda demledim ve çok iyi oldu. Çok teşekkürler @jackjoker
   
  jackjoker bunu beğendi.
 7. ozgeraltay

  ozgeraltay Paylaşımcı Üye

  Bu teknikle bende bugün Null Coffeden aldığım Naturel Sitio do Cruz çekirdeği denedim kahve bomba gibi oldu :)
   
  jackjoker bunu beğendi.
 8. ozgeraltay

  ozgeraltay Paylaşımcı Üye

  Bu arada Kalından Ziyade sanırım değirmenin iyi olması çok önemli Severin KM 3873 var aslında french press gibi çok fazla kalınlıklara çıkamıyor ama çok yüksek kademede ögütmesem bile sorun yaşatmadı.Sıkıntı yaşayan arkadaşların değirmenleri çok fazla toz üretiyor sanırım ondan dolayı bazı arkadaşlar süreleri yakalayamamış
   
  jackjoker bunu beğendi.
 9. jackjoker

  jackjoker Aktif Üye

  arkadaşlar afiyet olsun. excel olayı elbette çok basitleştiriyor. kullanışlı olmasına özen gösterdim.
  değirmen faktörü önemli. kahveye göre profil geliştirmek gerekli. toz olayını daha düşük gerçekleştirmek için değirmenin en kalını değil de optimal aralıkları tercih etmek gerekir. çok kalın öğütümlerde homojenliğin korunması zorlaşabilir ve toz oranı daha belirginleşir. bu tarz durumlarda öğütme derecesini daha inceye ayarlayarak ( inceden kastım v60 değil french press civarında ) parçalar arası homojenlik korunabilir. böyle durumlarda daha toz ürettiğini göreceksiniz.
  ben comandante de 30 ve 35 arasında dolanırım. çok toz üreten bir kahve profili varsa 30 a çekerim. toz oranı düşük profilde ki çekirdeklerde 30 un üstü ama şu sıralar genel olarak 30 klik de gidiyorum.
  biraz önce Etiyopya yaptım. tatlı profil ve güçlü gövde seçtim. 30 klik.
  200 gr su kullandım. 173 gr kahve elde ettim bardakta.
  hem gövdesi güçlü hem tatlı harika bir kahve elde ettim :)

  Ekran Alıntısı.JPG
  Ekran Alıntısı.JPG
   
  blackeagle17 bunu beğendi.
 10. bigvocate

  bigvocate Paylaşımcı Üye

  paper roast'tan aldığım san francisco ile 25 gram dozaj için 45 saniye aralıkla 66-160-240-320-400 şeklinde demledim, gerçekten çok farklı ve tatlı bir kahve ortaya çıktı. biraz asiditesi fazla oldu. bir sonrakine asiditesi daha yüksek bir demleme çizgisini deneyeceğim. yeni deneyecek arkadaşlar için söylüyorum, evet işe yarıyor :)
   
  blackeagle17 ve jackjoker bunu beğendi.