Blooming Ve Tuz

'Kahve Nasıl Yapılır ?' forumunda Thirdwavelover tarafından 6 Kas 2019 tarihinde açılan konu

 1. Thirdwavelover

  Thirdwavelover Isınmaya Başlayan Üye

  Herkese günaydın.Doğru başlıkta mı yazıyorum emin değilim ama geçen denediğim ve olumlu sonuç aldığım bir detayı sizinle paylaşmak istedim.Hepiniz churchill benzeri içecekler içerken içine attığınız tuzun gaz salınımına etkisini gözlemlemişsinizdir.Bu parlak fikirle yola çıkarak ( :) ),blooming suyunu dökmeden önce kahvenin tanelerinin içine tadı etkilemeyecek biçimde (ama üniform olarak) tuz serpiştirdim.Ve sonuç daha hızlı ve gözle görülür derecede artan baloncuk oluşumu.
   
  teomandemirhan bunu beğendi.
 2. bigvocate

  bigvocate Paylaşımcı Üye

  biraz daha bilgi verebilir misiniz? bunun tada etkisi ne oldu? uniform olarak derken neyi kastettiniz? daha çok blooming'in bize faydası ne?
   
  PexPuk bunu beğendi.
 3. teomandemirhan

  teomandemirhan Paylaşımcı Üye

  Çok daha zahmetli, ama blooming’i sert su ile de yapabilirsiniz. Mikrodalgada içinde kaşıkla 60-70 ml su ısıtıp onu kullanırsanız, extraction hızlı başlamış olur.
   
 4. kahveyeniden

  kahveyeniden Isınmaya Başlayan Üye

  Konu blooming ile ilgili olunca buraya yazdım. Sizler blooming'de ne kadar süre ve su kullanıyorsunuz? blooming ardından demlenen kahveyi döküyor musunuz? blooming esnasında hafifçe karıştırıyor musunuz? Blooming süresini demleme süresi içine dahil mi ediyorsunuz yoksa blooming tamamlanınca süreyi baştan mı alıyorsunuz? :) bu konularda farklı videolarda farklı yaklaşımlar gördüm sizlerin fikirlerini öğrenmek istedim.
   
 5. teomandemirhan

  teomandemirhan Paylaşımcı Üye

  Eğer ilk defa denediğim bir kahveyse, yaklaşık üç döküm yapıyorum. İki dökümde kullandığım su 1:15 orana tekabül ediyor, sonra v60’ı bardağa alıp 1:16 oranda kullanacağım suyun kalanını döküyorum, hoşuma giderse karaftaki kahveyle karıştırıyorum, oran işini de böyle halletmiş oluyorum :)

  Bloomingde duruma göre x2-x3 su kullanıyorum, süreyi de dökümü bitirdiğimde başlatıyorum. Kuzey-güney-doğu-batı karıştırıyorum.

  Blooming süresini dahil ediyorum, suyu da dökmüyorum, 1:15’te kullanacağım suda blooming suyu da dahil.
   
  kahveyeniden bunu beğendi.
 6. Thirdwavelover

  Thirdwavelover Isınmaya Başlayan Üye

  Tada etkisi, bloomingi eğer 30 sn civarında yapıyorsanız karbondioksitten kaynaklı o buruk tadı engelliyor.Üniform derken de tuzu bi yere yoğunlaştırmadan eşit dağıtmayı kastetmiştim.