Çay Önerileri

'Çaylar' forumunda Cy tarafından 18 Şub 2015 tarihinde açılan konu

 1. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  o çayıda denedim ancak fiyatına değer kalitede bir çay değildi. tabiki her pakette aynı mahsül olacak garantisi olmadığı için belki bana iyi zamanda denk gelmemişte olabilir.

  çay bahçesi olan rizeli bir arkadaşımın tavsiyesiyle markası duyulmamış, piyasada olmayan bir çay temin ettik. bireysel müşteriye satışı yok ama arkadaşın hatrına gönderdiler. çay çok hoşumuza gitti. 20 dk demlemek gerekiyormuş. süre tutuyorum güzel demini alıyor. 15 dk olursa çayda dem çıkmıyor. boya hiç yok...

  üreticinin dediğine göre çayda en önemli nokta elek. çay ne kadar çok elekten geçerse kalitesi o kadar artar. ince toz halinde olan çayın kalitesi düşüyor. biz 3 ayrı elekten geçiriyoruz dedi. elek ince olursa yine toz kalıyormuş.
  çayın tanelerine bakıyorum hakikaten toz yok.(hediyelik rize çayında da toz olmuyordu)

  ek olarak benim arkadaşın dediğine göre de en güzel çay mayıs hasadıymış.
   
 2. abdullahkan

  abdullahkan Yeni Üye

  Kendi demlediğim çayları önce kuru demlikte çalkalayıp 3 kere suyla duruluyorum.sadece lezzet değil hijyen açısındanda güven veriyor.
  Birde demliği kaynayan suyun üstünde tutmamaya çalışıyorum ve demlediğim su 98 derece falan oluyor.
   
 3. experienced

  experienced Paylaşımcı Üye


  ÇAYKUR'un kendi gıda mühendislerinin dediğini aynen aktarıyorum.

  Çay Asla Yıkanmaz,
  Çay Asla Elenmez,
  Çay Demlikte Demlenir,
  .

  Böyle yaparak çayın gıda olarak tüm yararlarından faydalanmış olursunuz.

  Bunun ile ilgili bir sürü programlar yapılıyor,

  Ancak merak edip Çaykur'a yazarsanız, en net bilgiyi alırsınız.

  Devletin kanunla zorunlu hale getirdiği ( Asker zehirlenmelerinden sonra) eğer var ise bir ürünü mutlaka birliklerden alacaksınız diye.

  Ben yıllardır yapıyorum,

  Tariş;

  Marmara birlik,

  Gül Birlik,

  Fiskobirlik,

  Bunun gibi 879 Birlik var, ve bir çoğunun online satış sitesi de mevcut.

  Tağşiş olmamış, orijinal ve sağlıklı gıda kaynağı buralar.

  Ayrıca sallama çay ile yapılan en son araştırma ve analizlerde ülkemizdeki en çok çay bulunan sallama çayın içindeki oran neydi biliyor musunuz?

  % 3

  Evet evet 30 değil sadece 3.

  .
   
 4. karabelen

  karabelen Yusuf Karabelen

  Bu analizle ilgili detay paylaşma imkanı var mı acaba. Hangi markalar analize dahildi. Birde kalan %97 neydi merak ettim.
  Googleladım ama bir şey bulamadım.
   
 5. Aslanbek

  Aslanbek Paylaşımcı Üye

  eleme konusuna şahsen katılıyorum. bir ara kahvede eleme çok işe yarayınca çayda da eleme yapmaya başlamıştım. çaydaki toz miktarı kahveye göre daha çok çıkıyordu hatta. çay tadında iyileşme olmuştu ama şimdi üşeniyorum artık elemiyorum çayı.
   
 6. bugra_c

  bugra_c Aktif Üye

  yıkamak konusunu bilemiyorum da neden elememek gerektiğini anlamadım. paketin içindeki çayı sağa sola biraz salladığımda bile tozlar havaya uçuyor, bu tozun bi kısmı, muhtemelen benim elektronik eşyaların üzerinden ıslak bezle ve camsille söylenerek sildiğim aynı toz. bunun üzerine sıcak su döküp içmeyi ne tat nede hijyen açısından olumlu olduğunu düşünmüyorum. tabi aksi durum için mantıklı bi açıklama varsa dinlemeyi çok isterim.
  Bu arada az önce işyerinde içtiğim çayın dibi bu (elenmemiş çay)
  [​IMG]
   
 7. moretimeforcoffee

  moretimeforcoffee Aktif Üye

  meleztea, chado tarzı pahalı çayları deneyenlerin önerebileceği bir çay var mı acaba?
   
 8. Teaman

  Teaman Yeni Üye

  Türkiye'de ithal çayların pahalı olmasının sebebi, 145% olan gümrük vergisidir.
   
 9. Salvo

  Salvo Yeni Üye

  Chado yu uzun süre kullandım ve bir çok çayını denedim. Çaylarımı dammann.fr den sipariş veriyorum. 7 euro kargo ücreti var fakat 3 paket alındığında chado dan ucuza denk geliyor. Son zamanlarda kur arttı fakat lezzet olarak chado dan çok üstün olduğunu düşünüyorum ve çok fazla çeşit var. Sipariş verecek olursanız benim favorim pomme d'amour. Her siparişimde mutlaka 1 paketi bu.
   
  moretimeforcoffee bunu beğendi.
 10. Teaman

  Teaman Yeni Üye

  ''ÇAYKUR'un kendi gıda mühendislerinin'' neden çayın yıkanmaması gerektiğini söylediklerini öğrenmek ister misiniz?

  Biz ülkemizde iklim 2 hasata müsaitken 4 hasat alınmaktadır. Tadını dengeleyebilmek için ise maalesef çaya çay ekstratı konmaktadır. Yıkandığında bu ekstrat akacağı ve tad vermeyeceği için yıkanmasını istemiyorlar.
   
 11. bulcum

  bulcum Aktif Üye

  Bu iddianızı destekleyecek bir deliliniz varsa paylaşır mısınız? Bu iddia diğer özel firmalar için de geçerli mi?
   
 12. DessoEldest

  DessoEldest Paylaşımcı Üye

  Çaykuru bilmiyorum ama lipton çaylarda boya olduğuna inanıyorum. Porselen bardaklara yapışıp kalıyor rengi. Renge baksan tavşan kanı ama tatsız su gibi bir çay. Evde çaykur kullanıyorum normalde. Böyle durumlar yaşamamıştım hiç.
   
  sonysinger bunu beğendi.
 13. Salvo

  Salvo Yeni Üye

  Bircok buyuk firma ekstratlari kullaniyor zaten. Kaldi ki caykur web sitesine bakarsaniz organik adi altinda hicbir katki maddesi kullanilmayan caylarini satiyor. Demek ki diger caylari pek organik degil :)
   
 14. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  organik olayını çay üreticisi bir arkadaşa sormuştum. organik olup olmaması ilaçlamayla alakalıymış. yanlış hatırlamıyorsam 5 yıl çayın hiç ilaçlanmaması lazımmış organik olması için. toprak ancak 5 yılda ilacın etkilerini atıyormuş. çaykur çay üreticilerini analiz edip organik üreticileri ayırıp onların çayına daha çok ücret ödüyormuş.
   
 15. arandur

  arandur Yeni Üye

  Çaykur'un organik çayı da diğer çaylarına benziyor aslında, arada çok fark göremedim. Genelde siyah ambalajlı Altınbaş çayını tercih ediyorum, Rize'de konuştuğumda da market çayları içinde bunu seçmemi tavsiye etmişlerdi. Ama son zamanlarda keşfettiğim Beta Taç Yaprak çayının kokusu mutfaktan oturma odama kadar geliyor. Bunu diğer çaylarda yaşamamıştım. Bir miktar verdiğim diğer arkadaşlar da çok beğendiler. Biraz zor bulunan bir çay ama bulursanız mutlaka deneyin derim. Beta'nın seylan çayları da çok kaliteli. Çoğunluk pekoe seviyordur, daha buruk. Tek başına demleyince pekoe daha güzel gerçekten. Ama ben karışımlarda daha yumuşak başlı olan Long Leaf olanını tercih ediyorum. Gene Beta'nın tomurcuk çayı da çok pahalı ama gerçekten farklı.
   
 16. awalanche

  awalanche Paylaşımcı Üye

  Organik işi çok çetrefilli bir iştir. Belirli bir yıl ilaçlamamadan tutunda tarlanın bilmem kaç metre/km yakınından işlek yol dahi geçmemesi gerekir. Satılan her kalem ürün için faturanın yanında ek olarak bir sertifika çıkartılır ve bunlar toplu olarak ay sonu denetleyici firmaya gönderilir. Denetleyici firma ayrıca sizin haberiniz olmadan piyasadaki ürünlerinizi belirli aralıkla satın alıp testlere yollar...

  İşin özü bir firma ürünün üzerine "Organik" ifadesini yazmışsa %99,9 o ürün organiktir. Çünkü bu kadar denetimin üzerine çok ağırda cezaları vardır.
   
 17. experienced

  experienced Paylaşımcı Üye

  ÇAYKUR ile iletişime geçtim.

  Bu konu hakkında yazılı cevap vermelerini talep ettim.

  Geldiğinde buradan paylaşıyor olacağım.

  .
   
 18. Kemtuz

  Kemtuz Isınmaya Başlayan Üye

  Bende çay yikanmamali diye biliyorum. Çay ekstraktı konsa pakete yazmalari gerekir diye düşünüyorum
   
  Yirgacheffe bunu beğendi.
 19. Kemtuz

  Kemtuz Isınmaya Başlayan Üye

  Ayrıca Seylan çayları ile Türk çaylarının harmanlanması çok mantıklı olmayabilir. Çünkü Türk çayları küçük yapraklı olduğu için ortalama 15 dk da demlenirken, Seylan çayları büyük yapraklı oluyorlar ve beş dakikada demlenmesi öneriliyor. Harman çayda Seylan çayı ekşimeye başlarken turk çayı demlenecektir.
   
 20. myso

  myso Aktif Üye

  Çay yıkanır.  Çin, biliyorsunuz çayın Etiyopya'sı. Tüm çay hikayesinin başlangıcı. 1000 yaşını aşmış çay ağaçlarından çay topluyorlar.

  Çin'de çayın yıkanması ile ilgili bir söyleyiş var:
  Çayın yıkandığı suyu düşmanına, ilk demini (infusion) eşine verir, ikinci demini ise kendine alırsın.
  İkinci dem genelde daha lezzetli olduğu için ataerkil/seksist bir yaklaşım tabi. :rolleyes:

  Türk çayı ile çin çayları (ve diğerleri) variety/sezon/toplama/seçme/işleme açısından farklı olduğundan Türk çayının yıkanıp yıkanmaması gerektiği konusunda yorum yapmıyorum. Denemesi bedava.

  Not: Her çay yıkanmaz, bazı tür çaylar kalitesine/yapısına göre bazen yıkanıp bazen yıkanmazken, bazı tür, örneğin fermente edilmiş, çayların yıkanması mecburidir. Bazı çayların, örneğin Japon matcha çayının, yıkanması ise çayın bütün özelliğini çöpe atar.
   
  Son düzenleme: 16 Eki 2018
  moretimeforcoffee bunu beğendi.