Bugün İçtiğim Kahve

'Kahve Çekirdekleri' forumunda Cy tarafından 20 Şub 2015 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. LarryByndon

  LarryByndon Isınmaya Başlayan Üye

  Roast&found colombia Bella Vista'yı ben de geçen hafta bitirmiştim. Türkiye'deki kavuruculardan denediğim çekirdekler arasında bu yıl en beğendiğim çekirdek oldu. Hem yüksek gövdeli hem çok aromantik. Zaten bu yıl kavurma yarışmasında kullanacakları çekirdek sanırım. Tavsiye ederim düşünenlere.
   
  kahvetrip bunu beğendi.
 2. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  CoffeeNutz'dan almış olduğum Colombia Bella Vista'yı V60'ta içtim. Orta asitlikte, dolgun gövdeli, karışık meyve tatlarının ardından kakolu süt ve hafif vanilya tadının uzun süre devam ettiği tatlı bir kahve.
   
  kahvetrip bunu beğendi.
 3. LarryByndon

  LarryByndon Isınmaya Başlayan Üye

  CoffeeNutz'da da Colombia Bella Vista olduğunu siz söyleyince fsrk ettim. Ama CoffeeNutz da satılan Bella Vista yıkanmış, Roast&found'da satılan ise natural processmiş. İşleme yönteminin çekirdeğe etkisini görmek için iki kahveyi karşılaştırmak güzel olabilir.
   
  kahvetrip bunu beğendi.
 4. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  Kesinlikle haklısınız :) Fırsat bulursam onu da deneyeceğim.
   
 5. kahvetrip

  kahvetrip Paylaşımcı Üye

  Roast and Found - Burundi Karehe
  1 aylık aboneliğimin 2. paketi olarak geldi. İlk açtığımda kontrolsüz bir asiditeye sahipti. Aradan biraz zaman geçince tadı oturdu. Gerçekten çok güzel, çok dengeli. Orta-hafif bir gövde, orta-yüksek asidite ve mayhoş tadlar sevenler için ideal diyebilirim. Bu kahveyi pour-over demleyeceklere suyu oldukça yavaş dökmelerini ve çekirdeği bir tık kalın öğütmelerini tavsiye ederim. Asidite daha dengeli oluyor, gövde biraz öne çıkıyor.
   
  moretimeforcoffee ve FirstCrack bunu beğendi.
 6. gokhanizma

  gokhanizma Isınmaya Başlayan Üye

  Overdose Brundi Kirema aeropress ile. Overdose Sumatra Türk kahvesi kavrumu. Düşük asidite kakaomsu tat. Yemen Mocha'dan sonra en güzel Türk kahvesi. Yemeğin üstüne öneririm.
   
 7. tknk

  tknk Isınmaya Başlayan Üye

  Escobar kavrumu yirgachafee. 9 haziran kavrumu yaziyor. Kesinlikle yalan. Bayat kahve ve Bayat oldugu icin ictigim en kotu etiyopya kahvesi oldu.
   
  Kemtuz bunu beğendi.
 8. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  Kahve Fabrikası, Kenya - Gaturiri. V60, hafif kakao, karışık meyve tatlarının yanında hafif karanfil, orta gövdeli ve orta-yüksek asitliğe sahip bir kahve.
   
  earendil bunu beğendi.
 9. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  Boxxcoffee, Brazilya - Sitio Agua Limpa. V60. Kompleks, üzüm ve elma tatları belirgin, kavrulmuş fındık, tatlı, dengeli asitlik, orta-yüksek gövdeli lezzetli bir kahve.
   
  earendil ve kahvetrip bunu beğendi.
 10. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  Boxxcoffee, Burundi - Ruhinga. V60 ile yapılan demlemede notalarda yazan yeşil üzüm ve limonata tatları belirgin orta-yüksek asitlikte, orta gövdeli tatlı ve temiz bir kahve. Soğuk demleme olarak da lezzetli.
   
  kahvetrip ve earendil bunu beğendi.
 11. julesbonnot

  julesbonnot Yeni Üye

  probador colectiva; ihuamaca cajamarca. paketi açıp direkt kahve makinesinde demledim. yarı olgunlaşmış meyve ve limon tadı aldım. rahatsız etmedi. güzel diyebilirim.
   
 12. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Bir IHUAMACA CAJAMARCA PERU da benden gelsin ama Türk usulü :) limon asiditesi sebebiyle önyargılı olarak türk kahvesi yaptım ama asiditesi rahatsız etmeyecek şekilde lezzetli oldu :) demleme:~1/10 oran, ~55 derece su, 2:15 dk
  20180712_124851.jpg
   
  Cakirilekahve ve Giray bunu beğendi.
 13. forgondor

  forgondor Aktif Üye

  kahvesandalı Dominik Barahona AA kavrum süresi 3 haftayı bulmuştur galiba.
  zaten ilk aldığımda kavrumu fazla açık gelmişti bana çok açık kavrumlardan tat alamıyorum ya da doğru demleyemiyorum.
  french press pull up method 16 gram kahve 250 gram 93 derece su.
  gövde çok zayıf.
  tam bir çay havası var.
  tat yok demiyorum ama bana hitap etmiyor nedense.
  hoffman method ve v60 de sizin önerceğiniz bir metodla denemek istiyorum.
  sanırım french press için bu 3. dalga kavrum değilde sanalbaharatın açık kavrumu daha iyi gidiyor.
  edit: total demleme süresi 4:30 dk bu tarz bi kahve için az sanırım.
   
  Son düzenleme: 17 Tem 2018
  kaanka bunu beğendi.
 14. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  @Mustaqim 'den alıp kavurduğum Endonezya - Sumatra, Gayo, Bener Meriah, Natural kahvesini V60 metodu ile demledim. Sonuçlar: hafif çikolata, limon kabuğumsu sert narenciye tadı sonrasında, soğurken bitkisel, karışık narenciye, çayımsı orta gövdeli, orta-yüksek asitlikte hoş bir kahve.
   
  cemix ve Mustaqim bunu beğendi.
 15. Aslanbek

  Aslanbek Paylaşımcı Üye

  kronotrop'a gelen kolombiyaları denem şansım oldu. içlerinden en çok kolombiya el diamenteyi beğendim. december dripper'da tatlı, orta gövdeli bir kahve elde ettim. genelde kolombiya kahveleri ile aram pek yoktur, biraz silik kahveler gibi gelir bana ama el diamenteyi beğendim. denemek isteyenlere tavsiye edebilirim.
   
  cemix bunu beğendi.
 16. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Kronotropta tadım sırasında tanıştığım Kolombia Mirador. Şahsına münhasır harika bir kokusu var. Ben tam olarak tanımlayamadım ama üzerindeki tadım notlarını vaat eden bir kahve :) Bu demlemede tadını biraz daha yoğun almak için ince çektim Sözenle. 1/16,5 oranla 3:30 dk sürdü demleme. İnce çekimine rağmen çok az bir keskinlik verdi. Asidite fazla değil daha çok tatlı meyve tatları hissediliyor sanki :)
  20180806_123610.jpg
   
  Aslanbek, FirstCrack ve Yirgacheffe bunu beğendi.
 17. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Günün yorgunluğunu atmak için Cihangir'de Kronotrop'a oturdum. Picasso ve Aşçısı'nı okurken bir yandan da,
  Colombia Mirador Natural 'den bir ristretto, ardından da Guatemala San Jeronimo de Miramar Geisha 'dan bir V60 demleme içtim.

  Bana kalırsa ristretto'da mükemmel bir fincan oluşturuyor bu Mirador'lar.
  Daha önceki içtiğim Mirador, yenilikçi process süreçleri konusunda başarılı (deneysel) bir çiftçi olan Elkin Guzman'ın kahvesiydi. Kronotrop'da içtiğim ise Alirio Berdugo isimli bir çiftçinin. İkisi de birbirini aratmayacak türden başarılı.
  Ve ne gariptir ki bu Mirador ismi pek tercih edilen bir isim çiftliklerde. Hatırladığım kadarıyla 2015'de Colombia'nın yerel Cup of Excellence başarı listesinde de iki farklı Mirador çiftliği vardı.
  Anlaşılan o ki, nerede bir Mirador varsa içmeli.

  Kavrulmasının 6'ıncı gününde olan San Jeronimo de Miramar ile Guatemala geisha'larında ikinci geisha deneyimim oldu. Daha önceden Huehuetenango geisha deneyimlemiştim. Ancak deneyimlediğim bu her iki Guatemala geisha'sının da Mirador kadar üst seviyede aromatik bir tat vermediklerini söyleyebilirim.

  Tabi iki farklı ülke, profil, varyete, kavurma ve bir dünya farklı etken söz konusu. Kıyaslamak ya da karşılaştırmak yanlış diyerek özeleştirimi de yapayım.

  [​IMG]
   
  Kemtuz, cemix, Aslanbek ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 18. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Ben de Kronotroptadan bu ve alttakileri sipariş ettim...Çekirdekler nasıldır kavrumu? Orta kavrum istiyorum ama ilkkez alıyorum Buradan
  Kolombiya kahveleri genelde tatlı deniyor ama çok farkl versiyon,çiflik,üretici var ve hepsi de tadım notları birbirinden farklı..
  Bu Krnotrop kahvelere yorum alabilirmiyim
  Colombia Mirador Natural,, Brundi Mbrizi Shade#3,,Colombia Inga Aponte Honey ,,Guatemale El limonar
   
 19. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Manifesto Kadıköy, Kenya AA (Kenya Niyeri dediler satıştakiler) Bu kahve en çok begendiğim kahve oldu...Bu kahveye yakın farklı bölgesel kahve tecrübesi olan varsa tavsiye alabilirim..
  French Press
  Daha yeni başlıyorum kahveye ama ilk denemelerimde Limon, naranciye gibi tadları sevmiyorum..Direk kakao,bitter,fınıdık,çikolata..yani klasik kahve tadları arıyorum
   
 20. moretimeforcoffee

  moretimeforcoffee Aktif Üye

  kolombiya inga aponte honey bence mükemmel bir kahve. Yoğun aromatik bir tat yok, gövdesi belirgin. kadifemsi bir tat bırakıyor ağızda.
  Burundi mbirizi de yine çok beğendiğim bir kahve. Her ikisini de tavsiye ederim.
   
  thewind ve sdcvn bunu beğendi.