Bugün İçtiğim Kahve

'Kahve Çekirdekleri' forumunda Cy tarafından 20 Şub 2015 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. Bisikletgezgini

  Bisikletgezgini Paylaşımcı Üye

  Kasuya dripper yok bende. V60 - 02 için de geçerli mi bu formül ? Deneyebilir miyim ? kağıdı alttan biraz aşağı uzatacam gibi anladım.Bakalım toz üreten çekirdeklerin süresinde ne değişecek.
  Çok şey öğreniyoruz senden sevgili Evren ,ufkumuzu açıyorsun valla binlerce teşekkür. :)
   
  jackjoker bunu beğendi.
 2. jackjoker

  jackjoker Paylaşımcı Üye

  estafurullah. evet işe yarıyor. klasik v60 demlemelerinde özellikle toz çok olan çekirdeklerde ciddi farkediyor. mutlaka dene. sürede farklılık görebileceksin. aslında yöntem çok mantıklı. zaten daralan ağızda üstüne toz binince akış yavaşlıyor. hatta bunu şu şekilde de test edebilirsin. blooming sonrası yapılan son dökümlerde akış giderek yavaşlıyorsa bu dediğim durum gerçekleşiyor demektir.
  yöntem bunu bypass ediyor ve her aşamada akışı stabil kılıyor.
   
  Bisikletgezgini bunu beğendi.
 3. kaanka

  kaanka Isınmaya Başlayan Üye

  Klasik v60 ile de kasuya metoduyla demleme yapıyorsanız, kasuya ile arasındaki tat farkını tarif edebilir misiniz? Klasik v60 kullanan birine kasuya dripper tavsiye eder misiniz?
   
 4. exen1986

  exen1986 Yeni Üye

  Evren Bey tek Kasuya modeli bu mudur?
   
 5. jackjoker

  jackjoker Paylaşımcı Üye

  klasik v60 da kasuya tarifi mümkün. ama akış aralarında ki süreleri tutturmak için daha ince öğütmek gerekiyor. kasuya dripper da akış zaten yavaş olduğundan daha kalın öğütüme olanak veriyor. fark burada.
   
  kaanka bunu beğendi.
 6. jackjoker

  jackjoker Paylaşımcı Üye

  evet patentli bir ürün. sadece 1 adet var dünyada.
   
  kaanka bunu beğendi.
 7. vetiverfan

  vetiverfan Isınmaya Başlayan Üye

  El Salvador La Majada
  Coffee Department
  V60 1:15
  Bugün değil ama dün içtiğim kahve yorumu olacak biraz. İnanılmaz beğendiğim bir çekirdek oldu ilk içişimden itibaren La Majada. Tadından önce çekirdeğin diğer özelliklerini övmek istiyorum. Toz üretmiyor, bence çok iyi kavrulmuş, aşırı kolay öğütülüyor kötü öğütücülerde bile çok iyi sonuçlar alınıyor bu çekirdekle. Uzun süredir yoğun, çikolata tatları barındıran "klasik" kahve aromasında kahve arayışımı sonlandırmış olabilirim. Ne bir acılık ne aşırı bir asidite, içmesi çok keyifli sürprizsiz bir çekirdek. Aşırı aromatik, meyvemsi Afrika kahvelerine ara vermek isteyenlere(Örn: Ben) öneririm. Fiyatı da çok iyi, belki şubelerinden aldığım ve yanında kahve ikram ettikleri için de öyle gelmiş olabilir.:rolleyes:
   
 8. mburakurnaz

  mburakurnaz Isınmaya Başlayan Üye

  Kimma/Peru San Ignacio
  gurmekahveci üzerinden aldığım kahveyi 7 günlük degassing süresi sonunda 2 aralıktan beri 4-5 defadır espresso olarak deniyordum ama bir türlü beğenmemiştim. degassing tam anlamıyla bugün mü tamamlandı yoksa benim değiştirdiğim parametreler mi etkili oldu bilmiyorum. bugün 1:1 oranında shot aldım, künyesinde yazan limon tadını kahvenin sonunda, otobüs durağına giderken otobüsün hızlıca geçip gittiğini görmüş gibi, "aa limoon!" şeklinde ama çok net aldım. öncesinde ise adını hala hatırlayamadığım mayhoş bir meyve tadı geldi. umarım gelecek denemelerimde daha net sonuçlar alırım.
   
 9. hype

  hype Yeni Üye

  Benimde birkaç defa aldığım bir kahve kasuya ve normal demlemede guzel sonuçlar veriyor
   
 10. cerenaksu

  cerenaksu Aktif Üye

  The Barn - Abel Sanchez. Aslında bugün değil ama yaklaşık 2 haftadır keyifle içtiğim bir kahveydi :)

  Denediğim ilk Meksika kahvesi oldu. Guatemala'ya sınır komşusu olan Chiapas'tan, yıkanmış bir çekirdek.

  V60, Aeropress ve Delter ile demleme denemelerim oldu, ama asiditesini çok güzel ortaya çıkardığı için en çok Kasuya'ya yakıştırdım bu kahveyi. Yani naçizane gözlemim böyle oldu en azından. Kasuya'da uyguladığım tarif 20 gr kahve, 300 ml su, Comandante 32 click, su sıcaklığı 92 derece şeklinde ve demleme süresi 3:26 - 3:28 dakika arası değişiyordu genelde.

  Kuş üzümü, incir gibi meyveler baskın ve soğudukça iyice belirginleşiyor. Şurubumsu bir tatlılık mevcut ve oldukça canlı bir asiditesi var. Ağızda kalıcılığı yüksek ve tatlı bitişe sahip. Gerçekten baya beğenerek tükettim. Hele sabahları damak daha nötr ve temizken içtiğimde baya mutlu ediyordu.

  "E bu kahvede madem en çok hoşuna giden demleme Kasuya idi, niye Aeropress'li fotoğraf paylaşıyorsun" diye soracak olan olursa, bir tek Aeropress'li olan fotoğraf kalmış telefonda, napayım :D

  Bu arada Big Joe'ya geçtiğimden beri daha da konforlu öğütüm yapıyorum, avuç içine cuk oturuyor.

  wut.jpg
   
  Son düzenleme: 7 Ara 2019 13:59
 11. jackjoker

  jackjoker Paylaşımcı Üye

  Kahve: Ethiopia Yirgacheffe Edido
  Kavurma: Orta
  Kavuran: @kungpowcoffee
  Delter Coffee Press
  Comandante 20 Klik
  Demleme 200gr su
  1/15 oran
  13 gr kahve
  Demleme sıcaklığı 95 derece


  Daha önce Kasuya dripper ile Pour Over demlediğim kahveyi Delter Coffee Press ile demledim. Hemen de delter için kendi tarifimi oluşturmaya başladım. Yakında yeni bir proje ile hazırlık yapacağım ve Delter için tarifleri detaylı olarak yazacağım.
  @raistlin 'e hem hediyesi için hemde inanılmaz hızlı kargolaması için teşekkürler ( Delter Coffee Press )
   
 12. drersins

  drersins Yeni Üye

  20 Click biraz ince olmamış mi? Tadı nasıldı? Deneyiminizi yazabilir misiniz?
   
 13. cerenaksu

  cerenaksu Aktif Üye

  Probador Colectiva - Finca Hartmann Panama Geisha Doğal, Anaerobik

  Bu kahvede son zamanlarda içtiğim ve beğendiğim farklı farklı kahvelerdeki tatları bir arada bulmuş gibi hissettim. Kasuya dripper, 20 gr kahve, 300 ml su, Comandante 32 click ve su sıcaklığı 93 derece.

  Demlerken ortaya çıkan ve içtiğimde de hissettiğim kırmızı meyve, çilek kokusu ve tadı Colombia El Paraiso'yu anımsattı. Baya canlı bir asiditesi ve çok bariz bir floral bitişi var, bu da Etiyopya Mormora'dan aldığım floral tadı biraz anımsattı. Aroma geçişleri çok belirgin ve tertemizdi. O yüzden bu özel kahveyi heyecanla ve hayranlıkla içtim. :rolleyes:

  "Fakirler de Geisha sever" isimli serim elimdeki diğer 2 paket (72'şer gr) Geisha ile devam edecek, ama belli ki baya kısa bir seri olacak :D

  wuut.jpg