Sanalbaharat.com sitesi

'Online Satış Siteleri' forumunda Maranki tarafından 25 Haz 2015 tarihinde açılan konu

 1. Msdurak

  Msdurak Isınmaya Başlayan Üye

  Sayın Sdvcn,
  Belliki hiçbir ürünümüzü kullanmamışsınız, ona rağmen haksız eleştirilerde bulunup hak iddia ediyorsunuz. Bizim standart-koyu kavurmamız bu sitedeki kahve kullanıcılarına koyu geliyor olabilir ama Dünya geneli standart koyu kavurmadan daha açık, Belirttğiniz firma gibi aşırı kavrum söz konusu değil, ki mevcutta da daha açık seçeneğimiz de var. Koyu kavrum falso değildir ve sağlıksız demeye de hakkınız yoktur.

  Diğer arkadaşların taleplerine gelince, Daha açık kavrum ve 250 gr yaygın ambalaj yapıcaz.
  Bu alanda çalışmalarımız mevcut, Türkiye’de ufak tip brülörlü kavurma makinası üretimi yok ama biz bir üretici ile anlaşarak bir yıllık çalışma sonucu makinayı tamamladık. Makinada standartı yakalamak için ısı sensörleri takip sistemi de mevcut, beğendiğimiz bir kahvenin zaman ısı grafiğini çıkarıp sürekli aynı kavrumu yakalayabilmeyi amaçlıyoruz. Şu an deneme kavrumlar yapıyoruz. Yakın zaman da istediğimiz sonuçları alırsak, ürün satışına geçicez inşallah. Ufak tip olduğu için 250 gr seçenekte sunabileceğiz hatta sipariş sonrası kavrum bile yapabilicez. Brülörlü kavrum daha açık kavrumda daha iyi sonuçlar çıkarıyor, İnşallah bu blogdaki arkadaşları da memnun ederiz.
  Bloglara sık giremiyorum her türlü talep için lütfen email atınız, info@sanalbaharat.com
   
  Son düzenleme: 5 Ağu 2018
  earendil, Dali8045, tunavy ve 11 kişi daha bunu beğendi.
 2. sdcvn

  sdcvn Aktif Üye

  Sayın Sanal Baharat yetkilisi :
  Ben sadece "akrilamid" uyarısında bulundum..Sizin kahveniz ile Sturbuck veya diğerlerini kıyaslamadım..Örnektir..Özeleştiri yapmanız açısından önemli bir konudur..
  Koyu kahvede, aşırı kavrulan kahvede Akrilamid oluşma riski var?Size göre koyu olmayabilir ama bunun bilimsel bir ARGE sini yapıp kahvelerimiz XXX derece altında kavrulduğundan risk yok diyebiliyorsanız ne güzel?
  Kavrumların isimleri var ama kime göre?Standartı yok bu işin bildiğim..Sizin kavrumunuz başkasına koyu başkasına açık gelebilir?
  Ben sizin kahveleriniz çok kötü kavrum demiyorum, genel konuşuyorum, genel yorumlarda gözüme çarpan konu bu..Bu konuda Tüketiciyi aydınlatmak sizin göreviniz..Resim eklerseniz,derecelerine göre Light,City,Full City,Dark,French,İtalian? Bizde karar veririz..
  Hangi ısınma derecesinden sonra kahvede akrilamid oluyor, siz kaç derecede kavuruyorsunuz diye şüphe etmek Tüketici olarak benim hakkım, bir şey iddia etmiyorum..
  Tüketici Koyu kavrum diyorsa kahveniz Koyu kavrumdur?? Dünya değil Türkiyeyi konuşuyoruz..İtalyanlar Koyu kavrulmuş, Amerikalılar Koyu kavrulmuş kahve içebilir..Bu ölçü değildir..
  Ben değil çok kişi kahveleriniz koyu kavrum diyor bu bir özeleştiridir ki zaten siz bunun önüne geçecek önlemler alıyorsunuz çok güzel?
  Ayrıca Kavurma uzmanı değilim ama renklerden altın rengi, açık kahve koyu kahve siyaha yakın kahve kavramları ile Kahvenin Sağlığa yararlı/zararlı olduğunu az çok renginden çıkarabiliriz..
  Okuyan insanlarız, basında çıkan bilgileri sorgulamak gayet doğal, sizlerin de bu konuları açığa kavuşturup tüketiciyi bilgilendirmeniz gerekir sanırım..
  https://coffee.digital/kultur-detay/kahve-ureticilerine-akrilamid-davasi
  Saygılar
   
  Son düzenleme: 6 Ağu 2018
 3. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  @sdcvn önce koyu kahveyle, yanık kahveyi ayırt edelim. bahsettiğiniz konu zincir kafelerin yanık kahveleri...

  firma konularında ilgili firmadan alışverişiniz olmuşsa olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı iletin. zaten alışverişi olan kişilerin olumlu ve olumsuz çok sayıda yorumları mevcut. ancak alışveriş olmadan yorumlama kısmına çok sıcak bakamıyoruz. çünkü karalamak gibi oluyor.

  bilginize...
   
  DragonFly, tunavy, Cann ve 5 kişi daha bunu beğendi.
 4. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Hocam Starbucks ın kahvesiyle sanal baharatın kahvesini karşılaştırdınız mı yan yana koyup ? Şimdiye kadarki alanlar sadece koyu kavrum diye şikayetçi filtre için kullandıkları için. Ben espresso için alıyorum ama starbucksın espressosu içilemiyecek kadar koyu kömüre yakın kavrulmuş. Burada hiçbir zaman kömür gibi kavrulmuş diye şikayet gelmedi. Yaptığınız yanlış daha kahveyi görmeden üzerinde kanserle ilişkisi var mı diye test yapmadan teşhis koyuyorsunuz..
   
  HiddenHunter, sdcvn, ugraybt ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 5. Cakirilekahve

  Cakirilekahve Paylaşımcı Üye


  Kesinlikle haklısınız özellikle 12 saat sonra paketlenenlerde 15 gün gibi bir sürede zor oturuyor. Bazen sinir oluyorum kahvem daha fazla bayatlasın diye valfli kahve kavonozundan çıkarıp havalandırıp tekrar koyuyorum. 20 saate yakın kavurmadan sonra dinlendirmek lazım ki 7-8 günde otursun. Konyada hava da kuru olduğu için kahvem bayatlamıyor.
   
 6. Cann

  Cann Aktif Üye

  Bu çok iyi bir gelişme. Forumda iki temel istek var belirtilen. açık kavrum ve 250gr paket. bunlar bir de bu özel makina ile çözülürse neredeyse butik kavurucu profiline geçilecek anladığım kadarıyla. tazelik konusunda gerçekten iyi gidiyor sanalbaharat. fiyatlar da bu düzeylerde devam ederse kahve tedariği adına çok rahatlamış olacağız.
   
  sdcvn ve Bisikletgezgini bunu beğendi.
 7. sdcvn

  sdcvn Aktif Üye

  Merhaba, olumlu yorumlarınız ve sizden kahve almış kullanıcıların pozitif yorumları ile sitenizden Kahve alma fikrine sıcak bakıyorum..Geçmiş mesajlarımı dikkate almayınız..
  Fakat, daha yeni yeni Bölgesel Kahveleri tanımaya, agız tadımı bulmaya çalıştığımdan, birkaç sitede olan "Deneme Paketleri" uygulaması yapmanız faydalı olur diye düşünüyorum..
  Siz 1 Kg lik paketler ile satıyorsunuz 250 gr bile ilk deneme için fazla..Tüketiciye kahve seçimini kolaylaştırmak amacı ile Örneğin 60 gramlık 4 paket,50 gramlık 5 paket ..gibi toplam 250 gr olacak şekilde bir hizmet verirseniz çok güzel olur..
  Fakat dönemsel olarak kahve çekirdekleri gelmiyor olabilir, bunu da en sık gelen kahvelerden deneme paketleri yapılabilir..
  Sadece fikir..Siteniz gerçekten fiyat olarak diğer sitelerden önde..
  Saygılar
   
 8. aniceman

  aniceman Yeni Üye

  Kahve dünyasına yeni katılan biri olarak pazar günü deneme amaçlı verdiğim yirgacheffe siparişine keşke diğer kahvelere de 1 kg ın altında sipariş de alsanız diye not düşmüştüm ki haberi görünce sevindim.

  250 gr ambalajlar kargo da eklenince fiyat avantajınızı azaltsa da, 500-750 gr almak isteyenler ya da 1 kg bile alacak olsa bunu karışık yöre çeşitleri ile almak isteyenler için ben de dahil iyi bir gelişme...
   
  sdcvn bunu beğendi.
 9. fatihonder

  fatihonder Aktif Üye

  1 kg Nicaragua siparişim bugün elime ulaştı. Açık kavrum sipariş etmiştim, şimdiye kadar sanalbaharattan aldığım en açık kavrum kahve görüntü itibariyle. Genel olarak mokapotta kullanmak için aldım ama 2-3 gün geçince kalita ile de denerim.
   
 10. presscoffee

  presscoffee Aktif Üye

  Sanalbaharatin konusu uplandigi zaman sitesine girip bir bakiyorum ne var ne yok diye.yirgacheffe gr2 yerine gr1 gelmis fiyati da ayni.hemen siparis verdim bakalim nasil cikacak.
   
  Cann, tunavy ve sdcvn bunu beğendi.
 11. Cakirilekahve

  Cakirilekahve Paylaşımcı Üye

  Şimdiye Kadar Sanalbaharattan bir çok çeşit kahve aldım kahve kavurma dereceleri çok güzel. Ben daha çok çiğ alıyorum. Yeşil kahve çeşitlerini biraz artırsalar çok daha mutlu olacağım. Bir akrilamid gidiyor ben de kahve kavurduğum için konuşuyorum. hatalı söylemlerimi affedin. Akrilamid oluşumu en fazla 180 derecede oluşur. Kavurma süresiyle ilişkilidir. Dolayısı ile açık kavurmalardaki istenmeyen asitliği düşürmek için daha uzun süre kavrulur Espresso için genellikle asitliği kaybolmasın diye daha kısa fakat çok kavrulurlar dolayısı ile açık kavrum daha fazla zararlı diyenler var. Kimseyi övmek ya da yermek amacında değilim fakat yediğimiz cips çikolata içtiğimiz kahvenin katlarca fazlasını içeriyor.

  Sonuç: Akrilamid sadece koyu kavrulmayla ilişkisi yok. Süresi ile de ilişkili. Sıcaklık ve süre yani toplam ısı = Akrilamid düzeyi.

  Koyu kavrulmuş bir kahve açık kavrulmuş bir kahveden az akrilamid içerebilir.

  sadada.png


  Akrilamidin sıcaklık ve süreye bağlıdır ve akrilamid oluşumunun başlaması için ortam sıcaklığının 100°C’yi aşması gerekmektedir. Akrilamidin 120°C civarında kahverengileşme oluşumu sırasında (Maillard reaksiyonu) spesifik aminoasidin indirgenmiş şeker ile reaksiyona girmesi ile oluştuğu rapor edilmiştir. Dahası AA oluşumu, pişme süresinden, besinsel kaynaktan, pişen besinin şeklinden ve pişme ısısından etkilenir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), yüksek ısıda işlenmiş veya pişmiş besinlerin dikkat çekici oranda AA içerebileceğini ve bunun insan sağlığı için risk oluşturabileceğini bildirmektedir [13]. Ortam sıcaklığı 180°C’ye çıkarıldığında ise akrilamid oluşumu en yüksek düzeye erişmektedir [11]. Akrilamid doğal olarak bulunmamaktadır, fırınlanmış ve pişmiş ürünlerde ise birkaç ppm’e kadar bulunmaktadır [14]. Besinlerin akrilamid içeriğinin analizi ile ilgili veriler sınırlı olmasına rağmen yapılan çalışmalarda AA’in genel olarak kızarmış (patates, cips), fırınlanmış tahıl bazlı ürünler (ör. kraker, bisküvi, kahvaltılık gevrekler, bisküvi, ekmek) ve fırınlanmış patateste yüksek konsantrasyonlarda oluştuğu ve ısıl işlem görmüş kahve gibi diğer bazı besinlerde düşük konsantrasyonlarda oluştuğu, çiğ ve haşlanmış besinlerde ise AA oluşmadığı bildirilmiştir [14, 15]. Şu ana kadar AA’in haşlanmış ve mikrodalgada pişmiş besinlerde bulunduğuna dair herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. En yüksek AA konsantrasyonunun cips ürünlerinde olduğu bildirilmektedir (Tablo 1).

  Akrilamid oluşum mekanizmasında Strecker tip reaksiyonda dekarboksilasyonu takiben asparajinin karbonil ile reaksiyonundan kararsız bir ara ürün olan Schiff bazı oluştuğu ileri sürülmektedir (Şekil 1). Dekarboksile Schiff bazının hidrolizi ile 3- aminopropanamid ve sonrasında amonyağın ayrılması ile akrilamid oluşmaktadır. Nemli veya düşük nemli ortamda 100-180°C sıcaklıkları arasında 3- aminopropanamidin ısıl degradasyonu, bu bileşiğin akrilamidin çok etkili bir prekürsörü olduğunu doğrulamaktadır [22]. Akrilik asit, patateste bulunan asparajin ve glutamin aminoasitlerinden “Strecker” degradasyonu sonucunda ortaya çıkan amonyum ile reaksiyona girerek akrilamidi (Şekil 2) oluşturur [23].  makalenin tamamı : http://www.academicfoodjournal.com/archive/2015/issue1/RevArticlePages61-71.GArusoglu.pdf

  Araya da bir reklam sokalım : https://www.youtube.com/channel/UCIYIaZkf6-IlBYC2PR5aovA YouTube Kanalımda kahve ile ilgili videolar çekmekteyim ilgilenenlere.. :)
   
  bahadr, Coffeenomy ve sdcvn bunu beğendi.
 12. fatihonder

  fatihonder Aktif Üye

  Az önce kalita ile demledim oldukça güzel bir kahve içtim. Çekirdeklerin boyutları büyük ve homojen ayrıca kavrum da görüntü olarak oldukça iyi. Sanalbaharattan en iyi alışverişim oldu şimdiye kadar.
   
 13. presscoffee

  presscoffee Aktif Üye

  6 ağustos kavrumlu yirgacheffe gr1 açık kavrum kahveyi değerlendirmek istiyorum.Öncelikle kahve taze ve gerçekten açık kavrulmuş.Ayrıca çekirdekler de gayet düzgün ve homojen.Ama gel gelelim bizim 3. dalgacıların kahveleri gibi aromatik değil.Hario v60 kullanmama rağmen herhangi çiçeksi veya meyvemsi bir tat alamadım.Şu an elimde bulunan boxx roasters espresso blend kahvesi bundan daha asitli.17 liraya; içimi güzel, asiditeden hoşlanmayan, gövdeli, tatlı ve çikolatalı tatlar sevenler için gerçekten iyi bir kahve.

  Üst mesajlarda firma yetkilisi kavruma yönelik yenilikler yapacaklarını söylemiş.aroma sorunu o zaman aşılmış olur herhalde.
   
 14. julesbonnot

  julesbonnot Yeni Üye

  french press ve makinede denediğim açık kavrum yirgacheffe gr1'dan sulu bir tat elde ettim. 18 gram/300 ml oranı ile demleme yaptım. aynı oranı v60 ile deneyeceğim.
   
 15. Cann

  Cann Aktif Üye

  15 temmuzda verdiğim sipariş 16 temmuz kavrum olarak 17 temmuzda geldi :)

  Bu sefer ben de "acaba ezbere kavrum tarihini 1 gün önce yazıp gönderiyorlar mı?" Sorusunu sordum kendime. Ziraa her aldığımda 1 2 gün önce kavrulmuş kahve geliyor.

  Sonra çeşitli ekipmanlarla demledikçe gerçekten taze kavrum olduğuna şüphem kalmadı.

  Costa rica tarazzu:

  Açık kazrum.
  Beklediğim gövdeli lezzeti bulamadım. Notalar çok az geliyor bu profildeki bir çekirdeğe göre. En iyi sonucu aeroptesste aldım. Bitter tatlar baskın oldu. Galiba bu çekirdek koyu kavrum ve espresso için uygun.


  Santos fine cup:
  Açık kavrum.

  Bu çekirdek de beni oldukça şaşırttı. Düşük bir profil ve silik tatlar beklerken yoğun meyve tatları ve orta asidite ile beni şaşırttı. V60da çok güzel aromalar verirken espressoda bile tatları hissettiriyor. Tavsiye edeceğim bir çekirdek.


  İkisi de açık kavrum olan çekirdeklerin fotoğrafları;
  Solda santos fine cup sağda costa rica tarazzu

  Screenshot_20180811-154451_Gallery.jpg
   
  Son düzenleme: 11 Ağu 2018
  DessoEldest ve tunavy bunu beğendi.
 16. julesbonnot

  julesbonnot Yeni Üye

  v60'ta gövdeli bir kahve elde etmeyi başardım. aynı oran ile demledim ve demleme 2:55'te sona erdi. asidite sıfır.
   
 17. MrHesap

  MrHesap Isınmaya Başlayan Üye

  Ve fiyatlar güncellenmiş.
   
 18. sdcvn

  sdcvn Aktif Üye

  fitatlarda artış var çok yerde :(
   
 19. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Krizin etkilerini hissetmeye başladık.İlerisi için olumlu düşünemiyorum.
   
 20. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Sanal Baharat Rio Minas ve Kolombia Supremo:
  20180814_135853.jpg 20180814_135918.jpg Teneke denemeleri için aldım :) Bakalım ne çıkacak :)
   
  Cakirilekahve, DessoEldest ve sdcvn bunu beğendi.