1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Yüksekte yetişen kahve neden daha iyidir?

'Yeni Başlayanların Mutlaka Bilmesi Gerekenler (SSS' forumunda OverdoseCoffee tarafından 2 Nis 2018 tarihinde açılan konu

 1. OverdoseCoffee

  OverdoseCoffee Firma Yetkilisi

  Merhaba arkadaşlar,
  Bu bölümde yüksekte yetişen kahve neden daha iyidir konusu üzerinde duracağız. Yakında bir soru cevap videosu çekeceğim merak ettiğiniz soruları bir şekilde bana ulaştırırsanız video içinde yer vermeye çalışacağım.
  Sürç-i lisan ettiysek affola.

   
 2. yasyas

  yasyas Aktif Üye

  Süper bilgilendik sayenizde;)
   
  OverdoseCoffee bunu beğendi.
 3. OverdoseCoffee

  OverdoseCoffee Firma Yetkilisi

  Eyvallah ;)
   
 4. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  emeğinize sağlık...
   
 5. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Yeni video, sonunda... Başarılar hocam, yarın sabah izleyeceğim :)
   
 6. BySerdar

  BySerdar Yeni Üye

  Teşekkürler Ersin Hocam.
   
 7. MrHesap

  MrHesap Aktif Üye

  Kahve harmanlama ile ilgili bir video bekliyorum hâlâ Ersin hocam, bunada zaman ayırabilirsen sevinirim. Elde kalmış iki kahveyi neye göre karıştırabiliriz? Blendler neye göre hangi oranlara göre karıştırılıyor? gibi sorulara cevap niteliğinde
   
 8. gokhanizma

  gokhanizma Isınmaya Başlayan Üye

  Teşekkürler hocam. Eleştirileri boşverin.:) Anlatımınız güzel
   
 9. OverdoseCoffee

  OverdoseCoffee Firma Yetkilisi

  Eyvallah!
   
 10. OverdoseCoffee

  OverdoseCoffee Firma Yetkilisi

  Merhaba,
  Aklımda, fırsat bulursam çekeceğim ;)
   
 11. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Hocam, dün biraz degisik bir olayla karşılaşıp, bir arkadaşımın, ben asidik kahve sevmiyorum dedi. İyi de o aromalarin olmasi icin bir miktar asidite lazim dedim. Yok ben kahveyi sadece kahve kokusu seklinde seviyorum, biraz acılık olsun istiyorum dedi. o_O:confused:
   
 12. OverdoseCoffee

  OverdoseCoffee Firma Yetkilisi

  Damak meselsi çok zorlamadan hafif hafif geçiş yaptırılabilir arkadaşa :)
   
  mehmetaksit bunu beğendi.
 13. ozgenc

  ozgenc Isınmaya Başlayan Üye

  Çok güzel bilgilendirici bir video. Bilimsellik dozunda bence eleştirilere takılmayın.
   
 14. emrah

  emrah Aktif Üye

  Vidyoda kavram kargaşası olmuş ve vidyo akıp gitmiş :) oksijensiz solunumdan bahsediliyor ve hücrelerimizde laktik asitin üretildiği söyleniyor bu kısım doğru, ama devamında bitkilerde oksijensiz solunumda tıpkı bizim gibi onlarda da yan ürün olarak laktik asit üretir cümlesi kuruluyor (4.53snde) ve tamamen yanlıştır bitkiler laktik asit üretmezler bitkilerde oksijensiz solunum fotosentez yapamadığı solunumdur ve laktik asit çıkmaz. kahvede ve turşudaki laktik asidi uygun ortamı bulunca bakteri üretir
   
  mtgg ve CoffeeCrow bunu beğendi.
 15. OverdoseCoffee

  OverdoseCoffee Firma Yetkilisi

  Hocam sindirimin önemli kısmını insanlarda bakteriler gerçekleştirir. İnsan sindirim yapmıyor mu diyelim şimdi :) Bakteriler under rated katılıyorum...
   
 16. emrah

  emrah Aktif Üye

  Diyorsunuz ki aman canım ben bitki dedim ama sen bakteri anla :) böyle diyorsanız yanlışda ısrar ediyorsunuz yukarıda yazdıklarımında sizin için bir önemi kalmaz , vidyoda ki farklı farklı bilgiler bir araya getirilip yanlış bir önerme açığa çıkarılmış ve bunun üzerine tekrar bilgiler inşa edilmiş misal kas hücrelerindeki oksijensiz solunumu alıp bitki ile aynı tutup ikiside laktik asit üretir demişsiniz ve bunuda başka doğru bilgiyi (ama alakasız) dayanarak söylemişsiniz yükseğe çıkılınca oksijenin azalması bilgisini alıp ortaya yanlış ama bence yaratıcı bir önermede bulunmuşsunuz , süt memeden yoğurt olarak akmıyor sonuçta demi hocam gerekli ortam sağlanıyor kahvenin durumuda böyle değilmi işlenme sırasında gerekli ortam ayarlanmıyor mu
   
  ehlikeyf ve mtgg bunu beğendi.
 17. Meymun

  Meymun Aktif Üye  Bitkilerde laktik asiti anlamadım. Benimki tahmin ama bitkilerin hayvanların ürettiği asiti ürettiğini hiç sanmıyorum.

  Prokaryotların aneorobik gurubu, barsak solucanları vs oksijenden olumsuz etkilenir. Bitkiler zaten fotosentez sırasında, ortamda bol oksijen olsa da oksijen kullanmaz. Oksijen az olsun fazla olsun önemi yok bence.

  Kahve tropikal bölgelerin daha serin yerlerinde beğendiğimiz özellikleri kazanıyor olabilir. Seyrek havanın etkisi olduğunu sanmam.

  Dönenceler arası yani ekvatoral sıcak bölgede bulunan kahvenin tat farkı için sanırım sıcaklık önemli. Yükseklerin daha serin olmasının önemi yok mu?

  Gerçi tüm çevre yani on binlerce kilometrekare alan yüksek ise, sıcaklık yine yüksek olacaktır. Çünkü hava, katılara göre moleküller arası boşluğu çok fazla yani gaz olduğundan ısınması için, güneşin radyasyonunun yüzlerce katı enerjisini topraktan konveksiyon ile alır.

  Oksijen azlığından çok, bence sıcaklık önemli.

  Etiopya gibi yüksek bölgenin coğrafyasına ve burada kahvenin nerede yetiştirildiğine bakıp buraların daha düşük sıcaklığa sahip olup olmadığına bakmak gerekir. Benim sıcaklık varsayımımın doğruluğu için.


  Yazmayacaktım buraya ama yazdım yine.
   
  mtgg ve CoffeeCrow bunu beğendi.
 18. freenautilus

  freenautilus Paylaşımcı Üye

  moretimeforcoffee bunu beğendi.
 19. Meymun

  Meymun Aktif Üye

  Amcanın teyzenin söylediklerini kabul ederek doğruları bulamayız.

  Birisi böyle bir varsayım ortaya atmış, haberdar olan herkes buna inanmış.

  Ben yüksekte, zor koşullarda yetişenlerin farksız olmadığını da yazmadım.

  Koşullar canlıların yaşamını etkiler, değişen koşullara uyum sağlayan özelliklere sahip olan bireyler ayakta kalıp bu özelliklerini gelecek nesillere geçirebilir. Ya da o türün içerisinde uyum sağlayacak mutasyonu geçirmiş bireyler kalır. Uyum sağlayamayan türler oyundan çekilir.

  Bitkilerde önemli diğer konu, gece gündüz uzunluğu oranının mevsimlere göre değişkenliği. Kahve neredeyse 11-13 saat arası değişken olduğu bölgede yetiştiriliyor. Büyük olasılıkla bunun da etkisi var. Ekvatora daha yakın bölgelerde gündüz gece uzunluk farklılıkları daha azdır. Kahvede beğenilen özellikler için her türlü koşulun araştırılması yapılırsa hipotez oluşturulabilir.

  Yüksek bölgelerdeki toprak yapısı, sıcaklık, vs akla gelebilecek en son koşul hava yoğunluğunun düşük olması. Bunun da etkisi belki vardır ancak kanıtlanmalıdır.

  Yüksekte yetişenlerin istediğimiz özelliklere sahip olması doğru bir hipotez.

  Ancak bunun nedeni olarak bir kişinin aklına geleni kanıtlanmadan kabul edip doğru sanmak bilimsellikten uzak bir kabul.


  Patates te Amerikadan ilk getirildiğinde mevsim sıcaklıkları nedeniyle değil gece gündüz arası farkın mevsimlere göre aşırı değişmesi nedeniyle Avrupa iklimine alışamadı.

  Kışın soğuk nedeniyle yetiştirilemedi yaz aylarında ise gün ışığı süresi 16 saate yükseldiğinden şekeri nişastaya dönüştüremiyordu. Zaman içerisinde Avrupa kuşağı koşullarına uygun olanlar ayakta kaldı. Buğdayın da durumu aynı. Neolitik başında Orta doğu paralelinde yetişebilen buğdayın şimdi kuzeyde yetişebilmesi ayıklanmadır.
   
  mtgg bunu beğendi.
 20. Meymun

  Meymun Aktif Üye

  Zeytinyağında da, denizden uzak ve deniz seviyesinden yüksek bölgelerde yetişen ağaçları asiditesi düşük yağ elde edildiği için tercih ederiz. Bölgenin aldığı rüzgarların bile kalitenin önemi vardır.