1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Arcelik 3185 Resistans Kısa Devre Yapıyor

'Makine PROBLEMLERİ' forumunda alaattinturyan tarafından 11 May 2018 tarihinde açılan konu

 1. alaattinturyan

  alaattinturyan Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba,

  Forumda yeniyim. Paylaşımlar mükemmel gerçekten. Müptelası oldum, her gün okuyorum.

  Ben makinayı da 2-3 hafta önce 2.el aldım. Boiler kısmında su kaçağı vardı, SVP 'nin küçük siyah topu da kireçlenmiş ve açık kalmış. Sürekli su tankın buhar gondeiyordu.

  İçini açıp bakınca boiler üzerindeki contanın eskimiş olduğuna kanaat getirip temizliğe girişmeye karar verdim. Komple söktüm, boiler içi iyi durumda değilmiş gerçekten. Gerekli parçaları limon tuzu içeren solüsyona yatırdım, sıcak su ile karıştırıp. Tertemiz oldu. Yetkili servisten aldığım contalarla geri topladım, tüm devreleri bağladım.

  Ancak bir hata yaptım sanırım. YouTube ta izlediğim videolarda baya suyun içine yatırıyor idi, termostatları söküp. Isıtıcıları sökmüyor idi. Ben de öyle yaptım.

  Boiler üzerindeki ısıtıcılar şu anda boilera elektrik kaçırıyor. Boiler üzerinde toprak devresi de olduğundan direk sigorta atıyor. Toprağı söküp kontrol kalemi ile baktığımda gerçekten de 220V elektrik var.

  Saç kurutma makinası vs tuttum ama işe yaramadı açıkçası.  Ne önerirsiniz?
   

  Ekli dosyalar:

  Son düzenleme: 11 May 2018
 2. karabelen

  karabelen Yusuf Karabelen

  Uzaktan teşhis koymak hataya sevk edebilir ama. Anlattıklarınız ısıtıcı değişmeli diyor. Bağlantı hatası yoksa ve ısıtıcı gövdeye elektrik veriyor ise ve elektrik bağlantı noktalarınıda güzelce kuruttuysanız aklıma başka seçenek gelmiyor. Isıtıcıyı sökme imkanınız varsa gözle kontrol ettiğinizde korozyon ve hatta delinmiş olabilir. Multimetre ile ölçüm yaparak en doğru karar verilir. Yakınlarda bir elektrikçiye ölçüm yaptırabilirsiniz.
   
 3. alaattinturyan

  alaattinturyan Isınmaya Başlayan Üye

  Evde Multimetre var, ölçüme göre ikisinin arasında kısa devre oluşmuş. Isıtıcıyı zorlasam sökerim, çıkartıp bakacağım akşam.
  Sanıyorum bunu ayrı bir parça olarak ta almak mümkün değil. Parça kataloğuna baktığımda bütünleşik olarak bulunuyor. Masraf açtık.. :(
   
 4. karabelen

  karabelen Yusuf Karabelen

  Hangi kademede ölçtünüz. En düşük yada bi üst kademede ölçün. Gücüne göre 2000 wattt ise 24ohm 1000watt ise 48 ohm gibi bir değer olmalı. (kablolar söküllmüş yapın ölçümlrri)
  Daha sonra en yüksek ohm kademesinde ucun birini gövdeye diğerini ısıtıcının elektrik bağlantı ucuna (kablolar sökülmüş olsun) değdirin. Bu ölçümde sonsuz yada sonsuza yakın megaohm bir değer olmalı.

  Ölçüm sonunda gövdeyle ısıtıcı ucu arasında düşük değerli bir direnç ölçerseniz bağlantı soketlerinin olduğu yerde seramik var yalıtım için burada kararma çatlama su yağ vs. varsa buda gövdeye kaçak vermiş olabilir. Bu bölgeyi kırmadan temizleyin. Ölçümü tekrar yapın.
   
  Son düzenleme: 11 May 2018
 5. alaattinturyan

  alaattinturyan Isınmaya Başlayan Üye

  Yusuf bey aydınlatıcı cevaplarınız için çok teşekkürler. Evin sigortasını attırıyor, makina kapalı bile olsa. Kaçak akım rölesi attırıyor sanırım.

  Seramikleri bu akşam kontrol edeceğim
   
 6. alaattinturyan

  alaattinturyan Isınmaya Başlayan Üye

  Benzer problemi yaşayanlar/yaşayacaklar için şöyle bir çözüm gerçekleştirdim. Yusuf beyin de dediği gibi seramikte çatlak var ve ısıtıcı içerisine su girdiği için kısa devreye sebep oluyor.

  Risk alarak toprağı çıkarttım ve makinayı elektriğe bağladım. Makinayı açar açmaz ısıtıcı çalıştı ve seramik içerisindeki suyu buharlaştırdı. 10sn içerisinde tamamlanmıştı. Riskli olduğunu kabul ediyorum ama aklıma farklı bir çözüm gelmemişti.
   
 7. alaattinturyan

  alaattinturyan Isınmaya Başlayan Üye

  Yurt dışı forumlardan bir arkadaş sıcak fırın içine koymak çözer demiş. Aklıma gelmemişti ama çok mantıklı. Öyle de yapılabilir