1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Kakao Üretim Süreci Ve Çikolata Yapımı

'Yanında Ne Gider ?' forumunda FirstCrack tarafından 18 Tem 2018 tarihinde açılan konu

 1. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  Kakaonun işlenme süreci kahveninkine benziyor. Üretim miktarları da az değil, fakat Türkiye'de ham ya da çekirdek kakao bulmak imkansız gibi. Aşağıdaki videoda dalından çikolataya kadar olan süreci seyredebilirsiniz.
   
  kahvetrip, earendil, MrHesap ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 2. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Videodaki yapım tarzı Aztekler'den beri kullanılan bir reçete. Kadim Meksikalılar, geçmişten beri tapınak ayinlerinde, toplantılarda, düğünlerde, acı ve mutlu günlerinde misafirlerine bu reçete ile yapılan çikolatalardan ikram etmişlerdir.

  Ama tabi bu yapım tarzına ne kadar çikolata diyebiliriz orası tartışılır. Hatta çikolata bile denmez deyim yerindeyse.

  Çünkü bugün gastronomi anlamında çikolata dediğimiz şeyin belli başlı kanunları ve kuralları vardır. Gerek yapım, gerek tadım anlamında.

  Meksika'dan yerel tariflerle yapılmış çikolata almış, yemiş olanlar bilir. Ağızda taneli, pütür pütür şeyler bırakan bir deneyimi vardır damakta. Şahsen pek sevdiğim söylenemez. Günümüzün endüstriyel çikolatası ile karşılaştırıldığında bir tat ve anlam ifade etmez.

  Ancak bu yapım tarzındaki çikolatanın damaktaki deneyimini keyifli hale getirecek tek şey baharat. Özellikle acı tatdaki baharatların bu "kakao keki"ne eklenmesiyle ortaya çıkan sonuç değişiyor.
  Ve Meksikalılar bu çikolata kekini genel olarak kalıp kalıp yemek yerine tarih boyunca sıcak suda pişirip günümüzde meşhur hale gelen "Mexico Hot Chocolate/Meksika Usulü Sıcak Çikolata" olarak tüketmişlerdir.
   
  bahadr ve FirstCrack bunu beğendi.
 3. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  @Yirgacheffe hocam hoş geldiniz tekrardan foruma. Açıklayıcı bilgiler için teşekkürler.
  Türkiye'de meyve, ham veya kavrulmuş olarak kaliteli kakao çekirdeği satan bir yer var mı?
   
 4. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Teşekkür ediyorum

  Kakao'yu ele aldığımızda,
  Türkiye'de sadece toptan olarak yürüyor bu iş diyebiliriz.

  Bunun çeşitli nedenleri var. Ticari açıdan arz - talep ile doğru orantılı piyasada bununla ilgili alternatif görme durumu.

  Meyvenin veya çekirdeğin ham olarak satılması zaten söz konusu değil. Çünkü tedarik zincirinde mümkün mertebe kurutulmuş, fermantasyon işlemi yapılmış kuru çekirdekler daha kabul edilebilir bir ürün.

  Şuan Türkiye'de sadece üretimden arta kalan ürünlerden elde edilen kakao parçaları / kakao nib satılıyor bazı yerlerde.

  Kakao nib'ten çikolata yapabilmek mümkün. Çünkü kavrulmuş, öğütülmüş ve temizlenmiş kakao çekirdeği kırığı söz konusu burada. Ancak bunun iyisi ve kalitelisi için de amazon'dan veya başka alternatif yurtdışı sitelerinden alışveriş yapmak daha mantıklı.
   
  Son düzenleme: 27 Tem 2018
  FirstCrack bunu beğendi.
 5. berkehan

  berkehan Isınmaya Başlayan Üye

  Dostlar merhaba,
  Daha önce ham kakao tozu almış ve kullanmıştık. Şimdi de kakao çekirdeği alıp denemeyi düşünüyorum. Daha önce kullanıp deneyimleyen oldu mu?
  Coffetropic'de çiğ ve kavrulmuş çekirdek seçeneği var başka sitelerde de çekirdek kırığı şeklinde de satılıyor.
  Sırf meraktan denemek istiyorum :)
   
 6. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Çekirdeği alıp çikolata yapacaksanız, zor ve meşakkatli bir süreç olduğunu belirteyim.A ma keyifli bir süreç. Fazlaca vakit ayırmanız gerekiyor.

  Coffeetropic'ten alışveriş yapmadım, çekirdeklerin işe yararlığı konusunda bir şey diyemem. Ancak kavrulmuş bir çekirdeği aldığınızda, kavulma düzeyi yeterli değilse tekrar kavurma durumunda çekirdekten alacağınız verim çokça düşer.
   
  berkehan bunu beğendi.
 7. berkehan

  berkehan Isınmaya Başlayan Üye

  Teşekkürler bilgi için evet biraz zor ve meşakkatli bir iş. Tavsiye edebileceğiniz yurtiçi satıcı var mı?