Kahve Fabrikası

'Online Satış Siteleri' forumunda Cy tarafından 19 Ara 2014 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. ziyretci3

  ziyretci3 Guest

  Sorunlar ilk aşamadan başlamış yine klasik Kahvefabrikası zaten düzgün iş yapsalar şaşarım bu yüzden isterse on numara kavursun yine almam çekirdek felan :)
   
 2. fthylmz

  fthylmz Isınmaya Başlayan Üye

  Sipariş elime geçtiğinde işin yüzü ortaya çıkmış oldu, kargoda da biraz tur atmış paketler. Resmi olarak 30 Temmuz'da sipariş verdim, 31 Temmuzda kavurmuşlar, 2 Ağustosta elime geçti. Degassing süreçlerini tamamladıklarında espresso kavrumu Flair ile, Filtre kavrumu ise V60, Kasuya, Chemex ve Aeropress ile deneyeceğim. Bir tur da PuckPuck ile cold brew geçerim. Zaten bu seriyi yapınca paketin yarısı bitmiş oluyor :D Herhangi 1 yada 1'den fazlasında memnun kalırsam ilk turda 1 paket daha sipariş geçerim.
   
  morclumsy bunu beğendi.
 3. Maestro

  Maestro Aktif Üye

  3 ağustos kavrumlu santa clarayı demledim bugün. Dayanamadım daha fazla :)
  Kahve demlenirken net bir çilek kokusu alabiliyorsunuz. Daha tatlar oturmadığından net bir nota veremiyorum ama biraz soğudukça daha çok sevdim kahveyi.
  3-4 güne tekrar yazarım..
   
 4. fthylmz

  fthylmz Isınmaya Başlayan Üye

  31 Temmuz kavurması Santa Clara Espresso ve Filtreyi kullanmaya başladım. Flair, Kasuya ve V60 ile 1-2 tur döndüm çekirdekleri. Chemex ve Aeropress'i de sonraki günlerde yaparım.

  Filtre olarak çekirdeğinde ve demlenirken çilek ve kırmızı meyveler kokusu geliyor ancak çıktı olarak kahvenin tadında hayal kırıklığı mevcut. Çok zayıf bir tadı var, bütün vitamini kabuğundaymış gibi... Tekrar almayı düşünmüyorum çok şaşırtacak bir şey bulamadıkça gelecek günlerde.

  Espresso kavurmasında ise durum tam tersi. Çekirdek acımsı bir kokuya sahip ancak çıktı baskın çilek aroması ile yüksek gövdesini hissettirse bile rahat bir içime sahip, 3 shot çektim flair ile üçünden de memnun kaldım. Espresso olarak 1 paket daha alabilirim ancak CoffeeDepartment'ın da single origin espressolarını da beğeniyorum. Bu noktada fiyata kıyasla yüksek fiyatından ötürü kahve fabrikasından biraz geri durasım geliyor.

  Kenya çekirdeğini daha açıp denemedim onu da meraktan satın almıştım. Kenyadan beklentim açıkcası düşük, aeropresste en çok kenya kahvelerini sevmemden ötürü aldım biraz da.

  Yani aylar sonra kahve fabrikasından sipariş verdim ve Santa Clara espresso dışında yine bir takım hayal kırıklıklarının içine düştüm, umarım bir yerde düzelir.
   
 5. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Honduras Santa Clara'ya benden tam not. Kokusunda bariz çikolata var çilek diyenlere de hiç itirazım olmaz. Şu zamanda nitelikli diye aldığımız kahveler 50-60 civarında dolaşırken 40tl'ye beklentimin çok üzerinde çıktı. İlk olarak Şerif beyden Chemex ile içmiştik orta gövde hafif çilek lezzetliydi ama dışarıda rüzgarda tam da değerlendirememiştim evde kendim öğütüp demleyince daha net çıktı güzelliği. v60 makinede yıkandığı için french press yaptım. Normalde french presste orta-koyu kavrum daha iyi gidiyor ama bu açık kavrum çekirdek çok güzel kendini verdi. Doğal işlenmiş bir kahve ve tadım profilinden Türk kahvesine de çok iyi olacağını düşünüyorum bakalım deneyip göreceğim.
   
 6. 093506

  093506 Paylaşımcı Üye

  sitede 60 tl yazıyor
   
 7. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Ben teknofest te almıştım demek indirimli almışım :D 60tl ise piyasaya göre normal fiyat. Daha fazlası verilmez sanırım.
   
 8. pepukkahve

  pepukkahve Paylaşımcı Üye

  Kahve Masası 30. bölümünde konuğumuz kahve sektörünün en önemli isimlerinden biri olan Kahve Fabrikası Kurucusu, Kahve Eğitmeni ve Danışmanı Şerif Başaran oldu.
  Aşağıdaki soruların karşısındaki saniyelere tıklayarak soruların cevaplarını dinleyebilirsiniz. :)

  00:00 Açılış, Son Dakika haberi Duygu Arıcan ve Orkun Üstel evlendi upload_2021-2-10_9-47-23.gif
  03:00 Clubhouse yayını ve haftanın kahveleri...

  10:35 Şerif Başaran Hocamız yayına katılır ve yayın başlar.
  14:08 Sizi ilk kez dinleyenler için Şerif Başaran kimdir?
  25:00 Pandemi süreci nispeten yavaşladığında bir süre yurt dışında bulundunuz. Neler yaşadınız dünyada da durum ülkemizdeki gibi mi? Yurt dışındaki firmalar pandemiden nasıl etkilendi?
  31:55 Pandemi ve küresel ısınma ile birlikte çiftliklerden doğrudan yeşil çekirdek almak hayal mi olacak?
  36:55 Nitelikli robustalar ne zaman raflarda yerini alacak?
  40:10 Robusta çekirdeklerine anaerobik fermantasyon uygulanması...
  42:35 Türkiye kahve ihracatı yapabilir mi?
  51:10 Türkiye'de kahve sektöründe otorite kimdir?
  54:40 Her gün yepyeni kavurucular sosyal medyaları ve janjanlı paketleri ile karşımıza çıkıyor. Bunun sektöre artıları ve eksileri ile ilgili neler düşünüyorsunuz?
  01:02:00 Türkiye'de Türk Kahvesi gibi (Rio Minas) Nitelik çekirdek tüketiminde de bir damak mı oluşmaya başladı?
  01:15:10 Kahve Fabrikası'nda satılan kahvelerin puan bilgileri neden paylaşılmıyor?
  01:22:15 Kahve fabrikası bu dönemde kahve seçerken nelere dikkat etti? Yeni çekirdekler ile ilgili neler söylemek ister? Kendisini en heyecanlandıran kahve hangisi?
  01:27:40 Honduras - Pozo Azul kahvesinin ilginç hikayesi...
  01:37:00 Nicaragua - Un Regalo de Dios
  01:40:33 Kahve Fabrikasında kahveleri Şerif Hoca ne zaman kavuruyor?

  01:56:16 Levent Öncü gelir ve program sona erer...
   
 9. Xeky

  Xeky Isınmaya Başlayan Üye

  Firmadan ilk kez çekirdek satın aldım. Biri espresso biri filtre kavrum. Kavrum konusunda mail ile soru ilettim dün. Bugün hemen telefonla dönüş yaptılar. Deneme olarak farklı çekirdek iletecekler. Hızlı dönüş ve ilgi memnuniyet verici.
   
 10. campos

  campos Paylaşımcı Üye

  pepukkahve bunu beğendi.