1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Ek43 Ile Öğütülmüş Vs Sözen Ile Öğütülmüş

'Öğütme Makineleri' forumunda ziyaretci3 tarafından 2 Ağu 2019 tarihinde açılan konu

 1. ziyaretci3

  ziyaretci3 Paylaşımcı Üye

  Başlığın biraz garip gözüktüğünün farkındayım ama şunu demek istedim:

  Kahve dükkanından 3-4 günlük öğüttürmek mi, şu an bende bulunan sözen değirmenimle taze taze öğüttürmek mi?

  Birçok kez sorulmuştur belki, ama hep haftalık ya da aylık üzerine konuşulmuş. 3-4 gün geçmesine karşılık yine de EK43 daha iyi sonuç verir diyebilir miyiz? Teşekkürler.

  Not: Bu arada V60 için.
   
 2. freenautilus

  freenautilus Paylaşımcı Üye

  Benim de zamanında düşünüp karar vermekte zorlandığım bir ikilem bu. Tadım testi yapmalı bunun için. Yorumları merak ediyorum.
  İş süreye bağlı, 15 gün yada 1 aylık bir bekleme süresi düşünüldüğünde evde öğütmek daha mantıklı. Öğütülmüş kahve bu süreçte çok fazla oksijenle temas etmiş olacak. Aroma kaybı çok olur.
   
 3. campos

  campos Paylaşımcı Üye

  Erkan bunu beğendi.
 4. ziyaretci3

  ziyaretci3 Paylaşımcı Üye

  “Bir paketi 5 günde bitiriyorsan öğütülmüş kahveyi bir deneyin.” Her Perşembe veya Cumartesi uğruyorum kahve dükkanının olduğu tarafa, aklıma yatmadı değil :)
   
 5. ziyretci3

  ziyretci3 Guest

  Tecrübelerimi aktarıyorum Çekirdek kahve ögütüldükten sonra 1-2 Saat içinde nota namına birşey kalmıyor bi kere ögütücüde kahveyi bekletmek zorunda kaldım agzı kapalı tipte ögütücüm var işim çıktı yarım saat kadar öyle kaldı geldigimde kahveyi demlediğimde o aromatik mükemmel etiyopya çekirdeğim düz bir kahveye yaklaşmıştı ucuz bir çekirdekten farkı neredeyse kalmamıştı.
   
  myso bunu beğendi.
 6. ziyretci3

  ziyretci3 Guest

  Ben Sözen ile Taze taze ögütmenizi tavsiye ederim.Hatta o kadar çok kahve tüketiyorsanız giriş seviyesi Elektrikli severin veya delonghi tarzı bir değirmen daha iyi olur :)
   
  ziyaretci3 bunu beğendi.
 7. ziyaretci3

  ziyaretci3 Paylaşımcı Üye

  KYK, burs, bütün maddi kaynaklardan timemore için para ayırıyorum şu an ama sabırsız davranırsam olabilir :)
   
 8. ziyretci3

  ziyretci3 Guest

  Ben Zamanında Tchibodan Severin Km 3873 Almıştım Türkiyede Tchibo adı altında satılıyor ama şu aralar artık satılmıyor 400 Tl ye almıştım sıfırını 2.Elde bulursanız alın geçin derim manuel bir değirmenin yanında elektrikli bir değirmende şart bence :) Hasta oluyorsun vaktin olmuyor vb elektrikli değirmen o zaman çok iyi hayat kurtarıyor Letgo ya felan bak Tchibo yani Severin Km3873 Değirmen bulursan şöyle 250-300 e felan 2.Elde al geç derim Pour over için çok kaliteli bir değirmen.
   
 9. ziyaretci3

  ziyaretci3 Paylaşımcı Üye

  Böyle başka isim altında satılan ürünler hiç bulamıyorum maalesef. Elektrikli olarak kg79 bakıyordum, sonra hiç beğenen olmadığını gördüm. Kg89 a bakayım dedim (bizim burada satan biri vardı) o da olmadı. Bildirimlere ekledim, umarım karşıma çıkar bu öğütücü :)
   
 10. ziyretci3

  ziyretci3 Guest

  Çıkarsa Fiyatına göre efsane ögütücüdür Pour Over demlemelerde 1000 Tl lik ögütücülere yakın performans sunuyor.
   
  ziyaretci3 bunu beğendi.
 11. campos

  campos Paylaşımcı Üye

  Ekm300 ü de listene ekleyebilirsin. Baratza Encore standardında, ekonomik (nispeten), iyi bir giriş seviyesi öğütücüdür kendisi.
   
  ziyaretci3 bunu beğendi.
 12. ziyaretci3

  ziyaretci3 Paylaşımcı Üye

  Hocam sözüm meclisten dışarı, çok fazla konu okudum bu forumda, comandante almazsam dayak yiyecekmiş gibi hissediyorum. Beni sadece pour over’da uzun zaman idare edebilecek her öğütücüye açığım açıkçası. Ekm300’e bakındım, gözümden kaçmış herhalde, fiyatı da encore civarında. Teşekkür ederim.
   
  aykansin bunu beğendi.
 13. aykansin

  aykansin Aktif Üye

  Hocam bu görüşünüz beni tebessüm ettirdi :)

  Comandante almazsanız aklınızda kalacak sizi hep rahatsız edecek sonunda elektrikli öğütücünüzü satıp comandante alıcaksınız.

  Forumda yazışıp bilgi alışverişi yaptığımız bazı arkadaşlarda böyle yaptı.

  Mesela pourovere odaklanıyorsunuz sonra tetsu kasuya diye bi japon abi çıkıyo farklı bi demleme metodu icat ettim diyo ancak öğütüm frenchpress ayarında kalın olmalı diyo, kalın öğütümde değirmenlerin en zor imtihanı alt ve giriş seviye değirmenler bu konuda sınıfta kalıyo.
   
  ziyaretci3 bunu beğendi.
 14. ziyaretci3

  ziyaretci3 Paylaşımcı Üye

  Kesinlikle katılıyorum hocam o konuda, eninde sonunda varacağım yer comandante’dir. Ama $250 çok batıyor gözüme. Umarım yeni bir modeli çıkar da fiyatı düşer diyeyim :)
   
 15. aykansin

  aykansin Aktif Üye

  Bende ilk zamanlar pahalı buluyordum ancak öğütücünün bu kahve olayında ne kaaa önemli bi yer tuttuğunu ve adamakıllı öğütücüler in şahin fiyatına satıldığını görünce ortalama bir cep telefonu fiyatına satılan comandante artık gözüme çok ucuz gelir oldu.

  Ve emininki forum sakinlerinin çoğunun kullandığı telefon comandante den pahalıdır bide bu telefonların değer kaybı ve ömrü var yani aldığımız her telefondan mutlaka zarar ediyoruz.

  Comandante gibi ömürlük bir öğütücü 30 yıl kullansanız yıllık 50 liraya gelir dönüp geriye baktığımızda yıllık ortalama telefon maliyetimiz nedir acaba?

  Ürün kalitesini ispatlamış olsada her üründe olduğu gibi çin malı çakmalarıda değerlendirilebilir tabi, marka fanatizmi yapmış olmak istemem timamore gibi alternatifleri de araştırabilirsiniz bütçeye orantılı olarak.
   
  ziyaretci3 bunu beğendi.
 16. kahve

  kahve Isınmaya Başlayan Üye

  Dükkanlardaki çoğu makine aslında pek iyi öğütmüyor, muhakkak yeni halleri iyi öğütüyordur ancak sürekli kullanılmaktan olsa gerek performansları pek kalmıyor, tamam içinde çok büyük alakasız kahve parçaları görünmüyor evde kalitesiz öğütücülerde çekildiği gibi ancak kruve ile elediğiniz gerçekle yüzleşiyorsunuz. Gerek starbuckstan gerekse 3. nesil kahve dükkanlarından öğüttürüp aldım zaman zaman kruve ile elediğimde çılgın gibi toz çıktı. Son aldığımda kalın öğütümde yüzde 10 toz çıktı(<400 mikron), 400 mikron 800 arasıda yüzde 15 den fazla, elemeye devam edip biraz zorlasam daha da artardı bu oranlar.
   
  ziyaretci3 bunu beğendi.
 17. kahve

  kahve Isınmaya Başlayan Üye

  EKM 300, Severin vb. öğütücüler alacaksanız amazon.de'den alın 500-600 tl gibi bir fiyata getirirsiniz hatta bunların dışında bazı öğütücüler de var 500-600 bandında, Türkiyeden alırsanız 1000 lira ve üstü verirsiniz.
   
  ziyaretci3 bunu beğendi.
 18. ziyaretci3

  ziyaretci3 Paylaşımcı Üye

  Çok teşekkür ederim bilgiler için. Fırkateynden kruvazöre, sonra comandante "komutan" gemisine geçme dileğiyle :)
   
 19. bulcum

  bulcum Paylaşımcı Üye

  "Over the course of the week the pre-ground coffee’s flavor balance consistently won out the fresh flavors from the Skerton."

  Haftalık sürecin sonunda önceden öğütülmüş kahve (EK43 ile) taze öğütülmüş (skerton ile) kahveyi dövdü diyor.
   
 20. kahve

  kahve Isınmaya Başlayan Üye

  :) herkes komutan gemisi istiyor.

  Bu arada tchibo öğütücüsünden bahsedilmiş, kadıköy tchibo da teşhir ürünü olan mevcuttu içinde kahve tozları filan vardı yani benim için uygun derseniz yolunuzda düşerse bir uğrayıp bakabilirsiniz 400 tl idi fiyatı. Yine aynı ürünü amazon.de den vergisi kargosu dahil 500 tl ye getirtebilirsiniz. EKM 300 ise 600 tl yapıyor. Bizim uyanıklar da 1150 tl ye satıyorlar burada. Muhtemelen oraan getirtip iki katı kar ile satıyorlar.

  1150 yazmışım ama 1400'e kadar satan var çok enteresan umarım kimse almıyordur bunlardan bir şey.
   
  ziyaretci3 bunu beğendi.