1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

3d Yazıcı Ile Melodrip Benzeri Ekipman

'Diğer Ekipmanlar' forumunda Twik tarafından 12 Ağu 2019 tarihinde açılan konu

 1. Twik

  Twik Isınmaya Başlayan Üye

 2. ismailtuluce

  ismailtuluce Isınmaya Başlayan Üye

  Bir iki şey söylemek istiyorum. Melodrip gözleri sanki petek gibi altıgen odacıklardan oluşuyor. İkinci olarak ta 3d baskı için kullanacağınız plastik sağlığa zararlı olmayacak mı? Sıcak su ile birlikte kullanılacak...
   
 3. ziyaretci3

  ziyaretci3 Paylaşımcı Üye

  PLA maddesi (eğer renklendirici tarzı işlemlerden gçemediyse) mısırdan yapılıyor. Gıda için de güvenli hocam.

  Tek sıkıntı araştırmalarıma göre 60-65 derecede deforme olma ihtimali. “PLA and hot water” diye aratınca birtakım sıkıntılar oluştuğunu söyleyenler var. Silikon kaplama önerisinde bulunmuşlar, ama astarı yüzünden pahalıya patlayabilir.

  Edit: high temperature pla htpla diye bir şey varmış, ama dediğim gibi daha pahalı olabilir.
   
  ismailtuluce bunu beğendi.
 4. ismailtuluce

  ismailtuluce Isınmaya Başlayan Üye

  PLA plus ile bastığım küçük bir obje vardı, 90 derece kadar olan suda beklettim. Et kalınlığı 3mm civarında. Yumuşama yada bozulma meydana gelmedi.
   
 5. Twik

  Twik Isınmaya Başlayan Üye

  Baskıda kullanılacak planın infill (doluluk?) oranı %80 veya %100 olacak. 4dk boyunca suyun tamamı sürekli olarak temas etmeyecek, etse bile 95 derecedeki su o yoğunluk ve ağırlıktaki plastiği 60 dereceye çıkartamaz diye düşünüyorum. Hesabı tam yapabilmek için öz ısı vs. hesaplamamız lazım ama ben yapacağımız ekipmanın 50 derece üstüne çıkacağını düşünmüyorum.
   
  ismailtuluce bunu beğendi.
 6. Twik

  Twik Isınmaya Başlayan Üye

  Melodrip'de de benim plandada huninin alt tarafı daire. Problem olacağını sanmıyorum. Ayrıca Melodrip ile aynı olması gerekmiyor.
   
 7. ismailtuluce

  ismailtuluce Isınmaya Başlayan Üye

  Aynı olursa da patent sorunu yaşanabilir :):):)
   
 8. Twik

  Twik Isınmaya Başlayan Üye

  Ürünü ben evde bastığımda maliyeti 10Tl'yi geçmiyor. Keşke Ray abimiz fiyatı biraz uygun tutsaydı bizde orjinalini alsaydık ama fabrikasyon üretimde fiyatı 2$ olup doğru düzgün teknoloji içermeyen ürüne 45$ çok fazla.
   
  htlr bunu beğendi.
 9. htlr

  htlr Isınmaya Başlayan Üye

  Melodrip' i görünce benim de aklıma aynı şey geliyor nedense. Ar-Ge süreci falan var elbette ancak bu kadar basit bir gerecin bu denli pahalı olması mantıklı değil kesinlikle.
   
  Insecateur bunu beğendi.
 10. freenautilus

  freenautilus Paylaşımcı Üye

  Fikir ve tasarıma diyecek yok, aradan sıyrılıp dünyaya açılmak da kolay değil.Pahalı olduğuna da hemfikirim elbette ama üretim hizmetini dışarıdan almak, tritan gibi patentli hammadde, enjeksiyon kalıp(ki çok pahalı), paketleme, tasarımcı ekibin tek kişi olmaması(kar bölünecek), az sayıda üretim gibi nedenlerle fiyat tırmanmıştır. Bunun yakın zamanda alibaba tarafından kopyalanacak olması da ucuz alternatif yokken fırsat bu fırsat dedirtmiş olabilir:)
   
  MusicandCoffee, Twik ve htlr bunu beğendi.
 11. LarryByndon

  LarryByndon Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba, üzerinden 1 yıldan fazla geçmiş ama iyi sonıçlar alabildiniz mi 3d print ile?