Kahve Ve Manuel Sevdası

'Kahve Bahane Sohbet Şahane' forumunda teomandemirhan tarafından 9 Eyl 2019 tarihinde açılan konu

 1. teomandemirhan

  teomandemirhan Paylaşımcı Üye

  Merhabalar, bu muhteşem foruma katılalı çok olmadı. Kahveyle aram her zaman iyi değildi, son birkaç aydır eksik bir parçamı bulmuş gibiydim. Kahve demlerken hissettiğim duygular tarif edilemez. Matematiksel işlemler, süredeki değişkenler ve sayısız kahve çeşidi sayesinde sınırsız bir kombinasyona sahip bir hobi bulduğum için çok mutluyum.

  Kahvede hep sadelikten yanayım, bu yüzden değirmenim de el değirmeni. Gooseneck kettle alırken bile 'aman elektrikli olmasın' diye tutturdum, her aletin manuel olmasını istedim. İlerde bir gün espresso diyarına bulaşacak olursam bile Flair ya da ROK alırım diye düşünüyorum, o derece.

  Sizin de görüşlerinizi merak ediyorum :)
   
  Meymun bunu beğendi.
 2. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Kendi adıma söyleyecek olursam kahve benim için öncelikle sevdiğim bir şey. Sevdiğim bir şeyden sonra ticaretini yaptığım bir şey. Ticareti ikinci sırada benim için. Zaten diğer türlü gerek kavururken, gerek öğütürken, gerek hazırlarken, gerek tüketirken bu kadar keyif alıyor olmazdım. Her aşamasında keyif aldığım için mümkün mertebe daha çok denemeye çalışıyorum. Makineleri, el değirmenlerini, kahveleri, kavurma profillerini, elektronik değirmenleri vs...
  Ne kadar çok deneme yaparsam o kadar bir birikime sahip olduğumu düşünüyor ve hissediyorum.

  Ama her ne kadar kahveyi sevsem de bazı hususlarda denemeden öteye gitmiyorum. Mesela el değirmenleri bu konuda öğütüm tembelliğimi üstümden alan bir unsur. Ama ciddi gramajlı denemeler, çalışmalar yaparken elektrikli değirmenlerimi devreye sokuyorum. Hele ki espresso'da bir manuel makine kullanacak olsam, bu sadece lever'lı makine olur. La Pavoni gibi, VBM gibi. Ama ROK vs kullanmam. Birkaç defa denedim elbette. Ancak evde veya ofiste kesinlikle sürekli olarak kullanacağım bir alet olmaz. Bunun kendi açımdan sebeplerinden biri, espresso denemelerimde standart setup'ı uygulamak açısından dezavantaj. Çünkü yeri geliyor bir haftada onlarca espresso deniyorum. Gerek single, gerek harman. Haliyle de bu kadar kahve denemeleri yapacakken bazen ayarların en azından bazılarını standart bir aralıkta tutmam gerekiyor ki, yanılma payım az olsun. Ofiste beğendiğim bir kahveyi evde ROK ile yapınca muhtemelen birkaç denemeden sonra işkilleneceğim, ve atölyedeki roast profillerimi gözde geçirme durumunda bırakacak beni haksız bir yanılsama sonucu.

  Ama aklınızda kalmaması açısından muhakkak deneyin. Deneyimleyin.
   
 3. Thirdwavelover

  Thirdwavelover Isınmaya Başlayan Üye

  Necdet Bey satış yaptığınız bir yer var mı acaba?
   
 4. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Çalışma düzenimde birtakım değişiklikler olduğu için mümkün mertebe kafelerle doğrudan çalışmıyorum artık.
  Yormayan, belli bir rutinde toptan alım yapan, turizm bölgesi kurumsal otel vb yerlerle çalışıyorum. Bunların çoğu da fason çalışma zaten. X markaya X paketli bir üretim.
   
 5. Aslanbek

  Aslanbek Paylaşımcı Üye

  ben de sizinle benzer şekilde tüm kahve ekipmanlarımı manuellerden oluşturdum. değirmenden espresso makinasına kadar her şey manuel bende de :)
   
  teomandemirhan bunu beğendi.
 6. teomandemirhan

  teomandemirhan Paylaşımcı Üye

  Dijital tartı yerine mekanik tartı kullanmadığım kaldı :D
   
  Yirgacheffe ve Aslanbek bunu beğendi.
 7. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Kahvelerını ozlettın :)
   
  archimede ve Yirgacheffe bunu beğendi.
 8. myso

  myso Paylaşımcı Üye

  IMG-20180206-WA0006.jpg
  Comandante'yi kanatlarının altına alan rok mini lever adlı çalışmam.

  Medium kavrum ve daha koyusundan iyi sonuç hiç alamadım ama açık kavrumlarda beğendiğim espressolari çıkarabiliyor.
  received_353989115483161.jpeg

  Bütçe sıkıntısı yoksa cafelat robot bu iş için (manuel elektriksiz espresso) en iyisi. Ya da caravel/peppina/strietman gibi elektriklilere yönelmek gerekebilir.
  Gerçi Elektra Micro Casa a Leva da yaklaşık 1000€ civarına satılıyor. O da spring lever güzel bir makina, elektrikli ama o da olabilir.
   
  Yirgacheffe, menes, Aslanbek ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 9. menes

  menes Isınmaya Başlayan Üye

  Flair manueller içinde nerede duruyor sizce?
   
 10. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Duruşu güzel tabi, eklemeden geçmeyeyim :)
   
  menes bunu beğendi.
 11. TugrulGuven

  TugrulGuven Isınmaya Başlayan Üye

  Merhabalar, bende de bir manuel sevdası almış gidiyor. İleride almak istediğim makine La Pavoni'nin kollu espresso makinesi. Manuel ürünler daha çok hoşuma gidiyor.
   
  teomandemirhan bunu beğendi.
 12. teomandemirhan

  teomandemirhan Paylaşımcı Üye

  Havan tokmağı ile çekirdek öğütmeye kadar varabilir bu sevda :)
   
  TugrulGuven bunu beğendi.
 13. TugrulGuven

  TugrulGuven Isınmaya Başlayan Üye

  O da kahvenin atası dibeğe varıyor biraz ;)
   
  teomandemirhan bunu beğendi.
 14. myso

  myso Paylaşımcı Üye

  Flair ve robot'un rok'dan daha iyi olduğu konusunda bir kanı var. Sanırım sıcaklık stabilitesinden kaynaklı. Fakat ben bu sorunu 120ml yerine 200ml demleme suyu ve detaylı ön ısıtma yaparak çözdüm. Şuan için su sıcaklığı shottan önce sonra çember içinde ölçümüm 95-96 dereceden 88-89 dereceye düşüş şeklinde. Diğerleri daha kolay olabilir yada roktan bu konuda biraz daha iyi olabilirler. Onun dışında fiyata kalıyor. Rok GC 170€, Flair classic 150€, Flair signature pro 270€, robot 310$. Rok ve clasik Flair arasinda kalsam Flair alırdım. Daha yükseklere çıkacak olsam flair signature pro yerine robot alırdım.
   
  menes ve teomandemirhan bunu beğendi.
 15. teomandemirhan

  teomandemirhan Paylaşımcı Üye

  Flair kullananların bazıları su haznesini kaynattıkları suyun içine koyuyorlarmış. Ne kadar mantıklı bir çözüm bilmiyorum.

  Ama robot aklıma yattı. Teşekkür ederim öneri için.
   
 16. Horizon

  Horizon Isınmaya Başlayan Üye

  Flair signature pro bende var , gayet basarili bir alet. Ulkemize gelmesi icin 100 usd yol + gumruk odedim buna ragmen fiyat performansinin çok iyi oldugunu dusunuyorum.
  Robot nasildir denemeden bilmek mumkun degil.
   
  teomandemirhan bunu beğendi.
 17. teomandemirhan

  teomandemirhan Paylaşımcı Üye

  Amazon’dan aldınız herhalde. Hayırlı olsun. Satıcı Amazon değil de Intact Idea adlı firma gözüküyor. Gümrük ile uğraştınız mı acaba? Birkaç gündür kafama takılan bir soru da. Satıcı amazon olmasa da gümrük işleri hallediliyor mu?
   
 18. Horizon

  Horizon Isınmaya Başlayan Üye

  Cevap icin mesaj gonderdim.
   
 19. orneken

  orneken Isınmaya Başlayan Üye

  Manuel espresso makinesi sevenlere haberim var. Dün antika sayfalarını takip ettiğim hesabımda bir la peppinaya denk geldim. instagram.com/repovintage hesabından bakabilirsiniz. Biraz araştırayım dedim, birşeyler öğrendim. Malesef bu makine korozyona çok yatkın. Aluminyum manyağı İtalyanlar (faşist musolliniden dolayı) sanırım su ısıtma bölümünü bu materyalden yapmış. Çok isteyen olursa da gitsin yerinde görsün.
   
 20. teomandemirhan

  teomandemirhan Paylaşımcı Üye

  Hocam priz var bunda. Daha da manuel olması gerek benim için :D Flair Robot ROK üstü kurtarmaz :D