V60 Almalı Mıyım?

'V60' forumunda eomert tarafından 20 Nis 2020 tarihinde açılan konu

 1. esavas

  esavas Emir Savaş

  Tatsal farkın çoğu kişi için anlaşılabilir olduğunu düşünmüyorum. Ama plastikte sıcak suyu dökerken benim için rahat etmez, ben porselenden yanayım.
   
 2. ytghan

  ytghan Paylaşımcı Üye

  Ben galiba v60 kahvesi sevmiyorum.O yüzden emin olamadim.Filtre makinesinde manuel blooming yapip oyle makineyi çaliştirdiğimda çok daha temiz ama cansiz donuk bir kahve oluyor.Direkt makinenin yaptiği daha iyi.Kararsiz kaldim
   
 3. eyoruk

  eyoruk Yeni Üye

  V60 kullanımında kahvenin sıcak kalması için ekstra bir yönteminiz var mı acaba ? Sadece ben içeceğim mesela.Ama 2-2.5 bardak falan ölçü hazırlayarak demleyerek bırakmak istiyorum ki 1.bardak bitince tekrar hazırlama uğraşı olmasın ? Yani 2.bardak hazır ve sıcak durumda bekleyebiliyor mu ?
   
 4. ytghan

  ytghan Paylaşımcı Üye

  Termosta bekletirseniz 1-2 saat içilecek kivamda kalir.Ama kahve miktari az olacagindan kaliteli termos olmali ve termosun icini de isitmaniz lazim isi kaybi olmamasi icin
   
 5. eyoruk

  eyoruk Yeni Üye

  Aklıma geldi ama ekstra masraf olacaktır ,daha basit bir yöntem vardır illa ki diye sormak istedim.Aslında cam sürahi altına ufak mumluk koyacak bir sistem kurulabilir "eskiden dışarıda çok kullanırdık çay soğumasın diye "
   
 6. ytghan

  ytghan Paylaşımcı Üye

  Daha önceden v60 içmiştim ama şoyle rahat rahat evde otururken icmemiştim.Filtre makinesi kullanıyordum ve v60 a geçmeye karar verdim.Plastik olanı almıştım gerćekten kaliteli bir plastik ama sonradan seramik seti ucuza bulunca onu da aldim.İkisi de üzmez alanı.v60 gerćekten filtre makineleriyle karşialştirilamayacak derecede güzel kahveler veriyor.Herkese tavsiye ederim.Bu kadar olduğunu bilmiyordum ve önyargiliydim ama japonlar işi biliyor abi :)
   
 7. selamet

  selamet Paylaşımcı Üye

  Üşenmesem, pour over yöntemleri ile alakalı detaylı yazıyı yazıcam. 1 aydır üşeniyorum. V60 ın teknik olarak başarılı ve başarısızlığının arkasında yatan sebeblere de deyineceğim
   
  Marvelon bunu beğendi.
 8. ytghan

  ytghan Paylaşımcı Üye

  Hocam ben üstünkörü tartisiz kettlesiz normal demlikle suyu ölcerek yaptim.3 dakika civarında 250 ml kahve aldım ve çok memnun kaldım.Ekipmanlarim gelince illaki daha stabil sonuçlar alacagim ama kötu sonuç almak da çok olası gelmedi bana.
   
 9. midorikobayashi

  midorikobayashi Yeni Üye