1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Ml Ve Gr Sorunsalı

'Karşılaşılan Sorunlar' forumunda sur81 tarafından 25 May 2020 tarihinde açılan konu

 1. sur81

  sur81 Isınmaya Başlayan Üye

  Selamlar,

  Yabancı kahve uzmanlarını izlediğimde double espresso için 60ml sıvı alınması lazım diyorlar. Fakat 1e2 oranına göre 15gr kahve için 30gr sıvı almak gerekiyor buda 30ml eder. Espresso ölçümü olan küçük bardaklarda da 60ml yazan yerde double espresso yazıyor. Neden böyle? Bilgisi olan?
   
 2. muratalalmis

  muratalalmis Isınmaya Başlayan Üye

  Triple basket kullansak bile 20 gram için 40 ml çıkması gerekiyor. Bu 60ml meselesi canımı çok sıkmıştı, tat yoğunluk farkediyor. Kronotropdaki bir barista arkadaşa sormuştum tarifini değiştir 60 ml çok 20 gram için 40 al demişti. O gün bugündür 60ml tarifini kim neden kullanıyor çözebilmiş değilim
   
 3. sur81

  sur81 Isınmaya Başlayan Üye

  Ben denedim 60ml ye göre ayarlayınca krema çok oluyor tadı seyreliyor ve çok doğru bir iş yapmıyorsan acı ekşi tad artıyor. 30ml alacak olduğumda ise çook ince gelmesi gerekiyor kahvenin ve acı ekşi tad azalırken yoğunluk çok arttığı için acı hissi veriyor.
   
 4. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Hiç bir zaman anlayamamışımdır gram ile ml olayını espressoda.Normalde 1 ml su =1 gr. Ama espresso olunca aynı şey söz konusu olur mu? Sonuçta yoğun bir kahve bu.Bazen terazi ile shot alırken bir de ml ölçülü shot bardağı kullandığımda terazi 30 gram geldiğinde bardak da 40 ml oluyor.Tabi bunda krema yoğunluğu da etkili olabilir.Linkteki bilgileri okuyunca maddeye göre değiştiği görülüyor.
  https://www.wikihow.com.tr/Mililitre-(mL)-Gram'a-(g)-Nasıl-Dönüştürülür
   
 5. Omega

  Omega Paylaşımcı Üye

  Ml ; hacim ölçüsü
  60 ml kremalı esp aldığında( krema aslında CO2 gazı içeren kısım olduğundan) sıvının hacmini arttırıyorsun. Yoğunluğunu da azaltmış oluyorsunuz
   
 6. sur81

  sur81 Isınmaya Başlayan Üye

  Fakat bu yinede yanlış bir bilgi oluyor. Her kahvenin kreması aynı olmaz. Kimi fazla kimi az krema yapar. Yani aslnda bardakta krema ile birlikte 60ml görünmesinden bahsediyorsunuz. Fakat tartıda yine 30gr gelmesi lazım bu durumda ki gelmez en az 40-45 gr gelir. Yine bir bilgi karmaşası işte. ama net olan 15 gre kahve ile 30 gr sıvı alıyorsanız eğer 1e 2 oran standart double espresso almış olursunuz.