1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Moka Potu Yari Yariya Kullanmak

'Moka Pot' forumunda Baydogan tarafından 13 Eki 2020 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. Baydogan

  Baydogan Yeni Üye

  Merhabalar

  Elimde 4-6 kişilik bir moka pot var. Ancak evde iki kişi olduğumuz için ben bu moka potu kullanırken doğal olarak hem suyunu hem de kahveyi 1/2 olacak şekilde kısıyorum.

  Aklıma takılan soru şu ki acaba benim bu ihtiyacım olmaması sebebi ile moka potu yarım şekilde kullanmam yaptığım espressomun kalitesini veya moka potumun verimini etkiler mi?
   
 2. selcuk

  selcuk Isınmaya Başlayan Üye

  yarım yaptığınızdaki tadı tam dolu yaptığınız tatdan farkı yoksa sorun yok demektir. yarım demlemenin ileride verimi düşüreceğini sanmam.Yalnız kahve haznesini yarım olarak nasıl dolduruyorsunuz? sıkı olması lazım o kısımdaki kahvenin.
   
 3. arandur

  arandur Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba. Bu benim sürekli kullandığım bir yöntem. Tam dolu moka pot kahvesini acı bulduğum için (ki normalde koyu kahveleri ve espressoyu çok severim) tahmini %60 oranında kahve kullanımı ile güzel sonuçlar alıyorum. Ama her moka pot cihaz ile etkin olur mu orasını deneyimlemek lazım.
   
  Baydogan bunu beğendi.
 4. catash

  catash Yeni Üye

  Bende ikea'nın 6 kişilik mokaptu var, genelde 4 kişi ayarında yapıyorum, hiçbir sorun olmuyor.
   
  Baydogan bunu beğendi.
 5. mhd62

  mhd62 Yeni Üye

  Merhaba. Sizin Moko Pot kaç fincanlık (kişilik) ve alüminyum mu?
   
 6. Baydogan

  Baydogan Yeni Üye

  Espresso'ya yeni başlamış biri olarak henüz tadım konusunda çok yetenekli olmadığımdan hala deneme aşamasındayım.Doğal olarak hazneyi sıkıştıramıyorum galiba ve verim konusunda sorumun cevabını aydınlatacak husus da bu olsa gerek
   
 7. Baydogan

  Baydogan Yeni Üye

  Taşev'in 4-6 kişilik moka potu var elimde. Yaklaşık 100 lira da fiyatı olduğunu düşünürsek muhtemelen alüminyum
   
 8. turkiya

  turkiya Isınmaya Başlayan Üye

  Moka pot hazneyi(kahveyi) sıkıştırmayın. Sadece düzleştirin. Mokapot espresso makinesi gibi fazla basınç üretemediği için sıkıştırmaMak gerekiyor.

  Elektrikli ocak, gazlı ocak, moka pot un deliklerinin çapı, çelik veya aluminyum olması, doldurulan su miktarı, fark ediyor. Kahveyi daha ince veya kalın öğütmek gerekebiliyor. Kahvenin kavrulma derecesi de fark ediyor.

  Bu çekirdek için, bu ocakta , bu mokapot için öğütme derecesi şudur şeklinde bir tespit yapabilirsiniz.
   
  Baydogan ve selcuk bunu beğendi.
 9. selcuk

  selcuk Isınmaya Başlayan Üye

  evet sıkıştırmak tehlikeli sadece düzlemek yeterli. Ben sıkışık olması lazım derken boşluk olmaması anlamında demiştim yanlış anlaşılmasın boşluk olduğu zaman alttan gelen su çamur gibi yapar diye düşündüm.Bende de ikea çelik mokapot var hiç yarım denemedim hep tam yaptım.
   
  Baydogan bunu beğendi.