Yumuşak Içim Kahve Önerisi

'Kahve Nasıl Yapılır ?' forumunda lepetitos tarafından 4 Kas 2020 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. lepetitos

  lepetitos Yeni Üye

  French Press ile yapıyorum kahvelerimi. guatemala filtre kahve aldım ama yumuşak içim için sütlü yapıyorum. Sade sulu içemiyorum acımtrak geliyor. Ama sütle yapınca da istediğim tadı yine bulamıyorum. Aromasını tam alamıyorum gibi geliyor. Önerebileceğiniz yumuşak içim tatlı bir aroması olan kahve önerir misiniz?
   
 2. Horizon

  Horizon Aktif Üye

  Nereden taze kavrulmuş Guatemala çekırdeklerini aldığınız çok farkeder . Yada burada demek istediğim taze çekirdek kahve alıp kendiniz öğütürseniz yumuşak kahveye ulaşırsınız.
   
  Son düzenleme: 4 Kas 2020
 3. lepetitos

  lepetitos Yeni Üye

  Paket kahve yok mudur? yumuşak içimli bildiğiniz?
   
 4. mertulas

  mertulas Yeni Üye

  Aslında bu aralar denediğim bir kahve var içimi yumuşak Mamba Cafeydi sanırım ismi aromasıda gayet hos hoş yöresel kahvelerinden Kenyayı denedim. Tavsiye ederim
   
 5. ZHGuler

  ZHGuler Yeni Üye

  Mert Bey'e katılıyorum, Mamba Cafe'yi ben de hepsiburada reklamlarda gördüm, bütün çeşitlerini denedim Kenya ürünü de güzel fakat Mamba Cafe Colombia daha yumuşak içimli ben keyifle içiyorum, tabii kahvenin sertliği kahve kadar demleme şeklinize de bağlıdır, onu da hatırlatmak isterim.
   
 6. sophium

  sophium Isınmaya Başlayan Üye

  Demlediğin gramaja göre önce bir 50-100 ml suyu döküp 10 saniye bekletip süzüp kenara alıp üzerine normal bir demleme yapabilirsin. Bu da acılıkları ve koyulukları alır. (12-14 gram kahve için 50ml yeterli ama 20-30 grama 100ml)

  Bunu Hoffmann'ın önerdiği çılgın ama dahice olan 10 dakika boyunca kahvenin suyla temas ettiği French Press tekniğiyle de uygulayabilirsin.

  Yumuşaklığı genelde Kahve Su oranında ayarlıyoruz ancak yanık dumanlı tatlar istemiyorsan, açık veya orta kavrulmuş kahveler alman lazım.
   
  Son düzenleme: 8 Haz 2021
 7. sophium

  sophium Isınmaya Başlayan Üye

  Çekirdek tavsiyesine gelince...

  William's Roastery - Etiyopya Guji, Brezilya Limpo, Kolombiya Huila
  Probador Colectiva - Guatemala El Boqueron, Kenya Karatina, Brezilya Bob O Link veya Allfaktori Mikrolot Örneklem setini alabilirsin.

  Bunlar çok özel ve taze kavrulmuş beklememiş kahveler o yüzden lütfen öğütücün varsa al ve her zaman demlemeden önce taze öğüt, lütfen Degassing tarihinden önce bu kahveleri içme. (Probador kahve kartlarına Degassing tarihini yazar, William's Roastery kutunun altına kavurma tarihi koyar degassing için bu tarihe +7 ila +10 gün eklenir) lütfen içme suyu kullan.

  Çok değerliler çünkü.
   
  Son düzenleme: 8 Haz 2021
 8. sophium

  sophium Isınmaya Başlayan Üye

  Bir de hep yumuşak istiyorsan French Press ile vedalaşıp Origami gibi hızlı bir demleyiciye geçebilirsin veya Aeropress/Delter gibi süreyi yine kendin ayarladığın ama kağıtla daha net filtreleme yapan yöntemlere geçebilirsin. Çünkü French Press bazı ince partikülleri kumları tozları pudraları da kahveye geçirdiği için kahve kupada beklediği sürede acılaşma yapar.

  (James Hoffmann'ın French Press yöntemi bunu büyük oranda azalttığı için dahicedir, öndemlemeyi dökmek de aynen buna katkıda bulunur ve kumları önden temizler)