Hiç Espresso Yapmamış Birine Tavsiyeler.

'Kahve Nasıl Yapılır ?' forumunda exoforest tarafından 30 Kas 2020 tarihinde açılan konu

 1. exoforest

  exoforest Yeni Üye

  selamlar sizin tavsiyelerinize ihtiyacım olucak aklınıza ne tavsiye geliyorsa yazarsanız benim için gerçekten çok değerlidir sizin tavsiyleriniz ve bir kaç tane sorum olucak muhtemelen lelit grace gibi bir makina alıcam ilk sorum
  1:makinayı kullanırken nelere dikkat etmem gerekiyor nasıl açmam gerekiyor ilk açışta direkt kazana su vermem gerekiyor mu vermem gerekiyorsa nasıl yapıcam
  2: makinayı kullanımda nasıl hatalar yapmamam gerekiyor bozmak istemem.
  3 :kac gr kahve kullanmam gerekiyor tek kişi için ve 2 kişi için
  4. iki kişiye espresso yapcaksam ilkini aldıktan sonra portafiltreyi temizleyip tekrar mı kahve koyup yapmam gerekiyor
  5.kahveyi en bilindik starbucks dan almamam mı gerekiyor almıyıcaksam nerden alıcam bağzıları ordaki kahveler çok kötü diyor
  6.bütün paramı makinaya vereceğimden bir süre öğütücü alamıyıcam o zaman diliminde kahveyi starbucks da çektirip kullansam nasıl olur
  7.öğütücü gerçekten şart mı
  8. hassas tartı almam gerekiyor mu içinden çıkan kaşıkla kahveyi ölçemez miyim
  9.buhar kısmını kullandıktan sonra kahve yapmak için neden bekliyoruz
  bunların dışında da tavsiyeler verirseniz çok sevinirim cahilliğimi lütfen mağzur görün
   
 2. Horizon

  Horizon Aktif Üye

  6-starbucks'a hayır
  7- öğütücü gerçekten şart, sözen marka el Öğütücüleri 100 -150 TL civarında
   
 3. atakanserifoglu

  atakanserifoglu Isınmaya Başlayan Üye

  Ben bu işlere ilk başladığımde udemy'de kahvesakalın derslerini dinlemiştim. Çok uzun değil ve türkçe bulabileceğin en iyi kaynaklardan biri. Makineyi açmaktan kahve servisine kadar her şeyi anlatıyo
   
 4. atakanserifoglu

  atakanserifoglu Isınmaya Başlayan Üye

 5. Lautreamont

  Lautreamont Aktif Üye

  Merhaba,
  1-Espresso makineleri komplike cihazlar değildir. Makineyi açmadan su haznesine su koymanız gerekiyor. Sonra açıp ısınmasını bekleyeceksiniz ve kahvenizi yapacaksınız.
  2-Hata yaparak bozabileceğiniz bir durum yok. Hata yaptığınızda en kötü kahve yapamazsınız, makine bozulmaz.
  3-Double espresso 58 ml bir portafiltrede ortalama olarak 17-19 gr kahve ile 35-40 ml espresso elde edilerek yapılır.
  4-Evet genellikle her kahve yapımından sonra portafiltreyi temizlemelisiniz. Çıkan kahve çok kuruysa içindekini çöpe ya da lavaboya sallayıp çıkardıktan sonra portafiltreyi fırçayla hızlıca temizleyerek de yapabilirsiniz ya da benim yaptığım gibi lavabo altında suyla temizleyip sonra iyice bir havluyla kurumalısınız.
  5-Starbucks bulabileceğiniz en kötü kahvelerden biridir. Starbucks hem kavrumu çok kötüdür hem de kavrulma tarihinin üzerinden aylar geçtiği bayattır. Forumda online çekirdek satan siteler başlığında onlarca site bulabilirsiniz. Bu sitelerin genel özelliği kahveyi siparişinizin üzerine kavurarak taze göndermesidir ve nitelikli kahve kullanmasıdır. Nitelikli kahveden kastımız üreticisi belli, tadımlardan yükse puanlar almış, genellikle %100 Arabica çekirdeklerden oluşan kahvelerdir. Her yerde bulabileceğiniz üzerinde Kenya AA, Brezilya, Sumatra vb. kahvelerin üreticisi belli olduğu anlamına gelmez. Bu kahveler ilgili ülkede üretilmiş ne olduğu belirsiz kahveler olup nitelikli kahve sınıfına girmezler. Burada paylaşılan sitelerde kahvelerin ülkesine ek olarak genellikle üretildikleri çiftlikleri, yıkanma, kurutma yöntemlerini de görürsünüz. Bu siteleri deneyerek damak zevkinize, bütçenize uygun kahve bulabilirsiniz.
  6-Bütün paranızı makineye veriyorsanız maalesef öğütücü alacak kadar para biriktirene kadar o makineyi kutusunda bekletmeniz en hayırlısı olacaktır. O yüzden bence bütün paranızı makineye vermeyin :)
  7-Öğütücü şart. 2+2=4 Maalesef bu kadar net bir durum.
  8-Hassas tartı bütçenizi zorlamayacak ek bir ekipman. Çin malı maksimum 100 liraya en ucuzunu alsanız bile işinizi görecektir. Özellikle yeni öğrenen biri olarak önemli.
  9-3 tip makine var. Tek kazanlı, Heat Exchanger dediğimiz Türkçe'si Isı Değişimi kazanlı, Çift Kazanlı makineler. Espresso 93-95 derece sıcak suyla yapılıyor, süt köpürtmek için basınçlı bir buhar için ise suyu çok daha yüksek sıcaklıklara taşımanız lazım. Makinelerin farklılıkları burada devreye giriyor.

  Tek kazanlı makine: Suyu 93-95 derece aralığında sabit tutuyor, buhar üretmiyor. Buhar üretmek için bir tuşa basıyorsunuz, buhar üretiliyor ve suyun sıcaklığı espresso yapılamaz seviyelere geliyor. Tekrar kahve yapmanız için grup başlığından 15-20 sn boşa su akıtarak suyun normal sıcaklığına gelmesini sağlamanız lazım.
  Heat Exhcanger makine: Su espresso yapacak seviyeden daha fazla ısınıyor ancak üretilen buhar ayrı bir alana alınarak kazandaki suyun sıcaklığı espresso yapımına yakın bir sıcaklığa taşınıyor. Espresso almadan önce tek kazanlı makinedeki kadar olmasa da 4-5 sn suyu boşa akıttığınızda olması gereken ısıya ulaşıyorsunuz. Ancak faydası buhar üretmek için bir tuşa basmanıza gerek yok, buharınız her daim hazır. Bu su akıtma sorununu çözen yeni nesil Lelit Mara X gibi HX bir makine var ama genel HX makinelerin çalışma prensibi anlattım şekilde.
  Çift kazanlı makine: Espresso yapacağınız suyun sıcaklığı, buharın basıncı ayrı kazanlarda takip ediliyor. Her ikisi de her daim doğru sıcaklıkta, doğru basınçta hazır durumda. Ekstra hiçbir şey yapmanız gerek olmuyor. Üst üste defalarca espresso yapıp, süt köpürtebilirsiniz.

  Hoş geldiniz.
   
  capella79, 1ibrahimsolmaz ve atemizel bunu beğendi.
 6. exoforest

  exoforest Yeni Üye

  hocam çok teşekkür ederim değerli bilgilerinizi bana açtığınız için
   
 7. Etozlu

  Etozlu Isınmaya Başlayan Üye

  Espressosunu içip beğendiğiniz bir yerden çekirdek alın yarım kg 1kg . Ve kendi tariflerini kullandıkları suyun değerini öğrenin.
  Onlar 19-38 oranında 80ppm Su ile 93 derecede 30 saniyede sonuç alıyorsa siz de bu değerleri tutturmaya çalışın dozu makinaniza göre ayarlayıp. Grace ile double basket 14gr alıyor ama 16ya kadar verimli kullanılıyor
  İyi öğütücü alma işini öncelik olarak görün. Makinadan önemli. El ile öğütmek de gerçekten yorucu espresso için . 6 7 bin lira makinaya vermeden önce 3-4 arası güzel bir espresso ogutucusu bulabilirsiniz.
  58mm portafiltreli bir model almazsaniz ileride portafiltre veya basket değiştirmek isteyince üçüncü parti üretim yapan firmalardan uyumlu parça bulamazsiniz
   
 8. exoforest

  exoforest Yeni Üye

  Gaggia MDF 89 veya
  Lelit Fred PL043MMI düşünüyorum sizce hangisi
   
 9. Etozlu

  Etozlu Isınmaya Başlayan Üye

  lelit, özellikle küçük alanlar için minnacık bir öğütücü
   
 10. exoforest

  exoforest Yeni Üye

  tesekkurler hocam
  tesekkurler hocam akliniza gelen her oneriye ve tecrubeye acigim
   
 11. exoforest

  exoforest Yeni Üye

  hocam siz hangi siteden aliyorsunuz kahvenizi
   
 12. Lautreamont

  Lautreamont Aktif Üye

  Genellikle aldığım yerler, boxx, zümrütkaraca, kimma, kahvefabrikası.
   
 13. exoforest

  exoforest Yeni Üye

  hocam bunları da cevaplarsanız çok sevinirim
  1 kahve tiplerinde single orgin blend ve espresso yazıyor bunların farkları nedir
  2 espresso makinasında yapıcağım için illa espresso mu almam lazım
  3 single orgin nedir
  4 blend nedir
  5 espresso için olanı nedir
  6 baazı sitelerin öğütme seçeneklerinde tam çekirdek ve tam çekirdek- espresso için olanı var bunların farkı nedir
   
 14. Lautreamont

  Lautreamont Aktif Üye

  1- Single origin: Tek bir çiftlikten temin edilen kahve
  Blend: Farklı çiftliklerden, ülkelerden temin edilen hatta zaman zaman farklı tip (Arabica, Robusta) kahvelerin harmanı

  2-Espresso diye bir çekirdek yok. Espressoya uygun kavrulmuş veya tadı espresso olarak demlendiğinde güzel olduğu düşünülen kahve var. Dolayısıyla çekirdek satan sitelerin bir kahveyi espresso olarak neden nitelediklerini bilmek gerekir. Örneğin kakao, fındık, badem, karamel tatları genellikle espressoda tercih edilen tatlardır ve genellikle bu tatları veren Brezilya çekirdekleri Espresso çekirdeği olarak sıkça görülür.

  Espressoya uygun kavrum, filtreye göre daha koyu bir kavrumdur ve genel kanı espressonun bu tip kavrumlarda hem daha iyi sonuçlar elde edildiği hem de bu sonuçları elde etmesinin daha kolay olduğu yönündedir. Filtre kavrumlarından elde edilen espressolarda ekşi tatlar da gelebilmektedir. Ancak bunun tersini savunanlar da olabilir, biraz göreceli konular. Sorunuzun yanıtına gelecek olursak, illa espresso almanız gerekmez ama espressoya uygun olarak belirtilen çekirdekler anlattığım sebeplerle daha doğru bir tercih olabilir.

  3-Birinci soru.

  4-Birinci soru.

  5-İkinci soru.

  6-Bir kahvenin hem çekirdek hem de çekirdek-espresso şeklinde bir satışı varsa yüksek ihtimalle ikinci soruda anlattığım gibi "çekirdek-espresso" olarak seçim yaptığınızda kahvenizin biraz daha koyu kavrularak gönderilmesidir.
   
  adnncn, capella79 ve selcuk bunu beğendi.
 15. kahveiso

  kahveiso Yeni Üye

  Bence makinadan önce öğütücü alın. Doğru çekilmiş taze bir kahveyi bir şekilde keyifle tüketebilirsiniz. Ama isterse en iyi makina olsun taze öğütülmemişse alacağınız verim düşük olacaktır.
   
 16. igorcirpanovic

  igorcirpanovic Yeni Üye

  Merhaba, yeni bir başlık açmak yerine bir soru da ben sormak isterim. Breville Cafe Roma kullanıyorum, 51 mm portafiltresi. 51 mm basınçsız sepet aldım. Sözen öğütücü ile öğütüm sağlıyorum. 18 gr kahve ile 40 gr çıkışı tam 25-26 saniye arasında alıyorum buraya kadar hiçbir sorun yok. Fakat channeling problemi var. Portafiltrenin bir tarafı çok güzel akarken, bir tarafı daha seyrek akıyor.

  Dağıtma işlemini cımbız gibi bir şeyle yapıyorum. Güzelce dağıtıyorum. Buraya kadar bir sorun yok.

  Tampleme işlemi esnasında tamperın, sepet içerisinde gittikte sıkıştığını düşünüyorum.

  Channelingin sebebi bu mudur? Nasıl bir çözüm önerebilirsiniz? Nelere dikkat etmeliyim?

  Şimdiden çok teşekkür ederim,
  Sevgilerle
   
 17. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

 18. ZHGuler

  ZHGuler Yeni Üye

  Bildiğim soruları cevaplamak isterim emin olamadıklarımı boş geçiyorum, sonuçta 4 yanlış cevap 1 doğruyu götürmesin :))
  1-) Espresso makinesini alırken benim de çok çekincem vardı, ama gerçekten çok basit makineler, youtube'da Türkçe ve İngilizce hangi makine için ararsanız mevcut bakmanızı tavsiye ederim.
  6-) Bu forumda çoğu arkadaş Starbucks'a çekirdek kahve almaya bile girmez, kesinlikle çoğu ürün bayat, yeni nesil kahveciler hem daha taze hem daha uygun fiyatlı, arkadaşlara katılıyorum. Ben en son Hepsiburadadan Mamba Cafe Kenya almıştım inanılmaz taze harika bir krema vermişti espresso'da starbucks'ın 3'te 1 fiyatına, bu kahve tutunca umarım zam yapmazlar, daha önce de çok iyi çekirdek kahveler yakalamıştım ama hepsinin fiyatları uçtu malesef.
  7-) Öğütücü kesinlikle şarttır.
  9-) Hassas tartı almanız faydanızadır, zaten fiyatları çok uygun mutfakta sadece kahve değil her şey için kullanılıyor.

  Espresso dünyasına hoş geldiniz, kahvenin en keyifli hali, afiyet olsun.