Niteliksiz Kahve

'Filtre Kahve' forumunda ysfmnks tarafından 6 Oca 2021 tarihinde açılan konu

 1. ysfmnks

  ysfmnks Yeni Üye

  İyi günler dilerim öncelikle.

  Uzun yıllardır kahve tüketiyorum. Geçtiğimiz 6-7 yıllık süre boyunca da French Press yöntemi ile demleyerek tükettim.

  Bir kaç ay önce seviye atlamak isteyip bir filtre kahve makinesi edindim. Edinme süreci içerisinde ciddi araştırma, video izleme ve bulabildiğim kaynakları okumaya çalıştım ancak çokta sağlıklı bir bilgi edinemesem de kendimce F/P eğrime uyduğunu düşündüğüm bir cihaz satın aldım (Siemens TC86303).

  Sonrasında nitelikli kahve terimi ile tanıştım. Kahve nasıl içilir, nasıl demlenir üzerine bulduğum bütün kaynakları değerlendirmeye çalışıyorum. Bunun sonunda da değirmen edinmeye karar verdim. Ancak değirmen almadan önce gerçekten bu yatırımı yapmalı mıyım yapmamalı mıyım denemek için nitelikli kahve arayışına girdim.

  Şöyle bir problem var bende, tavsiyeler ve araştırmalar üzerine 3-4 farklı firmadan kahve edindim (Baristokrat, mapple coffee shop, vs...) Tatlar fazla ekşi , sanki ince tonlarda acı(sert değil) ve tarif edemediğim bir lezzette. Bir şekilde beğenemiyorum. İş yerinde demliyorum 5-6 arkadaş içiyoruz genel olarak yorumlar bu yönde. Sorun "starbucks" kahvesine çok alışmış olmamızdan yadırgamamız mı? Yoksa gerçekten nitelikli varsaydığınız kahveye erişememiş olmamız mı çözemedim. Ya da nitelikli kahve bizim için lezzetsiz mi bilemiyorum.

  Not: Demleme oranlarım genellikle 1250 ml/70gr şeklinde.

  Değerli deneyimlerinizi ve yorumlarınız paylaştığınız için teşekkür ederim. İyi forumlar dilerim.
   
 2. Horizon

  Horizon Aktif Üye

  Nitelikli kahvenin nasıl demleneceği ya da nasıl kullanılacağı ile ilgili pek çok şey söylenebilir ben o konulara girmeyecegim
  Benim tavsiyem şu şekilde olur ; eğer küçük bir şehirdeyseniz büyük bir şehre yolunuz düştüğünde nitelikli kahve demleyen ya da bu konuda profesyonel tecrübeye sahip üçüncü nesil dediğimiz yeni jenerasyon kahvecilerden birine giderek kahve içip sevip sevmediğinize orada karar vermelisiniz. Daha sonra içtiğiniz kahvenin kalitesini yükseltmek için gereken bilgiyi bu forumda bulabilirsiniz.
  Herkes bu kahveleri sevecek diye bir şey yok , örneğin kapı komşuma ne yaparsam yapayım asla beğendiremiyorum nescafe bunların hepsinden iyi diyor.
   
  sncy bunu beğendi.
 3. wefqui

  wefqui Yeni Üye

  Ben Kahve Akademisi'nin kendi ithal ettiği Colombia Supremo'dan içiyorum. Kahvekolik arkadaşım farklı dünya kahvelerini deneyerek bunu tavsiye etti. İçeceğim kadar çekip hazırlıyorum. Bahsettiğiniz ekşilik acılık gibi kavramları ben almadım. Elbette herkesin damak tadı bir değil ama 250 gram olarak satıcının diğer ürünlerinden denemeler yapabilirsiniz.

  https://www.trendyol.com/kahve-akad...-42114367?boutiqueId=495443&merchantId=155351
   
 4. ysfmnks

  ysfmnks Yeni Üye

  Makul bir öneri, teşekkür ederim. 19.00 da biten mesaim ve kısıtlamalar birleşince pandemi sürecinde zor olacak ama değerlendireceğim.
   
 5. ysfmnks

  ysfmnks Yeni Üye

  Ankara’ da yerleri var, @Horizon ’ un tavsiyesini dinleyip bununda yerinde tadımını yapacağım. Teşekkür ederim ilginiz için.
   
 6. Horizon

  Horizon Aktif Üye

  Ben teşekkür ederim .
  Bu zor günlerde kahve tadımı yapmak gerçekten zor olabilir . Acele etmeyip fırsat buldukça Ankara'da birkaç yer denemenizde fayda var . Bu dönem yarım açık dükkanlar içinde zorlu geçiyordur . Beğenmezseniz onlara ikinci bir şansda tanıyın.İyi kahve çok uzakta değil.


   
  ysfmnks bunu beğendi.
 7. wefqui

  wefqui Yeni Üye

  Benim Akademi'ye alışmamın sebebi Ankara'da yaşayıp sürekli oradan kahve içen arkadaşım zaten :D
   
  ysfmnks bunu beğendi.
 8. alitopal

  alitopal Yeni Üye

  Bi süredir nitelikli kahve demleyen sıradan bir kahve içicisi olarak yazıyorum. Bence nitelikli kahvenin spesifik bir niteliği yok. Yani şunu demeye çalışıyorum herkesin kendi nitelikli kahvesi var. Birinin aa süper dediğine diğeri ıyk diyebiliyor. O yüzden naçizane size şu tavsiyede bulunabilirim Demleme oranınızı 1000ml / x gr olarak ayarlayın. Kahve demlemelerinizde yine benim tavsiyem kahve miktarını düşürerek ve arttırarak farklı denemeler sonucu kendi nitelikli kahvenizi bulun. Bunlardan sonra da farklı demleme yöntemlerini denemeyi seçebilirsiniz. Hatta kendim v60 kullandığım için şu örneği vermek istiyorum aynı kahveyi farklı metotlarda aynı dripperla demlemeyi dahi deneyebilirsiniz. Bir çok barista suyu dökme şeklinin, dökdükten sonra bekleme süresinin vb. birçok faktörün kahvenin tadını değiştireceğini söylüyor. Sevgiler. :)
   
  ysfmnks bunu beğendi.
 9. ysfmnks

  ysfmnks Yeni Üye

  Teşekkür ederim ilgi ve alakanız için. 1e 7 kullandığım oranı 1 e 10 olarak şu an kendimce optimum lezzeti yakaladım. Doğru lezzeti yakalayana kadar baya bir deneme yanılma yapacağız anlaşılan.
   
 10. alitopal

  alitopal Yeni Üye

  En iyisi. Bazen en iyi baristanın kahvesi bile içilmez gelebiliyor insana :)