Yeni Başlayandan Yeni Başlayanlara Ekipman Tavsiyeleri

'Yeni Başlayanların Mutlaka Bilmesi Gerekenler (SSS' forumunda bmert tarafından 8 Oca 2021 tarihinde açılan konu

 1. bmert

  bmert Yeni Üye

  Geçenlerde aldığım bir V60 merakımı tetikledi ve değirmendi ketıldı derken henüz yabancı olduğum bir alanda bir sürü ürün arasında tercih yapmak zorunda kaldım. Siz de ideal ekipman setini kurmak, bütçeniz dahilinde her şeyin en iyisini almak istiyorsunuz ama neyle neyin arasında nasıl bir fark var bilmiyorsunuz değil mi?
  İşte benim 4-5 haftalık deneyimlerim.
  • Elektrikli değirmen mi alsam el değirmeni mi alsam?
   El değirmenini kullanmak bayar mı? Aynı paraya cereyanlısı var, aptallık mı ediyorum?

   İyi bir el değirmeni aldım. Kullanımı hiç zor değil, aksine keyifli. Daha kalitesiz bir elektrikli değirmenim vardı. Hiç aramıyorum. Günde 2-3 kez 2 kişi için pour over kalınlığında kahve çekiyorum. 30 saniye falan sürüyor, bitince üzülüyorum. Fakat espresso gibi çok ince çekimler için dakikalarca sürdüğü ve yorduğu söyleniyor. Elektrikli muadillerinden daha iyi mi bilmiyorum. Onlara daha çok yükseldiyseniz Baratza Encore ve Wilfa Svart aklımda kalanlar.

  • Peki Commandante mi almalıyım?
   Her yerde onun lafı geçiyor. O olmazsa eksik olacak gibi.

   Fiyatı nasıl ama? Yok, ben yapamadım. Timemore G1 aldım yarı fiyatına. Daha yeni başladık ya. Piyano çalmayı öğrenicem diye 50 bin liralık piyano almaya gerek yok diye düşündüm. Ha fiyatı incitmese alırım tabii. Ama bu aşamada daha bütçe dostu tercihler yapmak mantıklı. Diğer modelleri de gayet iş görürdü ama biraz sağlam olsun istedim. Hatta şimdiki aklım olsa daha ucuz modelini alırdım. Değirmen çok da önemli değil gibi anlaşılmasın. Ucuzu dediğim aynı sonucu veriyor ama iç aksamında plastik var ve zamanla sıkıntı olabilir diye düşündüm.

  • Elektrikli kettle almam lazım, yoksa uğraşılmaz. Ama çok pahalı.
   Ocak üstünde su bi saatte kaynar ya.

   Ocak üstü kaz boyunlu kettle aldım. Hiç düşündüğüm gibi değilmiş. Ben diğer malzemeleri hazırlayana kadar iki kişilik su kaynama noktasına geliyor.

  • Suyun sıcaklığını nasıl ölçücem?
   Bu önemli bi şey galiba.

   Bir süt termometresi aldım. Kettle'ın tutacağını çıkarıp onun deliğinden aşağı saldım. Başlangıç için çok elzem olduğunu düşünmüyorum. Suyun derecesi gerçekten önemli ama "aman çok sıcak olmasın, kahveyi yakar", "aman kaynamaması lazım" gibi şeyler olmadığı yönünde görüşler var. Kaynatıp 1-2 dakika beklettikten sonra kullanmak da olası.

  • Bu V60'ın niye plastiğini yapmışlar ya?
   Mis gibi porseleni, camı varken...

   Plastiğin ısıyı çok daha iyi koruduğu ve bunun önemli olduğu söyleniyor. Ben seramik versiyonunu almıştım ama bunu öğrendikten sonra plastik siparişi verdim. Henüz yolda.

  • Tartı lazım mı?
   Tartayım mı abla?

   Bende 1 gram hassasiyetli mutfak tartısı vardı onu kullanıyorum. 0.1 gram hassasiyetli olması gerekiyor aslında ama onu da bu ay alamam artık. Su/kahve oranı ana parametrelerden olduğu için gerekli olduğunu düşünüyorum.

  Şimdilik bu kadar sanırım. Siz de aşağıya kendi tecrübelerinizi yazıp kanalımıza abone olmayı unutmayın.
   
  eomert bunu beğendi.
 2. devamiyolda

  devamiyolda Isınmaya Başlayan Üye

  Yeni başlayanlar için güzel bir yazı olmuş.
  Okurken kendi geçtiğim yolları yaşadım :)
   
  bmert bunu beğendi.
 3. zeki04

  zeki04 Yeni Üye

  Tebrikler güzel yazı.
   
  bmert bunu beğendi.