Alınacak Syphon Almak Istiyorum.

'Alım - Satım Bölümü' forumunda kktas tarafından 21 Şub 2021 tarihinde açılan konu

 1. kktas

  kktas Yeni Üye

  Merhaba arkadaşlar, ikinci el syphon demleme aparatı almak istiyorum. ispirto ocağı dahilmi? bilmiyorum. dahil değilse nerden bulabilirim? diğer sorum; V60 demliyorum keyifle severek içiyorum. syphon farkı nedir?
   
 2. GryBLTlI

  GryBLTlI Isınmaya Başlayan Üye

  Bitık daha yumuşak olur kahveler çok. bİ farkı yok aslında
   
 3. Secron

  Secron Isınmaya Başlayan Üye

  Çok fazla farkı var. Yumuşak olmaz. Aksine yüksek gövdeli olur. Demleme ve çözünme şekilleri tamamen farklı. V60 da daha yüksek asidite ve aroma sağlayabilirken sifon daha sönük bir asidite ve karmaşık bi aroma verir. Ki v60 ile kalita arasında bile dağlar kadar fark varken v60 ile syphonu aynı kefeye koyamayız.

  Sifonun en büyük sıkıntısı filtresi. Bez filtre illallah ettirir. En iyisi kağıt filtre almak. Bez filtrenin hemen rengi değişiyor, zor temizleniyor.

  Ama sağlam bi v60 demleyicisi iseniz, yani teknikleri iyi biliyorsanız kesinlikle v60 daha güzeldir. Hatta bana göre filtre kahve demlemeleri arasında en iyisi v60. Çok fazla oynama imkanı veriyor kahve üzerinde. Aynı kahveden yüksek asidite de alabilirsiniz yüksek tatlılık da. Ama sifon bu esnekliği sağlamıyor. Yüksek asidite beklemeyin. Eğer kahveyle iyi bir haşır neşirliğiniz varsa v60da net aldığınız aromaları da beklemeyin. Ama v60a görw yüksek bir gövde bekleyin.
   
  kktas bunu beğendi.
 4. Secron

  Secron Isınmaya Başlayan Üye

  Ve sifon ayda yılda bir kullanılacak bir ekipman. Hergün yapmazsınız, çok uğraştırıyor. Demlemesi ayrı dert temizlemesi ayrı dert. Ama gerçekten keyif de veriyor demlemesi. Hatta canım çekti şu an onu izlemeyi, bi demliyim :D
   
  kktas bunu beğendi.
 5. Berkeonlu

  Berkeonlu Yeni Üye

  Hocam aşağıda bıraktığım link beng marka syphon beng inde üreticisi hario inceleyenler kullanılan her şeyin hario ile aynı olduğunu söylüyor. Hario üzerine marka basınca fiyatı malesef ikiye katlıyor
  TRY 283.09 35%OFF | Sifon kahve makinesi 300ml 500ml sifon tencere filtreleri japon tarzı çay sifon filtre kahve sifon makinesi https://a.aliexpress.com/_v2lYdF
   
  inclc bunu beğendi.
 6. kktas

  kktas Yeni Üye

  teşekkür ederim değerlendireceğim. yurt içi uygun fiyat bulsam daha iyi. aliexpres ten aldığım bazı dijital ürünlerde sorun yaşadım o yüzden çekiniyorum oradan alışveriş yapmayı.
   
 7. kktas

  kktas Yeni Üye

  merhaba. kendimce hayli yol kat ettim epey araştırdım denemeler yanılmalar derken 4 yıldır günde iki defa v60 demleyip içiyorum misafirlerime ikram ediyorum ve beğeniliyor, kendimde keyifle içiyorum. sırf denemek ve farklı bişeyde olsun diye sifon düşünüyorum.başka bir demleme yöntemide olabilir.
   
 8. Secron

  Secron Isınmaya Başlayan Üye

  Sifon uğraştırıcı ama gerçekten eğlenceli. Güzel kahvelerinizi heba etmezsiniz ama, daha orta ve alt kahveler kullanmak daha iyi oluyor.

  Görüntü olarak gayet hoş. Ama dediğim gibi yanında bi kağıt filtre almanız iyi olur, bez filtre uğraşılacak dert değil
   
 9. ahmetakif

  ahmetakif Isınmaya Başlayan Üye

  Ben aeropress tavsiye ederim immersion yöntem v60tan farklı olarak, hafif, kırılmaz, çok fazla çeşit demleme tekniği denemeye elverişli.
   
 10. kktas

  kktas Yeni Üye

  bir tanıdığım barista aeropress kamp, piknik için çok uygundur demişti, ben bu söylemden pratik ve kolay anlamı çıkarmıştım. kamplarda freçh pres tercih ettiğim için düşünmemiştim. tavsiyeniz için teşekkür ederim bu konuda detaylı araştırma yapıp alabilirim.
   
 11. Secron

  Secron Isınmaya Başlayan Üye

  O zaman delterpresse de bakabilirsiniz :D
   
 12. kktas

  kktas Yeni Üye

  ONE :) İLK DEFA DUYDUM.
   
 13. Secron

  Secron Isınmaya Başlayan Üye

  Aeropress e benziyor o da ama su ile kahve teması tamamen sizin elinizde. O yüzden daha güzel bir demleme elde edebiliyorsunuz. Güzel bir alet, dışarıda kullanmak için özellikle
   
 14. carabiner1

  carabiner1 Yeni Üye

  Bende Hario 5 var hiç kullanılmamış kutusunda duruyor. Almak isterseniz son fiyat 700 liraya bırakırım. Kargo size ait olmak üzere. Son fiyatımdır.
   
 15. Berkeonlu

  Berkeonlu Yeni Üye

  Ben aliexpressten hem kendim için hemde başkaları için nerdeyse 15.000Tlik alışveriş yaptım sadece 2 üründe sorun yaşadım birinde ürün gelmedi diğerinde ürün bozuk geldi ikisindede çok kolay bir şekilde para iadesi aldım inanki para iadesi almak yurt içindeki satıcılardan daha kolay mesela syphon aldın paketi bir açtın haznenin bir kırılmış satıcıya mesaj attın böyle böyle diye satıcı da sana derse hasar tespit tutanağın var mı işte orda yandın hayatta para iadesi alamasın. Kargocularda kapının önünde bekleyip kutuyu açmanı seyredip sonra etrafında hasar var mı diye incelemeni seyretmek istemez özellikle bu dönemde aceleleri var. Eve geliyorlar daha imza atmadan ürünü atıp gidiyorlar.
   
 16. kktas

  kktas Yeni Üye

   
 17. Berkeonlu

  Berkeonlu Yeni Üye

  Hocam basit bir şekilde anlaşmazlık açın bir hafta sonra para iadesi yaparlar
   
 18. kktas

  kktas Yeni Üye

  teşekkür edrim. deneyecem.