Espresso Istediğim Ayar Olmuyor

'Karşılaşılan Sorunlar' forumunda yuxel05 tarafından 4 May 2021 tarihinde açılan konu

 1. yuxel05

  yuxel05 Yeni Üye

  Merhabalar, Delonghi EC 685 modeli makinem var değirmen olarakta 1zpressonun JX-Pro modeli var bunu tercih etmemin nedeni espressoda özellikle iyi olmasıydı. Makinemde basınçsız sepet ve naked portafiltre kullanıyorum 17 gr girdi ile 50-70 arası çıktı alıyorum ve tadı hiçte etiketlerde yazılanlar gibi değil ne yazık ki... Dün ilk defa 17 girdiye 35 çıktı aldım lakin süre çok uzun sürdü genellikle 25-30 sn arası deniliyor 1 dakikaya yakın bir sürede verdi akışta aşırı yavaştı. Hangi parametler ile oynamam gerekli bir türlü anlayamadım daha ince öğütüm yapıyorum çıkış olmuyor daha kalın yapmaya başladıkça çıktı 3 katına çıkmaya ve kahvede de acılık olmaya başlıyor.
   
 2. qhunter

  qhunter Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba,
  Pakette yazılan tadım notları filtre kahveler için geçerli oluyor. Yani doğru demlene şartlarını sağladığınızda damakta verilen hissiyat açısından fikir vermesi için yazılır. Espresso konusunda gövde önemli. Çekirdekleri nereden alıyorsunuz? Açık kavrum ile acemilikte espresso çekmek zor olur. Klasik italyan kavrum ile deneyin bence. nitelikli lkahve kullanıyorsanız Delonghi ile açık kavrum çekirdekler ile ideal espressoyu yakalamak zor olur.

  Bir de naked portafiltre yerine akışı oturtana kadar normal portafiltre kullanmanız daha iyi olur. Yaklaşık 2 yıl delonghi kullandım. 17 gramı sabit tutup öğütücü ile oynayarak akışı ayarlıyordum.
   
 3. yuxel05

  yuxel05 Yeni Üye

  evime yakın olarak moc coffee var oradan ve diğer deneme yaptığım ise coffee department çekirdek kahveler aldıklarım. Açıkcası kavrum farkını bilmiyordum ve açık mı koyumu elimdeki kahveler fikrim de yok. Denemek zevkli ama belli bi yerden sonra da insanın hevesi kaçmaya başlıyor sonuç iyi olmayınca...
   
 4. Secron

  Secron Isınmaya Başlayan Üye

  Tadım notu olayı tam da doğru değil aslında. Sıcaklık, basınç ve öğütüm ile oynayıp tadım notları alınabilir. Tabii espresso filtreye göre daha zor. Özellikle bu tarz giriş makineleri ile. Basınç ve sıcaklık ayarlaması yapamıyorsunuz eğer modlamadıysanız. Sadece kalınlık, tamp ve süre üzerinde oynayabiliyorsunuz. Light ve omni roastlarda daha yüksek sıcaklıklar ve daha ince öğütümler daha iyi oluyor. Diğer türlü asiditesi çok yüksek kalıyor ve light roast espressoya yeni başlayanları soğutabiliyor.

  @yuxel05 elinizdeki makine ile az parametre üzerinde oynayabilirsiniz. Kalınlık, tamp, süre. Bence 1 tanesini değiştirerek ve diğerlerini sabit tutarak tekrar tekrar deneyin. Mesela çok ekşi ise kalınlığı inceltin ve diğer ayarları sabit tutun, öyle bi deneyin. Eğer ince olmasına rağmen çok su akıyorsa tampı arttırın. Eğer kalınlık ve tamptan eminseniz ama sonlara doğru çok açık geliyorsa süreyi kısaltın vs. Gibi
   
 5. yuxel05

  yuxel05 Yeni Üye

  Metal tamper kullanıyorum ve aslında tam emin miyim bilemiyorum tampı yaparken kolum dik olacak şekilde yaklaşık 15kg civarı basınç uygulamaya çalışıyorum ama doğru tamp yaptım mı bilemiyorum. Ben sadece el değirmeni ile incelik ve kalınlık ayarlarını değiştirerek sonuca gitmeye çalışıyorum ama her seferinde aynı şekilde tamp yaptım mı diye de aklıma takılmıyor değil. Genelde acıya yakın kahve alıyorum ve inceltikçe de akış ya olmuyor yada çok az oluyor, kalınlaştırdıkça da cıktı değeri x3 olmaya başlıyor.
   
 6. metin

  metin Firma Yetkilisi

  Merhaba
  17 gr kahveye 40 gr çıktıyı 25 saniyede alacak şekilde öğütme ayarınızı yapmayı deneyebilirsiniz.
  Kullandığınız su da 100 ppm civarında olursa iyi sonuçlar alırsınız diye düşünüyorum.
  İyi günler
   
 7. Secron

  Secron Isınmaya Başlayan Üye

  Eğer acı, bitter tatlar alıyorsanız kalınlaştırmanız daha iyi olur. Jx pronun klik arası mikron oranı baya hassas. Çok fazla kalınlaştırmadan 1 2 klik kalınlaştırarak deneyin isterseniz. Yani 1 klik ile 3 katına çıkıyorsa değirmende sıkıntı vardır. 1 2 klikte çok az miktar oynaması lazım.
   
 8. metin

  metin Firma Yetkilisi

  kahvenin içinden çok su geçirirseniz içecek hem sulanıyor hem de fazla çözünme gerçekleşiyor.
  dolayısı ile 1e2 oranı ile başlayıp kademe kademe arttırmak.
  Süre de 25-30 saniye aralığı olacak şekilde öğütme ayarı yapmak.
  Espresso için aldığınız kahveyi de biraz dinlendirmeyi ihmal etmeyin, kavurma tarihinden 2 hafta sonra tüketmek olumlu sonuçlar verir.
   
 9. yuxel05

  yuxel05 Yeni Üye

  hedeflediğim sayılar bunlar 17 gr girdiye yaklaşık 35 gr aldım lakin süre çok uzun oldu o durumda ne yapmayalım süre için
   
 10. metin

  metin Firma Yetkilisi

  süreyi kısaltmak için öğütme ayarınızı kalınlaştırmanız lazım ki partiküller arasından su daha rahat geçebilsin.
   
  yuxel05 bunu beğendi.
 11. yuxel05

  yuxel05 Yeni Üye

  evet genellikle acı tatlar alıyorum jx pro da referansa göre 1.2-1.6 arası espresso için uygun yazıyor ben 1.6 nın altına yani daha ince çektiğimde çıktı alamıyorum bile
   
 12. yuxel05

  yuxel05 Yeni Üye

  çok teşekkür ederim git gide kalın yaparak deneme yapıyorum. Umarım sizlerin yardımı ile en doğru sonucu bulurum
   
 13. metin

  metin Firma Yetkilisi

  Kullandığınız su da uyumlu olursa iyi olur.
  Suyun arkasındaki iletkenlik ya da sertlik değeri 100'e yakın suları tercih edebilirsiniz
  Afiyet olsun
   
 14. yuxel05

  yuxel05 Yeni Üye

  Bolu Abant suyunu kullanıyorum bilgiler için teşekkür ederim
   
 15. Secron

  Secron Isınmaya Başlayan Üye

  1zpresso nun öğütüm tavsiyesine çok kulak asmayın. Genelde bizim kullandıklarımıza göre daha koyı kavrum kullanıp, ona göre profil çıkarıyorlar. V60 önerileri de öyle. K proda yanlış hatırlamıyorsam v60ı 80-90 öneriyordu. Ben 65-70 arası kullanıyorum.

  Siz kendi deneyiminize göre belirleyin klik sayınızı, en güzel yönerge bardaktır sonuçta.
   
 16. yuxel05

  yuxel05 Yeni Üye

  evet çok haklısınız referans aralığından çıkınca daha iyi sonuçlar aldım teşekkür ederim
   
 17. Secron

  Secron Isınmaya Başlayan Üye

  Rica ederim, afiyet olsun