Kahvedeki Acılık

'Karşılaşılan Sorunlar' forumunda atakldrk tarafından 2 Haz 2021 tarihinde açılan konu

 1. atakldrk

  atakldrk Yeni Üye

  Merhaba, V60 ile filtre kahve dünyasına giriş yaptım. A Roasting Lab'in Brazil Bella Giana kahvesini aldım. James Hoffmann'ın V60 tarifini uyguladım, 3:50'de demlenme bitti.(kalın filtre kullandığım için akış yavaş oluyor.) Fakat kahvemde baskın bir acılık oldu. Kahveyi öğütülmüş olarak aldım. Yaklaşık 4 gün önce kavrulmuş bir kahve. Kahve bayatladığı için mi acılaştı ?
  Teşekkürler.
   
  Son düzenleme: 2 Haz 2021
 2. sicario

  sicario Aktif Üye

  kahveniz bayatlamıştır ancak acılığın sebebi bayatlık değil, demlemeniz çok uzun sürmüş, dolayısıyla over extract denilen durum yaşanmış. kullandığınız parametreler ne bilmilyorum ama (kaç gr kahve/su, döküşler nasıl) eğer yavaşlığın filtreden kaynaklandığını düşünüyorsanız, filtreyi değiştirin, cafec'in hızlı demlemeyi mümkün kalan filtreleri var.
   
 3. atakldrk

  atakldrk Yeni Üye

  Kettle'da kaynamış suyu 30 saniye kadar beklettikten sonra kullandım.
  Kazboynu Kettle'ım olmadığı için suyu Kettle'dan çaydanlığa suyu soğutmadan ekledim. Çaydanlıkla elimden geldiğince dengeli ve yuvarlak çizerek dökmeye çalıştım.
  30 gr kahveye 500 gr su olacak şekilde yaptım.
  İlk 45 saniyeye kadar kahveyi 60 gr suyla ıslayıp ön demlemeyi yaptım.
  Daha sonra 1:15 gibi 240 gr su ekledim ve V60'ı sağa sola birkaç saniye yuvarlak çizerek salladım.
  V60'daki su bitmeden kalan 200 gr suyu da ekledim ve 3:50 gibi demleme bitti.

  Dediğiniz gibi filtreyi değiştirmem gerek o yüzden demleme uzun sürdü. Daha ilk denemelerim olduğu için hatalar yapmış olabilirim.
  Yanıtınız için teşekkür ederim. :D
   
 4. sicario

  sicario Aktif Üye

  size tavsiyem (hazır öğütülmüş kahve aldığınız için) denemelerinizi 15 gr kahve 250 gr su olarak yapmanız. maalesef v60 ta istenilen sonuçlara ulaşmak kendi parametrelerinizi belirlemeye bağlı, onun için de ekipmanlar gerekiyor. önem sırasına göre değirmen(seramik burr olmayan) > su (kullandığınız su önemli, kahveden alacağınız tadı direkt etkiler olumlu ya da olumsuz) > filtre (tıkanma sorununun önüne geçmek için) >gooseneck kettle > eğer kettle elektrikli ısı kontrollü değilse termometre > tartı şeklinde gidiyor.

  eğer ben bunların çoğu ile uğraşamam derseniz, immersion yöntemini kullanan dripperlerı incelemenizi tavsiye ederim. (clever dripper gibi)
   
  atakldrk bunu beğendi.
 5. atakldrk

  atakldrk Yeni Üye

  Anladım. Çok teşekkürler.
   
 6. sophium

  sophium Isınmaya Başlayan Üye

  Bayatladığı için de acılaşabilir ancak sorun burada yukarıda da denildiği gibi 3:50 süresi çok acılaşabilir herkese hitap etmez.

  Eğer kahve ve su gramajınızı arttırıyorsanız öğütümlerinizi kalınlaştırın.

  Bir tavsiyem öndemlemenizi kenara almak veya dökmektir. Bazı çekirdekler bayatlık veya demleme süresinden de bağımsız bir şekilde bazı sert, yırtıcı, aşırı asidik, acı ve istenmeyen tatlar barındırıyorlar ve bunlar özellikle öndemlemede çıkıyorlar. Öndemlemenizin 50 ila 100ml kadarını çekirdeğin karakteristiğine göre dökerek süzüleni kenara alıp tekrar demlemeye devam edin. Bu da çekirdekten kaynaklı acılıkları alır. (Ben bu kenara aldığım öndemlemeyi sulandırıp yumuşatarak yine içiyorum ama isteyen son kupayı çok hafif gelirse sertleştirmek için de kullanabilir)

  Bazı çekirdeklerden gerçekten randıman alabilmeniz için öndemlemeyi ayırmak lazım. Böyle yapınca intergalaktik seyahat yapan çekirdekler var.
   
 7. v60newbie

  v60newbie Yeni Üye

  neden "seramik burr olmayan" diye belirttiniz?
  tam tersi öneriler de oluyor "kahveyi doğramaması, öğütmesi lazım" gibi ifadelerle...
   
 8. sicario

  sicario Aktif Üye

  Seramik burr ler ile homojen bir öğütüm elde etmek mümkün olmuyor çoğu zaman. French press gibi yöntemler için bu homojen olmayan öğütüm belki göz ardı edilebilir ama v60 için olumsuz etki yaratır.