Monolith Flat Max Türkiye'den Satın Alma Çabalarım, Ve Ağlanacak Gümrük Vergileri

'Kahve Öğütücü Makineler' forumunda Catastrope tarafından 7 Haz 2021 tarihinde açılan konu

 1. Catastrope

  Catastrope Yeni Üye

  Merhabalar

  Uzun süredir, önümüzdeki çok çok uzun yıllar performansından bir şey kaybetmeyecek, kahve kaybı olmadan tek doz öpütme yapabileceğim, öğütme kalitesi piyasanın en üst seviyelerinde yer alacak ve özellikle espresso odaklı bir öğütücü arayışındaydım.

  Fazla fazla araştırmadan sonra tercihimi Monolith Flat MAX olarak yaptım, ve firmanın sahibi, ve aynı zamanda aletin tasarımını ve üretimini yapan Denis ile iletişime geçtim. Dedim daha önce Türkiye'ye yolladınız mı, bir sıkıntı oldu mu gibisinden. 1-2 tane Ankara'ya yolladıklarını, hiç bir sorun çıkmadığını söyledi. Umutlandım, ve yüzlerce kişinin yaptığı gibi ön siparişin tekrar açılacağı günü beklemeye başladım.

  Aklıma sonradan kurt düştü, acaba ne kadar vergi ödemem gerekecek diye. Elektrikli kahve makinelerinin %50 yi aşan vergisi olduğunu biliyorum, fakat kahve öğütme makinesinde de durum aynı mı emin değildim. Ayrıca ürün 1500€ nun üstünde olduğu için, prosedürün farklı olduğunu da duymuştum.

  DHL ile sık sık çalışan bir gümrük müşavirlik + danışmanlık şirketiyle görüştüm. Kendilerine ufak bir ödeme yapıp, benim için tüm gerekli masrafları, ve prosedürün nasıl olduğu üzerine detaylı bir inceleme yapmalarını istedim. İyiki istemişim, zira çıkan sonuç korkunç.

  Ürünün değeri 3250$(kargo hariç tabi), yani tl ile şu anda 28.000 TRY. Ürünün gümrük masrafları ne kadar tutacak dersiniz?
  Ne tahmin ettiyseniz muhtemelen yanlış olacak. Ben uzatmadan şöyle bir resim atayım:

  upload_2021-6-7_16-0-37.png

  Menşe Çin'den getirmek ile ABD den getirmek arasında fiyatta herhangi bir fark yokmuş (ilk sorum bu oldu zaten).

  Kahve Öğütücüsü, GTİP: 8509.40.00.00.11(GV: 2,2 İGV: 30 ÖTV: 6,7 KDV: 18) tareks denetimine tabi imiş. Bu yukarıdaki vergiler o yüzden. Ve vergilerin yüzdesel hesaplaması, vergi tipine göre değişiyor. Kimisi ürünün kendi değeri üzerinden (3250$), kimisi ürünün değer+kargo+sigorta değeri üzerinden kesiliyormuş.

  Bu çıkan masraflara daha dahil edilecek masraflar


  · Ithalat Masrafı: 297₺ + KDV

  · Küşat Masrafı: 140₺ + KDV

  · Tareks Masrafı: 83₺ + KDV

  · Tareks Başvuru Masrafı: 100 ₺
  + Ardiye masrafı (kaç gün sürerse bu işlem, artıyor ve genelde 1 haftadan aşağı sürmeyecek bu tareks sıkıntılarından dolayı.) Biz buraya 500-1000 lira diyebiliriz EN AZ.

  Üstüne üretici firmadan EMC ve LVD direktifi belgeleri ve deklerasyon vs gibi problemler var. Bunları satan firmanın size yollaması lazımmış.

  Daha vekalet verme gibi masrafları falan da eklediğimizde, 28.000 liralık ürün için gümrük masrafı aşağı yukarı 25.000 - 30.000 arası çıkıyor.

  Yıllardır yurt dışından yüzlerce ürün getiren biri olarak, hayatımda böyle bir absürtlük hiç bir yerde, hiç bir koşul altında duymadım, görmedim.

  Ürünün kendi orjinal değeri kadar gümrüğe para vermek gibi bir niyetim yok. Niyeti olan da bu tabloya bakıp bir kez daha düşünebilir.

  Amerika'ya şahsen gidip getirmediğim takdirde böyle bir ürünü satın almaktan vaz geçmek zorunda kaldım. Belki benim durumumda olan, bu tarz bir ürünü Türkiye'den satın almak gibi bir niyeti olan birisi vardır diye sizlerle de paylaşıyım istedim.

  İstediğim kıstaslara uyan başka bir öğütücü bakacağım gibi artık.

  tl;dr 28.000 liralık kahve öğütücüye 25.000-30.000 lira arası gümrük masrafı çıkıyormuş, öğrenmiş oldum.
   
  Son düzenleme: 7 Haz 2021
  bikoloji ve Bisikletgezgini bunu beğendi.
 2. Horizon

  Horizon Aktif Üye

  Bu kadar pahalı aletleri alırken dikkat edilmesi gereken bir başka konuda maliyetten ziyade daha sonra çıkabilecek arıza, bakım,servis, yedek parça ,garanti gibi kısa ve uzun vadede çıkabilecek sorunlarda karşında muhatap bulunabilmesidir .
  Bu nedenle Türkiye'de ithalatçısı olan bu işin uzmanı ciddi firmalarla alışveriş yapılması gerektiğini düşünüyorum .
  Tabi tercih meselesi.
  not: herhangi bir müessese ile bağım yok.
   
 3. Catastrope

  Catastrope Yeni Üye

  Haklısınız, katılıyorum. Bu ürün için istisna yapmak istiyordum, zira seri üretimi olan bir ürün değil. Hepsi aynı atolyede yapılan, sonuna kadar test edilen, kullanılan, daha sonra kargolanan bir ürün, ve zaten az sayıda üretiliyor satışa çıktığında, daha sonra hemen kapatılıyor. Çok uzun yıllar boyunca belki sorun çıkacak tek şey motoru, o da her ülkeden tedarik edilebilecek genel bir motor (ileride değişimi rahat olsun diye).

  Ürünün kendisine 5000$ verecek olsam, seve seve verirdim. Olay total paranın miktarından çok, ürünün kendisi kadar vergi/masraf çıkmış olması.
   
 4. sicario

  sicario Aktif Üye

  güzel bir yazı olmuş öncelikle elinize sağlık. bir öğütücü kendinize alırken bir öğütücü de devlete vermenin hiçbir mantıklı izahı yok. tek yol yurtdışından gidip kendiniz almanız ya da gelirken birinin yanında getirmesi maalesef. ben de niche zero araştırmıştım bir ara, ürünün fiyatı 500 pound, tr ye gelişi min 800 pound oluyordu.
   
 5. Horizon

  Horizon Aktif Üye

  Bir tek motor olarak düşünmeyin ;
  mutfakta temizlik yapan biri aletin üzerine çatal bıçak düşürüyor , ya da kırılan bir bardağın parçalarıyla cihaz çiziliyor yedek parça ihtiyacı oluyor. İç temizliği yaparken sök tak sırasında kendiniz zarar verebiliyorsunuz.
  Bıçakların hizalanması sök tak yapılan bölümünün doğru yağla doğru miktarda yağlanması gibi bir takım el alışkanlığı ya da doğru servis gerektiren işler olabiliyor.
  Parça bekleme ,ithalat bazen de cihazın sorununun hallolması için ülkesine geri gönderilmesi (ki bütün bu söylediklerimin hepsini bu ve başka hobilerimde yaşadım) inanın küçük nüansların i̇nsana verdiği büyük hazzı unutturarak ızdıraba dönüşebiliyor.
   
  Catastrope bunu beğendi.
 6. Catastrope

  Catastrope Yeni Üye

  Kesinlikle katılıyorum. Türkiye'de aradığım kıstaslara uyan sanırım sadece 2 tane öğütücü var, ikisini de espressoperfetto getiriyor zira aynı markanın birbirine çok yakın modelleri.

  Ceado E37Z Hero
  Ceado E37Z Naked

  Espressoperfetto ile yarın bir muhabbet edeceğim. Belki benim araştırmalarımın dışında onların da yapabileceği bir yorum vardır. Zira bu iki ürünün diğer high-end ürünlerle karşılaştırmasını pek bulamadım internetin hiç bir yerinde.
   
 7. Horizon

  Horizon Aktif Üye

  Bahsettiğiniz ürünler fiyatlarıyla çok çarpıcılar.
  Mahlkonig EK-43s kısa boylu versiyonuna bakabilirsiniz. Türkiye ithalatçısı Kaffesa i̇le görüşebilirsiniz.
  Şimdi gördüm kahve kaybı olmadan demişsiniz bu üründe her kahveden önce bir miktar boşaltmanız gerekecektir.
   
 8. turkiya

  turkiya Isınmaya Başlayan Üye

  İthal otomobilin %60ı vergi oluyordu galiba. Eh bunun fiyatı da otomobil fiyatına yakın
   
 9. Catastrope

  Catastrope Yeni Üye

  Aynen. Sık sık espresso üzerine denemeler yaptığım için (farklı profiller vs), sık sık öğütme ayarını değiştiriyorum. O yüzden her ayar değiştirdiğimde 4-5 gram çöpe atmak istemiyorum. Mahlkonig EK-43 de bu sorun özellikle can sıkıcı malesef.
   
 10. Omega

  Omega Paylaşımcı Üye

  Çok ilgimi çekti yazılanlar
  Tutkunuz azminiz beni hayran bıraktı :)
  Acizane önerilerim olacak size
  Single dose bir high end alete 5.000$ vermek yerine ;
  - 2 değirmen satın alabilirsiniz: biri Espresso diğeri filtre için
  - retansiyonu çok az olan (2.5 gr) titanyum kaplama mythos bıçaklı eureka olympus 75 ( 1250€) ( yurt dışından TR distribütör ile iletişime geçip ithal edebilirsiniz) toplam butçe de 1260€ olur. öğütüm kalitesi kafa kafaya gelir sizin planladığınız aletlerle
  - CEado 37s 2 tane alırsınız ( 83 mm diskli) yeni versiyonundan biri Espresso diğeri filtre olur:)
  Extra indirim ile 3000$ ödersiniz Espresso perfettoya
  Hiç o rakamlara çıkmadan(5000$)
  - öğütüm KALİTE kaybı yaşamazsınız
  -2000$ cepte kalır
  -TR servis desteği elinizin altında olur
  - TR garantili olur
  - satmak istediğinizde max 1000$ zararla nakitinizi geri alırsınız
  -128 yılda ziyan ettiğiniz kahve miktarı 500$ olmayacak :)
  Karar sizin