Bugün kavurduğum kahve

'Kahve Kavurmak' forumunda cdsoft tarafından 26 May 2015 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. ismailtuluce

  ismailtuluce Isınmaya Başlayan Üye

  Bir tahta kaşıkla aralıklarla karıştırdım. Makinayı çalıştırmaya başladışımda hemen çekirdekleri attım. Isınmadan attığım için mi bilmiyorum ilk çıtlama 16. Dakikada geldi. Bir iki çıtlamadan sonra ses duyamadım. Devam ettirdiği için koyu yada yanık olabilir ☺
   
  cemix bunu beğendi.
 2. freenautilus

  freenautilus Paylaşımcı Üye

  Sanal baharat sidamo kavurdum bugün, 300gr. İlk çıt 8-9dk gibi. Sonrasında ısıyı kademeli azaltarak 11dk gibi total süre.
  Evde kavuran arkadaşlara 200-300 gr aralığını tavsiye ediyorum çünkü ısıyı emen çekirdekler birbirini kavurmaya başlıyor ve ısı dağılımı çok daha homojen oluyor. Ben koku-zaman-renk üçlüsünü gözleyerek elekli tava üzerinde altta ocak açık, üstten de ısı tabancası desteği ile kavuruyorum. Soğuma sırasında aromatik kokuları duyabiliyorum yakından, herşey yolunda gittiyse☺️
  BFD4B8F0-F9A4-40C7-B886-AE299ED01915.jpeg 8617EF67-6CE2-44C4-804D-2DC8FBE6322B.jpeg
   
  FirstCrack bunu beğendi.
 3. ebtt

  ebtt Yardım Sever Üye

  Pazar günü Guatemala Huehuetenango,Meksika LDC,Brezilya Cerrado çekirdeklerini kavurdum.
  Ön ısıtma175-180 derece idi.
  30 sn de bir çekirdek ısısını grafiğe işledim.
  Fun ı 2. dk açtım(önce 1/3 ,180 dereceden sonra 2/3 ,FC den sonra full açıktı)
  Tüp Isı gücü 3.5 ile başlayıp FC den sonra 2.5 seviyelerine indirdim.(Sanayi tipi dedantör de max 5 mevcut)
  G.Huehuetenago-FC 7.dk sıcaklık 200 C,Sonlandırma 9;20 216C
  Meksika -FC8;30 dk ,196 C sonlandırma 11;20 dk 218C
  Brezilya cerrado-FC 7;30 dk,205C, sonlandırma 10 dk ,216C idi.
  (Sisteme mastech 6514 ile Artisan entegrasyonu uygun işletim sistemli laptop elimde bulunmadığı için yapılamadı)
  thumbnail_IMG_3675.jpg thumbnail_IMG_3676.jpg
   
 4. profmillerson

  profmillerson Isınmaya Başlayan Üye

  Coffeereka dan aldığım Columbia kahveyi kavurdum. Kavurduktan hemen sonra kahveyi V60la demledim, tadını tam olarak aldım Sütlü kahve tadı aldım. Dinlenmesi için kapalı kapağı degassing valfinden oluşan kavanoza koydum beklettim. Aradan 4 gün geçti kahveyi demledim fakat fincanın üstü yağlıydı. İlk içtiğim kahveye göre daha ağır bir tadı vardı. Bunun nedeni ne olabilir?

  Edit: V60 demlerken 20gram kahve kullandım. Toplamda 50+70+60+60+60 = 300gr kadar şeklinde su uyguladım.(+-3gr su değişiklik gösterebilir.) İçtikten sonra damağımda kahvenin tadı kaldı fakat genzime doğru ağırca bir tad bıraktı.
   
  Son düzenleme: 14 Haz 2019
 5. Cakirilekahve

  Cakirilekahve Paylaşımcı Üye

  Kahveyi kavurduktan sonra 1 gün dışarıda dinlendirdikten sonra paketleyin yoksa ilk günkü çıkardığı ağır koku kahveye siner.
   
  ebtt bunu beğendi.
 6. profmillerson

  profmillerson Isınmaya Başlayan Üye

  Teşekkür ederim bilgi için, Peki 1 gün boyunca beklettiğimde O2 ile etkileşime geçip tadını etkilemesini nasıl engellerim.
   
  Cakirilekahve bunu beğendi.
 7. Cakirilekahve

  Cakirilekahve Paylaşımcı Üye

  İlk 24-48 saat zaten oksijene ihtiyaç duyuyor kahve tadını bozmaz hatta güzelleştirir. Sadece fazla ışık fazla nem fazla koku olmasın yeter. Bilinçi kahve kavurucular bunu böyle yapar. Oksitlenmeyi dert etmeyin. Kahve zaten çok taze olduğu için içindeki co2 şiddetli bir oksitlenmeyi bertaraf edecektir.
   
 8. profmillerson

  profmillerson Isınmaya Başlayan Üye

  Bir yerde okumuştum bir makale sonucunda kahve kavrulduktan hemen sonra çok fazla CO2 yayıyor ancak %20 ile oksitlenmeye başlıyor diye. Bu karbondioksit salınımdan dolayı kahve kavurucularının oksitlenme yapmayacağını düşündüklerini söylüyor ancak %20 oranında olduğu yazıyordu. Tabi buna bir çözüm yok şuanlık.
   
 9. Cakirilekahve

  Cakirilekahve Paylaşımcı Üye

  Bu gün kavurduğum kahveler ve RoR grafikleri ☺️
   

  Ekli dosyalar:

 10. mburakurnaz

  mburakurnaz Isınmaya Başlayan Üye

  bu başlığı görmem iyi oldu, gündüz bir şey almaya çıktığımda aklıma geldi ve mahallede bulabildiğim yeşil çekirdekten alıp eve geldim. aceleyle forumu tarayıp bulabildiğim notları aldım ve ilk kavurma denememi yaptım. termometrem yok, fırının ısı ayarı dijital göstergeli değil, kronometreyi de tam olarak tutturamamış olabilirim.

  210 (fırın önceden ısıtılmamıştı) derecede kavurduğum çekirdekleri çok sık karıştıramadım ve sanırım bu yüzden koyu oldular, 6:50 dakikada ilk çatlama oldu, 9. dakikada işlemi sonlandırdım (ilk fotoğraf).

  230-240 derecelerde (fırını önceden 230'a ısıtmıştım ama sık sık kapağını açtığım için 240'a yükselttim) kavurduğum çekirdekleri sık sık karıştırdım, 3:30 dakikada ilk çatlama oldu ve 5. dakikada işlemi sonlandırdım (ikinci fotoğraf). bu kadar hızlı olmasının nedeni sanırım çekirdeklerin fırının arkasına yakın durmaları ve fırının hali hazırdaki yüksek sıcaklığı. denemelere devam edeceğim.
  2 210 derece.jpg 3 230 derece.jpg
   
 11. kahvetrip

  kahvetrip Paylaşımcı Üye

  French press gibi immerse yöntemlerde kahve su oranını ayarlarken kahveyi daha çok kullanmak gerekiyor. James Hoffman'ın ilgili bir videosu var konuyla ilgili. 400 ml su koymuş olsanız 20 gr kahveyle oran 1/20 oluyor ki bu çok ekstrem. Tavsiyem 1/14 denemeniz. Yani 20gr kahve kullanıyorsanız 280 gr su ile deneyin. İnce ayarı damak tadınıza göre yaparsınız.

  edit: 2015 paylaşımına cevap yazmışım. Nasıl siliyoruz yahu? :)
   
  pepukkahve bunu beğendi.
 12. aykansin

  aykansin Aktif Üye

  Merhaba Ocak üzerinde tamburlu fan emişli kavurma makinesi ile yaptığım ilk kavrum deneyimlerim ve ekşilik sorunumu tecrübeli arkadaşlarla paylaşmak istiyorum.
  Makineyi kendi imkanlarımla yaptım kavurma makinesi başlığı altında paylaşmıştım, ilk kavrum yirgachefe ön ısıtma 190c makinenin vereceği tepkileri bilmediğim için ısı yükselmesi hızlı oldu FC 200c 7.dk da felan oldu 8. Dk gibi aldım not tutmadığım için net rakam veremiyorum.
  İkinci deneyim Kenya ön ısıtma 180c bu sefer ocağı kısık ateşte tutup fan devrinide ayarlayıp 6. Dk ya kadar 160c bandını aşmadım 10_11. Dk lara kadar ısıyı yavaşça yükselttim 210c de ilk çıtlama geldi 1,5 dk kadar daha tutup sonlandırdım y.hefe ye nazaran biraz daha kavruk oldular y.hefe de bariz ekşilik var Kenya daha oturaklı oldu az ekşilik ondada var 4_5 gün dinlendirdim ilk 24 saat açıkta tuttum, c.dante 28 klik öğtüp V60 ta demledim.
  Forumu araştırdım anlaşılan açık kavrum ekşi tadlara sebep oluyor zaten vaktizamanında sanalbaharatın açık kavrum profilini denediğimde ekşi tadlardan memnun kalmamıştım.
  Ocak ısısını ve emiş fanı devrini ayarlayıp istediğim zaman aralığında ısıyı istediğim derecede tutabiliyorum, paylaşımları incelediğimde örneğin @ebtt hocamın FC den 2dk sonra sonlandırdığını görüyorum sanırım ben 1_1,5 dk da sonlandırmak la acele ettim birde FC den 30sn kadar sonra ocağı tamamen kapattım fan full açıktı.
  Kavurma süresini nekadar zamana yaymak daha uygun olur ?
  Orta kavrum için 2. Çıtlamayı duymak dahamı uygun olur?
   
 13. ebtt

  ebtt Yardım Sever Üye

  Aykansın hocam
  FC den kaç dk sonra kavurum sonlandırılır ile ilgili benim takip ettiğim çizelge aşağıdadır.Ekşi tad istemiyorsan ikinci sutun daki sürelerde sonlandırır isen ekşilik problemi nadir olur.
  IMG_6600.jpg IMG_6601.jpg

  Bu arada FC ye kadar dakikada yaklaşık 10 derece ,FC den sonra dakikada yaklaşık 5 derece ısı artışını sağlamaya çalışır isen iyi olur.
   
  aykansin bunu beğendi.
 14. aykansin

  aykansin Aktif Üye

  Çok teşekkürler üstad verdiğiniz bilgiler için, cuma günü Rio Minas ve Brezilya santos fine cup kavurmuştum dün akşam santosu aeropresste demledim sanırım tazeliğin vermiş olduğu bi asdite vardı ekşilik yok çok lezzetli bi kahve oldu.
   
  ebtt bunu beğendi.
 15. aykansin

  aykansin Aktif Üye

  Tekrar merhaba ;
  Bu akşam yine Kenya ve y.hefe kavurdum bu uygulamayı kullandım kavurumu kayıt altına almak için çok kullanışlı bir app.
  https://play.google.com/store/apps/details?id=alex.cofferoaster

  Sanıyorum yine kahveleri erken aldım :) zamanla öğrenecez artık, bi önceki kavruma göre bi tık daha iyi oldular gibi.

  Anladığım kadarı ile beni yanıltan etken kavrulurken kaşıkta gördüğüm rengin koyu olması, çekirdekler soğuyunca renk açılıyor. Lafı fazla uzatmadan uygulamadan ekran görüntüleri paylaşmak istiyorum.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Uygulamayı açıp start Roast dediğimizde bu ekran karşılıyor zaman işlerken sıcaklık değerini giriyoruz istediğimiz zaman point tuşuna basıp o anki sıcaklık değerini kaydediyoruz FC içinde aynı yöntem geçerli.

  [​IMG]
  [​IMG]
   
 16. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  Kahve: Mr. Big Coffee (MBC) - Etiyopya Yirgacheffe, Kochere Naturel

  Kavurma Makinesi: Sinbo SPM-5402 (Isı ve Fan ayarlı)

  Tadım: Nektarin, olgun ananas, yasemin çiçeği, zarif asitlik, uzun bitiş, çok lezzetli ve kompleks.

  Uzun zamandır içtiğim en iyi Etiyopya kahvelerinden biriydi. Hatta bir zamanlar Kronotrop'un sattığı Mormora'ya çok benzettim. Tavsiye ederim.

  [​IMG]
   
  pepukkahve, Yirgacheffe ve ebtt bunu beğendi.
 17. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  Kahve: Delfiano - Kolombiya Cherry Buesaco Lot 1814

  Kavurma Makinesi: Sinbo SPM-5402 (Isı ve Fan ayarlı)

  Tadım: Vişne şekerine yakın meyve aroması ve çiçeksi, tatlı, dengeli asitlik, dolgun gövde.

  [​IMG]
   
  pepukkahve bunu beğendi.
 18. Veracocha

  Veracocha Isınmaya Başlayan Üye

  Hocam mısır patlatma makinesi ile nasıl kavuruyorsunuz ? ne kadar sürede kavruluyor ? kahveleri kendiniz mi çeviriyorsunuz kavurma esnasında ?
   
 19. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  Makine orijinal hali ile kavurmaya uygun değildi. Fan ve ısıyı ayarlayabilmek için makineye toplamda iki adet dimmer modülü yerleştirdik. Yüksek ayarda fan güçlü olduğu için kahveleri çevirmeye yetiyor; fakat ısıyı dengesizleştirdiği için çok açmıyorum. Bu yüzden makineyi -özellikle kurutma safhasında- hafifçe sallamak gerekiyor. Kavurma profili dikkatli bir şekilde ayarlanabiliyor. Ben yaklaşık 6-7 dk. kavuruyorum. İlk kavurmadan sonra kahvenin tadımını yapıp gerekirse sonraki kavurmalarda profili düzenliyorum.
   
  Son düzenleme: 27 Nis 2021
  NoobKahveci bunu beğendi.
 20. NoobKahveci

  NoobKahveci Isınmaya Başlayan Üye

  Hocam bu modlamayı anlatabileceğiniz detaylı bir yazı veya video yayınlamanız mümkün mü? Ek olarak kavurma adımlarınızı da ekleseniz çok faydalı bir içerik olacağını düşünüyorum.